Anasayfa » Sultan Papağanı » Dişi Sultan Papağanı Dışkısı Neden Çok Büyük?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi Sultan Papağanı Dışkısı Neden Çok Büyük?

Dişi Sultan Papağanın dışkısının büyük olması, Dişi sultan papağanı türüne mensup olan kuş sahiplerinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Dişi sultan papağanın dışkı büyüklüğü birkaç nedenden dolayı olabilir.

Dişi sultan papağanlarının dışkıları, erkeklerin dışkılarına göre daha büyük olabilir. Bu, dişi kuşların üreme sisteminin normal çalışmasından kaynaklanır.

Dişi sultan papağanları, yumurtlamaya hazırlanırken ve yumurtladıktan sonra, üreme sisteminde oluşan atık maddeleri dışarı atarlar. Bu süreçte, dişi kuşun sindirim sistemi de aktif olarak çalışır ve bu da dışkılarının hacminin artmasına neden olabilir.

Buna ek olarak dişi sultan papağanları daha az su içtiği ve daha az sıvı tükettiği için, dışkılarının daha yoğun ve büyük olması da mümkündür. Bu nedenle, dişi sultan papağanları için her zaman temiz ve taze suyun bulundurulması önemlidir.

Ancak, eğer dişi kuşun dışkısı normal dışkı renginden farklı bir renk, kokusu veya kıvamda ise, bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ve bir veteriner hekime danışılması önerilir.

Dişi Sultan Papağanı Dışkısı Büyüklüğü Ne Kadar Olmalıdır?

Dişi Sultan Papağanı dışkısı büyüklüğü için net bir ideal ölçü verilemez. Ancak ortalama olarak ideal dışkı büyüklüğü ölçüleri verilebilir ve siz de bu ölçülerin çok altında ya da çok üstünde bir şekilde kuşunuzun dışkıladığına şahit olursanız kuşunuzun bir problemi olduğunu anlayabilirsiniz.

Dişi Sultan Papağanı Dışkısı Neden Çok Büyük?
Sultan papağanı normal ve büyük dışkı örneği

Dişi Sultan Papağanı dışkısının büyüklüğü, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak normal bir dişi sultan papağanı dışkısı, küçük ve sıkı bir top şeklindedir ve çapı yaklaşık olarak 1 ila 1,5 cm kadardır.

Dişi Sultan Papağanlarında Büyük Dışkının Tehlikeleri Var Mıdır?

Dişi sultan papağanlarında büyük dışkının tehlikeleri bulunabilir. Kuşunuz gerçekten anormal seviyelerde büyüklüğe sahip dışkı yapıyorsa bu çeşitli sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Buna ek olarak çok büyük dışkının çıkışı da zor ve sancılı olacağı için makat bölgesine ve çeşitli durumlarda bağırsaklara da zarar verebilir.

Dişi Sultan Papağanı Ne Zamana Kadar Büyük Dışkı Yapar?

Dişi sultan papağanın büyük dışkı yapma süresi için net bir süre vermek mümkün değildir. Bu durumun sebebi büyük dışkılama durumunun çeşitli faktörlere bağlı olması ve faktörün içeriğine göre durumun ortadan kalkma süresinin değişiklik göstermesidir.

Dişi sultan papağanın dışkı büyüklüğü bir sağlık problemine dayanıyorsa bu sağlık problemi ortadan kalkmadan büyük dışkılama da ortadan kalkamaz. Büyük dışkılama üreme sorunu sebebi ile gerçekleşmişse yumurtlamadan 2-3 haftalık kısa süre sonra çözülebilir.