Anasayfa » Sultan Papağanı » Dişi ve Erkek Sultan Papağanı Neden Sürekli Ötüyor, Çığlık ve Çok Bağırıyor?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi ve Erkek Sultan Papağanı Neden Sürekli Ötüyor, Çığlık ve Çok Bağırıyor?

Dişi ve erkek sultan papağanının ötmesi ve çok bağırması çeşitli durumlarda normal karşılanabilirken çeşitli durumlarda ise bazı problemlerin göstergesi olabilir.

Sultan papağanının çok ötmesi normal karşılanabilir çünkü kuşlar ve özellikle papağanlar öterek iletişim kuran canlılardır.

Papağanlar diğer kuş türlerine oranla daha yüksek sesler çıkaran ve daha çok sıklıkla öten canlılardır. Hele ki söz konusu olan papağan sultan papağanı ise diğer kuş türlerine oranla daha çok ses çıkarması normal karşılanabilir.

Ancak, Sultan papağanınızın çıkardığı sesler çok yüksek desibellerde yani bağırma olarak nitelendirilecek seviyede ise ve sürekli olarak bağırıyorsa bu durum çok büyük bir ihtimalle bazı problemlerin göstergesi olabilir.

Bu durumda soruna sebep olabilecek koşulları saptayarak bu koşulları ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak, en doğru şey veteriner hekim ile görüşerek soruna bir hastalığın mı yoksa sizin sunduğunuz koşulların yanlış olmasının mı olduğuna karar vermeniz olur.

Sultan Papağanının Sürekli Ötmesi Nasıl Engellenir?

Sultan papağanının sürekli ötmesini engellemek için yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler bulunur.

Sultan papağanınızın sürekli ötme nedenini kendiniz saptayabilirseniz bu nedeni ortadan kaldırarak sürekli ötmesini engelleyebilirsiniz. Buna ek olarak nedeni saptayamıyorsanız ya da sorunu çözemiyorsanız kuşuna bağırmanız ve kızmamanız gerekir.

Bağırmanız ya da kızmanız hem etiğe aykırıdır hem de kuşunuzda çeşitli duygu durum bozuklukları oluşturarak daha büyük problemlere yol açabilir. Bu durumda veteriner hekim ile görüşmek en sağlıklısı olur.

Dişi ve Erkek Sultan Papağanlarının Sürekli Ötme Nedenleri Nelerdir?

Dişi ve erkek Sultan papağanlarının sürekli ötme nedenleri farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Dişi ve erkek Sultan papağanları, bir arada oldukları kafes içerisinde sürekli ötüyorlarsa ve hatta bu ötmeler bağırma olarak nitelendirilecek seviyelere varıyorsa büyük bir ihtimalle bir problem vardır. Bu problemler başlıca şunlar olabilir:

  • Dişi ve erkek Sultan papağanları birbirleri ile anlaşamıyorsa buna rağmen aynı alanda yaşamaya ve çiftleşmeye zorlanıyorlarsa bu durumdan rahatsız olarak tepki ve uyarı amaçlı sürekli ötüp bağırabilirler.
  • Dişi ve erkek Sultan papağanlarının yaşadığı alan küçük, çok soğuk, çok sıcak, karanlık, kirli ya da çok gürültülü ise bu şartların söz konusu olduğu alan onların yaşamasına uygun değildir. Uygun alanda yaşayamayan Sultan papağanı çiftleri sürekli öterek bağırabilir hatta bu durumdan kaynaklanan agresiflik ile kendi aralarında kavga bile edebilirler.
  • Sultan papağanları, sahipleri tarafından uzun süre ve yeterli seviyede ilgi görmezlerse sahiplerinin dikkatini çekebilmek amaçlı sürekli ötmeye başlayabilirler.
  • Sultan papağanları eğer bir hastalığa sahiplerse acı çektiklerini ve sıkıntıları olduklarını belirtme amaçlı bağırma şeklinde sürekli olarak ötebilirler.
  • Sultan papağanı çiftiniz televizyonunuzdan ya da dışarıdan gelen ötme sesleri gibi sesleri gerçekten farklı bir kuşun varlığı zannedip onu çağırma amaçlı sürekli olarak ötebilirler.

Sultan Papağanının Çığlık Atması ve Çok Bağırması Nasıl Engellenir?

Sultan papağanının çığlık atması ve çok bağırmasını engellemek pek mümkün değildir. Bu durumun sebebi papağanınız çok fazla çığlık atıyor ve bağırıyorsa ciddi bir sağlık problemi olması ihtimali çok yüksektir.

Bu durumda olası sağlık problemini çözmek ve Sultan papağanının çok ötmesi sorununu çözmek için acil olarak veteriner hekim ile görüşmelisiniz.