Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Cremio Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Cremio Muhabbet Kuşu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Konuşur Mu?

Cremio muhabbet kuşu, ino mutasyonu ve sarı surat ve altın surat mutasyonlarından birine sahip mavi seri muhabbet kuşunu ifade eder. Başka bir deyişle, bir cremio muhabbet kuşu sarı surat veya altın surat mutasyonlarından herhangi birine sahip bir albino muhabbet kuşudur.

Albino muhabbet kuşlarında ino mutasyonları vardır ve ino geni neredeyse tüm mutasyonları maskeler. Bir istisna olarak, ino geni sarı surat, altın surat ve tarçın gen mutasyonlarını tamamen maskeleyemez.

Sonuç olarak, bir cremio muhabbet kuşu, ino geninin sarı surat ve altın surat mutasyonlarını maskeleyememesinden kaynaklanır.

Cremio Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Cremio Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

Cremio Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?

Cremio muhabbet kuşunun özellikleri arasında farklı krem ​​tonlarına ve sarı renklere sahip olmaları vardır. Sarının farklı tonları, yellowface I, yellowface II ve goldenface mutasyonları tarafından belirlenir.

Cremio muhabbet kuşları hem erkek hem de dişi olabilir. Muhabbet kuşunun erkek mi dişi mi olduğunu anlamak için cerelerine bakabiliriz. Ergin muhabbet kuşunuzun ceresi pembe ile mor arasında ise erkek, açık mavi ile beyaz arasında ise dişidir.

Muhabbet kuşunuz dişi ise üreme koşullarında cere rengi ten rengine dönüşecektir. Ancak, bazı özel hastalık durumlarında hem erkek hem de dişi muhabbet kuşlarının ten rengi ve kahverengi cerelere sahip olabileceğini unutmayın.

Ancak muhabbet kuşlarında henüz cere rengi oluşmadığı için renklere bakarak cinsiyeti belirlemek oldukça güçtür. Genellikle yanlış sonuçlar elde edilir.

Cremio Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Cremio muhabbet kuşunun yaşaması 5 ile 8 yıl arasında sürer. Buna ek olarak iyi şartlarda yaşayan kuş daha uzun bir hayata sahip olur.

Yaşama ortamı ve bakım şartları iyi olan bu kuşun hayatı 10 yıla kadar çıkar.

Beslerken sevgi ile davranmak bu kuşun yaşam süresini büyük derecede etkiler. Cremio muhabbet kuşu cana yakın bir kuş olduğu için sahibinden de aynı tepkiyi bekler.

Cremio Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

Cremio muhabbet kuşunun konuşması 2 aydan sonra gerçekleşebilir. Bu süreden sonra Cremio muhabbet kuşu konuşma yetisini kazanır. Konuşmanın gerçekleşmesi için kuş ile biraz uğraşmak gerekir. Uğraşlar kısa bir süre içinde Cremio muhabbet kuşunun konuşması ile meyvelerini verir.

Cremio Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Cremio muhabbet kuşunun anlaşılması yüz ifadelerinden gerçekleştirilebilir. Cremio türünün yüzünde her daim sevimli bir ifade yer alır. Üstelik duyguları yüzünden okunabilen bir kuş türüdür. Kızıldığı zaman üzüldüğünü belli eden bir ifade ortaya çıkar.

Yüzü dışında rengi de kendine hastır. Sarı renkli olması ile bilinen Cremio muhabbet kuşunun çenesindeki tüyler onu diğerlerinden ayırır. Kuyruk kısmına inildiği zaman bu kuşun rengi gri tonuna doğru kaymaya başlar. Bazı Cremio muhabbet kuşları ise masmavi bir renge sahip olabilir.

Cremio Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Cremio muhabbet kuşunun bakımı çok önemlidir. Muhabbet kuşlarında var olan hassas yapı Cremio türünde de mevcuttur.

Duygusal yoğunluğu yüksek olan bu kuş türüne nazik ve kibar davranmak çok önemlidir. Alıngan olabilen bu hayvanların kötü ruh hali sağlıklarını bir hayli etkiler.

Cremio muhabbet kuşu yuvasının hava akımı olan bir noktada bulunmaması çok önemlidir. Rüzgâra uzun süre maruz kalan bu kuş ishal olma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Zayıf bir bünyeye sahip olduğu için yuvasının konumu sağlığı için büyük bir önem taşır.

Cremio muhabbet kuşu besin konusunda seçici değildir.

Muhabbet kuşları için klasik sayılan gıdalar rahatlıkla tüketirler. Diğer muhabbet kuşlarından ayrı olarak yumurta sarısını yemeyi çok severler.

Bu kuşların suyuna ara sıra destekleyici doğal takviye ilave etmek önemlidir. Bu besinler limon suyu, pekmez ve bal olabilir.

Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı bir direnç geliştirmeleri için vitamin takviyesinde bulunmak da değerlidir. Vitaminler yine suya karıştırılıp verilir. Tüylerin sağlıklı olması için de sprey kullanarak taramak bakımın bir parçası olmalıdır.

Cremio Muhabbet Kuşu Eşleştirme Ve Yavrulama Nasıldır?

Cremio muhabbet kuşunu eşleştirme esnasında titiz davranır. Her iki tarafında da eşleşme için birbirini seçmesi önemlidir. Bu kuşlarda cinsel istek gün ışığı kullanılarak ortaya çıkarılır. Genel olarak bahar mevsimi tercih edilir.

Cremio muhabbet kuşunun çiftleşme dönemine girmesi 6 ile 8 aylık dönemlerde gerçekleşir. Çiftleşme dönemindeki erkek kuş devamlı olarak dişi kuşun kuyruğuna temas etmek için uğraşır.

Erkek kuş ise dişiye daha cazip gelmek için pek çok harekette bulunur. Bunlar içinde yere konmadan uçmak ve yan yürümek vardır.

Cremio Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Cremio muhabbet kuşunun cinsiyeti cere renginden ortaya çıkar. Erkek olan Cremio muhabbet kuşunun cere rengi pembe olur.

Dişi olan Cremio muhabbet kuşunun cere rengi ise beyaz olur. Cinsiyetlerin tam olarak belirlenmesi 7 ayı bulur. 7. ayı geride bırakan Cremio muhabbet kuşunun cinsiyeti kesinlik kazanır.

Dolayısıyla cinsiyet belirlemek için Cremio muhabbet kuşu belirli bir tarihi geçmiş olmalıdır.

KAYNAKLAR

  1. https://www.petiska.com/creamino-budgies/