Anasayfa » Sultan Papağanı » Dişi, Erkek Sultan Papağanı Günde Ne Kadar Yem Yer? +Çiftleşme Dönemi
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi, Erkek Sultan Papağanı Günde Ne Kadar Yem Yer? +Çiftleşme Dönemi

Sultan papağanının günde ne kadar yem yiyeceği çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Sultan papağanı yem yeme miktarı, sultan papağanı sahipleri tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Sultan papağanlarının günlük ne kadar yem tüketeceği şu faktörlere göre değişiklik gösterebilir:

  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Genel sağlık durumu
  • Kızgınlık dönemleri
  • Boyut (boy ve kilo)

Erkek Sultan Papağanı Günde Ne Kadar Yem Yer?

Erkek sultan papağanının günde ne kadar yem yiyeceği çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Örnek olarak yavru erkek sultan papağanları daha az yem yiyebilirken yetişkin erkek sultan papağanları daha fazla yem yiyebilirler.

Ancak, genel olarak, bir erkek sultan papağanı günlük olarak yaklaşık olarak %10-12 oranında vücut ağırlığı kadar yem tüketir.

Örneğin, bir sultan papağanının ortalama ağırlığı yaklaşık 120 gram ise, günde yaklaşık olarak 12-14 gram yem tüketebilir.

Erkek Sultan papağanı yem yeme miktarı konusunda etkili olacak farklı faktörler de bulunur. Bu faktörler, hayvanın genel sağlık durumu ile ilgilidir. Çeşitli rahatsızlıklara sahip olan sultan papağanları daha az ya da daha çok yem tüketebilirler.

Dişi Sultan Papağanı Günde Ne Kadar Yem Yer?

Dişi Sultan papağanının günde ne kadar yem tüketeceği çeşitli faktörlere bağlıdır.

Ancak, genel olarak, bir dişi sultan papağanı günlük olarak yaklaşık olarak %8-10 oranında vücut ağırlığı kadar yem tüketir. Örneğin, bir sultan papağanının ortalama ağırlığı yaklaşık 120 gram ise, günde yaklaşık olarak 9-12 gram yem tüketebilir.

Ayrıca, dişi sultan papağanlarına, özellikle kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yiyecekler verilmesi, yumurtlama döneminde ve genel sağlık açısından faydalı olabilir.

Çiftleşme Dönemindeki Kuşlar Günde Ne Kadar Yem Tüketir?

Çiftleşme dönemindeki kuşların günlük yem tüketme miktarı, normal döneme oranla daha fazla olabilir. Bu durumun sebebi normal dönemden daha fazla enerji harcamalarıdır.

Genel olarak, çiftleşme dönemindeki kuşların günde vücut ağırlığının %10-15’i kadar yem tükettikleri görülmektedir.

Örneğin, bir ortalama boyutlu kuşun günlük olarak yaklaşık 20-30 gram yem tükettiği görülebilir. Verilen bu bilgilere ek olarak sultan papağanı yem konusunda en doğru öneriyi uzman bir veteriner hekimden alırsınız.