Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek & dişi muhabbet kuşlarının ceresi neden kahverengi olur?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek & dişi muhabbet kuşlarının ceresi neden kahverengi olur?

Öncelikle muhabbet kuşları hakkında kısıtlı bilgisi olanlar arasındaysanız, erkek sandığınız muhabbet kuşunuzun dişi olabilme ihtimalini düşünün.

Dişi muhabbet kuşları, kızgınlık dönemlerine girdiklerinde cere, renkleri kahverengi tonlara doğru değişir ve cere yüzeyi pürüzlü bir hale gelir.

Alttaki görseldeki soldaki kuşun gagasının üzerine bakın. Burun deliklerinin etrafında kahverengi, kabuk tutmuş gibi olan yere cere denir.

Erkek muhabbet kuşunun ceresi neden kahverengi olur?
Kızgınlık dönemindeki dişi muhabbet kuşunun ceresi kahverengi tonlardadır. (Solda)

Eğer muhabbet kuşunuzun erkek olduğundan eminseniz, bir sorunumuz var demektir…


Erkek muhabbet kuşlarının cerelerinin kahverengi olmasının nedenleri şöyledir:

  • Hormonsal dengesizlikler: Cinsiyet hormonları muhabbet kuşlarında cere renklerinin değişmesine neden olan en büyük etkendir. Östrojen ve testosteron hormonlarının vücuttaki miktar üstünlüklerine göre cere rengi değişir. Genellikle, canlılarda östrojen üstünse dişilik, testosteron üstünse erkeklik görülür. Ancak bir bazı biyolojik ve çevresel etkenlerden dolayı erkek muhabbet kuşlarında bu denge bozulabilir. Bozulan hormonsal denge yüzünden erkek muhabbet kuşunun cere rengi kahverengi tonlarına dönüşebilir.
  • Testis tümörü: Testis tümörü erkek muhabbet kuşlarında keskin bir değişime neden olabilir. Erkek muhabbet kuşlarının vücutlarındaki testosteron testisler vasıtasıyla üretilir. Artık üretilmeyen ya da az üretilen testosteron nedeniyle hormonsal denge bozulur ve östrojen hormonu vücutta miktar olarak üstün hale gelir. Bu nedenden dolayı erkek muhabbet kuşunun cere rengi kahverengi tonlara doğru değişim gösterebilir.
  • Östrojen salgılatan, sertoli hücre tümörü: Bazı araştırmacıların görüşlerine göre, östrojen salgılatan sertoli hücre tümörü östrojen hormonunun erkek muhabbet kuşunun bedeninde, testosterona göre baskın miktarlarda olmasına neden olur. Sonuç olarak erkek muhabbet kuşu ceresi kahverengi renklere bürünebilir.
Erkek muhabbet kuşunun ceresi neden kahverengi olur?
Testis tümörünün neden olduğu hormonsal dengesizlikten muzdarip yetişkin erkek. (Görsel kaynağı: birds-online.de)

Bazı uzman veterinerlerin düşüncelerine göre, muhabbet kuşlarında cere rengi östrojen hormonunun, testosteron hormonuna göre miktar olarak çok ya da az olmasına göre değişmektedir.

Örneğin, erkek muhabbet kuşunun testislerinde oluşan bir sorun nedeniyle miktarı yükselen östrojen hormonu, muhabbet kuşunun cere renginin kahverengi renklere dönmesine neden olacağını belirtiyorlar.

Aynı zamanda, herhangi bir nedenden dolayı östrojen hormonunun azalması, cere renginin mavi tonlara dönmesine neden olacaktır diye belirtiyorlar.

Dişi muhabbet kuşlarına verilen testosteron tedavisinden sonra cere rengi, kahverengiden mavi renge dönüşüyor! Ancak tam anlamıyla erkeklerinki gibi olmuyor!

Başlığı bilinçli olarak uzun tuttum. Çünkü muhabbet kuşları üzerinde 2014 yılında yapılmış bir araştırmaya denk geldim. Araştırmanın başlığını Türkçeleştirerek yazmaya çalıştım.

Deneyde dişi muhabbet kuşlarına en az on hafta boyunca testosteron tedavisi uygulanıyor.

Dişi muhabbet kuşlarının vücutlarına erkeklik hormonu olan testosteron enjekte ediyorlar.

Testosteronun, muhabbet kuşunun vücuduna ilk sokulduktan sonraki dördüncü haftadan itibaren cere rengi üzerinde önemli etkileri görülmeye başlanıyor.

Dördüncü haftadan sonra dişi muhabbet kuşlarının cere renkleri mavi renklere doğru geçiş yaparken, ulaşılan cere rengi sağlıklı erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri kadar koyu olamamış.

Araştırmada dışarıdan sokulan testosteronun etkinliği (cere rengini kahverengi tonlardan mavi tonlara doğru değiştirdiği) görülmüş ancak cinsiyet değiştirme denebilecek bir seviyeye ulaşılamadığı da belirtilmiş.


Yararlanılan kaynaklar:

  1. https://www.bird-vet.com/BudgerigarCerecolorchange-hypertrophy.aspx
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901734/