Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı & Yem [Pelet Yem, Çiftleşme Yemi, Yemlik]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı & Yem [Pelet Yem, Çiftleşme Yemi, Yemlik]

Sultan papağanı yemi sağlıklı gelişimlerinde ve çiftleşmelerinde önemli payı olan veteriner hekiminizin tavsiye ettiği tahıl, sebze ve meyvelerden oluşmaktadır.

Kuşunuz için vitamin ve mineral içeriği yüksek yemleri tercih etmelisiniz. Deniz kabukları, mürekkep balığı kemiği, mineraller gibi pek çok bileşeni kuşunuza yeme karıştırarak ya da ayrı olarak vermelisiniz.

Doğal yaşamında meyve, tohum, böcek ve meyve nektarı ile beslenen papağanlar, bu besinleri içeren yemlerle beslenmelidir.

Papağanınızı sadece kuş ve papağan yemiyle beslemek yerine A vitamini içeren doğal sebze ve meyveleri de tüketmesini sağlamalısınız.

Papağanınız için yem seçerken içerisinde muhakkak sarı darı, buğday, beyaz darı, kırmızı darı, ay çekirdeği, karabuğday gibi içeriklere sahip olan yemleri almalısınız. Papağanlar en çok darı dalı ve ay çekirdeğini severler.

Sultan Papağanları Doğada Nasıl Beslenir? Doğada Ne Tür Yemler İle Beslenirler?

Sultan papağanlarının doğada tercih ettiği besinler genellikle kabuklu fıstıklar, ballı kraker ve tahıllardır.

Papağanınıza yemlerin yanı sıra maydanoz sapı, muz, elma, armut, avokado gibi meyveleri verebilirsiniz. Kuşunuza kesinlikle alkollü içecek süt ve asitli içecekler vermemelisiniz. Doğal yaşamlarında en çok meyve nektarı, meyve tohum ve böcekleri ile beslenirler.

Sultan Papağanı Ne Tür Yemleri Yer, Sever?

Sultan papağanının sevdiği yemler mevsimine bağlı bitki ve tohumlardır. Buğday, ayçiçeği, karabuğday ve darı gibi tohumlar kuşunuzun beslenmesinde muhakkak olması gereken yemlerdir.

Günlük beslenmesinin %20 – 25’ini oluşturan sebze meyvelerden bazıları şunlardır: Yeşil lahana, Çin lahanası, havuç, koçanlı mısır, ıspanak, kabak, domates, brokoli, tatlı patates, şalgam yaprağı

Sultan papağanınıza meyveler arasından muz, üzüm mango, kavun, kayısı, nektarin, portakal verebilirsiniz.

Kuşunuza meyve verirken muhakkak çekirdeklerini çıkarmanız, meyve sebze ve yemi kimyasallardan arındırmak için bol suda iyice yıkamanız gerekir.

Sultan Papağanı Çiftleşme Döneminde Ne Tür Yemlerle Beslenir?

Sultan papağanının çiftleşme döneminde tükettiği yem ve besinler fındık, fıstık, ceviz, yulaf, mandalina, portakal, mısır gibi yiyeceklerdir. Papağan ödül yemi ve krakeri de kuşların beslenmesine destek olan kuşların severek türettiği yemler arasında gösterilir.

Sultan Papağanı Pelet Yem Nedir?

Sultan papağanı Pelet yem küçük parçalar haline getirilen kalıplaştırılmış bir yemdir. Sıkıştırma yöntemi ile üretilen bu yem, basınç ve sıcaklık gibi pek çok aşamadan geçirilerek özel olarak üretilir.

Kuşyemi olarak tercih edilen Pelet Sultan papağanı yemi kuşunuzun sağlığı üzerinde pek çok önemli faydaya sahiptir.

Profesyonel, özel aşamalardan geçilerek oluşturulan verimli yem teknik olarak uğraştırıcı olsa da kuşunuzda iyi sonuçlar almanıza yardım eder.

Kaliteli ve uygun besinlerden hazırlanan pelet yem meyve ve tohumsal pek çok yararlı besin bileşenlerinden oluşur. Yüksek kaliteli olup farklı işlemlerden geçirilerek küçük parçalar haline getirilir. Besinlerle etkileşim sağlanarak mineral, vitamin deposu bir yem haline gelir.

Besin değerleri homojen hale getirilen pelet yem soğutma işlemleri sonrasında paketlenerek kullanıcıya sunulmak üzere özenle hazırlanır.

Sultan Papağanı Ekmeksiz Kuş Yemi Nedir?

Sultan papağanı ekmeksiz kuş yemi uzun vadede kuşunuzun sağlıklı beslenmesi için gereklidir. Ekmek normalde hiçbir kuşa verilmemelidir. En çok sevdiği yiyecekler arasında gösterilen kuruyemiş ideal oranda tüketilmelidir.

Kuşunuzu özellikle tuz ve tuz içeren yem, aşırı yağlı kraker, kahve ve kafein içeren yiyecek ve içecek, sarımsak, soğan, şekerli gıda ve çikolatalardan uzak tutmalısınız.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü özellikle bayat ve küflü ekmeklerden oluşan yemlerin hayvanların sağlığı açısından sakıncalı olduğunu açıklamıştır.

Ekmeksiz yemler içinden en çok buğday, ay çekirdeği, kırmızı darı, beyaz darı, sarı darı, karabuğday gibi yemler tercih edilmelidir.

Sultan Papağanları İçin Ne Tür Yemlikler Daha Uygundur?

Sultan papağanları için uygun olan yemlikler içten takılan portatif yemliklerdir. Kuşunuzun ibik tüyleri genellikle içten takılan yemlikler için idealdir. Papağanınız için tercih ettiğiniz yemlik ve sulukları en az kendi yemek tabaklarınız kadar temiz tutmaya, kuşunuzun sağlıklı hijyenik Sultan papağanı yemi ile beslenmesine özen göstermelisiniz.

Yüksek kaliteli olan sağlık ve hijyen güvenliği sunan yemlikler tercih edilmelidir. Sultan papağanının gagası çok güçlü olduğu için ısırmadan etkilenmeyen sağlam ve dayanıklı yemlikleri kullanabilirsiniz.