Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?

Temiz kanat muhabbet kuşu, düz renge sahip muhabbet kuşlarının farklı renklere sahip olan muhabbet kuşları ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Doğal mutasyon sonucu oluşan temiz kanat muhabbet kuşları, bu alan ile ilgilenen kişiler ve kuş bilimciler tarafından ‘clearflight’ orijinal ismi ile anılmaktadır.

Temiz kanat kuş türü, iki farklı baskın renge sahip olarak görülebilmektedir. Mavi ve yeşil renklere sahip olabilen temiz kanat muhabbet kuşlarından yeşil renkte tüylere sahip olan kuşlar, baskın gen rengine sahiptir. Mavi renge sahip olan bu kuş türleri ise çekinik gen özelliğine sahiptir.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı (Solda Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu, sağda normal muhabbet kuşu) (Kaynak)

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?

Kişiler tarafından evlerde sıklıkla beslenen evcil hayvan türleri arasında yer alan muhabbet kuşlarına ait temiz kanat kuşları, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Temiz kanat muhabbet kuşu, bazı fiziksel özellikleri ile diğer muhabbet kuşlarından kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Temiz kanat muhabbet kuşunun özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Temiz kanat muhabbet kuşların desenleri opal veya düz olabilir. Bununla beraber kuşun tüyleri pullu desendeyse clearwing olma ihtimali yoktur.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının gövde rengi, farklı birçok renkte olabilmektedir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının yanaklardaki desenler genellikle menekşe renginde görülmektedir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının kuyruk renkleri, baskın renkleri ile aynı renge sahiptir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının köken renkleri sarı ya da beyaz olabilmektedir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşunun köken rengi beyaz ise kuyruk rengi açık gri, sarı ise sarı renge sahiptir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşunun göz renkleri siyah, göz irisleri ise beyaz renklidir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının dişi ve erkeklerinin gaga renkleri ise açıktır.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının kanatlarda yer alan tüy yapıları genellikle renksizdir.
  • Temiz kanat muhabbet kuşlarının en belirgin fiziksel özelliklerinden birisi de gerdanlarının her iki tarafında da yer alan üç adet simetrik benektir.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Evlerde sıklıkla beslenen muhabbet kuşlarının genel olarak bakımları diğer evcil canlılara göre daha kolay olduğu düşünülmektedir. Muhabbet kuşlarının bakımlarının da kendilerine göre belli başlı zorlukları bulunmaktadır. 

Temiz kanat muhabbet kuşunun ömrü, bu kuşlara iyi bir yaşam ortamının sağlanması ile yaklaşık olarak beş ile sekiz yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Bunun yanı sıra, temiz kanat muhabbet kuşlarının düzenli egzersizlerinin yaptırılması, düzenli sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi, düzenli bir şekilde beslenme programlarına uyulması ve vitaminlerinin eksiksiz bir şekilde verilmesi ile on yıl ile on iki yıl gibi bir yaşam süresine sahip olabildikleri gözlemlenmiştir.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

Genel olarak muhabbet kuşları konuşabilme yetisine sahiptir. Evlerde bakılan muhabbet kuşları, sahipleri ile küçük sohbetler edebilir ve sahipleri ile oldukça keyifli vakitler geçirebilirler.

Muhabbet kuşu türleri arasında yer alan temiz kanat muhabbet kuşu konuşabilir ve birden fazla kelimeyi hafızasında tutabilir.

Özellikle yeşil renge sahip olan temiz kanat muhabbet kuşları, konuşabilme yeteneklerini daha hızlı bir şekilde aktive edebilmektedir. Küçük yaşlarda sahiplenilen temiz kanat muhabbet kuşlarının, konuşabilme konusunda eğitilmesi her zaman daha kolay bir süreç olmaktadır.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Temiz kanat muhabbet kuşunu anlamak için kuşun fiziksel özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Kendine özgü fiziksel belirgin özelliklere sahip olan temiz kanat muhabbet kuşlarının; kanat renkleri, cere renkleri ve gerdan kısımlarında yer alan üç adet simetrik benek yapılarının incelenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda, temiz kanat muhabbet kuşlarının hiçbirinin pullu desenlere sahip olmaması da bu kuş türünün anlaşılmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşlarının bakımlarının kendine özgü dikkat edilmesi gereken noktaları bulunmaktadır. Kimi insanlara göre kolay olarak düşünülen muhabbet kuşu bakımı, kuş sahiplerinin titiz ve sorumluluk sahibi olmasını gerektirmektedir. 

Temiz kanat muhabbet kuşu bakımı için ilk olarak bu kuşların düzenli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Sularının temiz ve taze olması da oldukça önemlidir.

Gerekli veteriner kontrollerinin gerçekleştirilmesi, sağlık taramalarına göre veterinerlerin önerdiği vitaminlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Temiz kanat muhabbet kuşlarının bulundukları kafeslerin temizliklerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi de bu kuşların sağlıklı bir yaşam alanına sahip olabilmesi adına dikkat edilmesi gereken bakım süreçleri arasında yer almaktadır.

Temiz kanat muhabbetlerinin tüy ve gaga bakımlarının da düzenli olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Özellikle tüy değişim sırasında kuşlara ek vitaminler ve proteinlerin verilmesi de gerekebilmektedir.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Eşleştirme ve Yavrulama Nasıldır?

Temiz kanat muhabbet kuşunun eşleştirilmesi, muhabbet kuşlarının bir yaşını doldurması ile gerçekleştirilmelidir. Bir yaşını doldurmuş ve ilk tüy dökümünü gerçekleştirmiş kuşun çiftleştirilmesi sonucu genel olarak bir ile altı adet yumurtlama meydana gelmektedir.

Kuşun yumurtaları, otuz beş gün ile kırk günlük bir kuluçka süresine sahiptir. Bu süre sonunda çatlayan yumurtalardan, küçük kuşlar dünyaya gelmektedir.

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Temiz kanat muhabbet kuşunun cinsiyetinin anlaşılması, cere bölgesinin renklerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Temiz kanat muhabbet kuşlarının erkeklerinin cere kısımları mavi renge sahip olmaktadır. Bu durum dişi türlerde ise açık mavi ve beyaz olabildiği gibi kahve tonlarında da olabilmektedir.

📷Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Temiz Kanat (Clearflight) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı