Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Mavi, Yeşil, Sarı, Beyaz Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Ne Renk Olur?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Mavi, Yeşil, Sarı, Beyaz Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Ne Renk Olur?

Muhabbet kuşları yavrularının rengi sahip oldukları mutasyona göre belirlenir.

Anne ve baba muhabbet kuşlarının sahip oldukları renklerin yavruya geçmesi ya da geçmemesi şeklinde iki ihtimal mevcuttur. Bu konu hakkında kesin bir bilimsel veri yoktur.

Anne ve baba muhabbet kuşlarının yavrularına ino mutasyonu gibi genleri x kromozomu ile aktardığı bilinir.

Renklere bağlı olarak muhabbet kuşu yavrularının farklı sayıda ino geni alması gerekir. Aynı zamanda cinsiyetler de muhabbet kuşlarının yavrusu rengini belirlenmesinde önemli bir ektendir.

Hangi Renk Kuşların Çiftleşmesinden Hangi Renk Kuşlar Çıkabilir?

Renkli kuşların çiftleşmesinde anne ve babanın rengine bağlı olarak yavru muhabbet kuşunun sahip olacağı bazı renkler bulunur.

Bazı renkteki kuşların çiftleşmesinden doğacak olan yavru muhabbet kuşlarının hangi renkte olacağı kesin bir ihtimale sahiptir.

Bazıları için bu ihtimal yarı yarıyadır. Yani yavru muhabbet kuşu iki renkten birine sahip olabilir. Yavrunun renginin belirlenmesinde cinsiyet faktörü büyük önem kazanır.

Doğacak olan muhabbet kuşu cinsiyeti tüy renginin ne olacağı hakkında büyük ölçüde önemli fikir verir.

Yeşil Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Yeşil muhabbet kuşunun yavrusu için birkaç ihtimal bulunur. Bu ihtimallere göre çiftleşme için seçilecek olan muhabbet kuşunun rengine karar verilebilir.

Yeşil muhabbet kuşunun yavrusu için belirlenecek olan renk ilk yavruda sonuç verir. Bu şekilde sonraki yavruların hangi renkte olacağı büyük ölçüde belirlenmiş olur.

Açık yeşil ile gri kanatlı yeşil muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla yeşil/gri kanatlı yeşil olur.

Yeşil Ve Mavi Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Yeşille mavi kuşun yavrusu için ön plana çıkan birkaç ihtimal söz konusudur. Bu ihtimaller şu şekilde listelenir:

 • Açık yeşil ile gök mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla yeşil/gök mavisi olur.
 • Açık yeşil/mavi ile gök mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %50 gök mavisi %50 açık yeşil/mavi olur.

Yeşil Ve Beyaz Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Yeşille beyaz kuşun yavrusu konusunda muhabbet kuşlarında elde edilebilecek olan renk anne ve babanın mutasyonuna bağlıdır.

Tıpkı diğer renklerde olduğu gibi yavru hem beyaz ile yeşil olma özelliği taşıyabileceği gibi alakasız bir renkte de doğabilir.

Yeşil Ve Sarı Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Yeşille sarı kuşun yavrusu için ön plana çıkan birkaç ihtimal söz konusudur. Doğacak olan yavru muhabbet kuşu yüksek ihtimalle şu renklerden birine sahip olacaktır:

 • Açık yeşil ile açık sarı muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla açık yeşil/sarı olur.
 • Gri kanatlı açık yeşil ile açık sarı muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla gri kanatlı açık yeşil/sarı olur.
 • Sarı kanatlı açık yeşil ile açık sarı muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla sarı kanatlı açık yeşil/sarı olur.

Mavi Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Mavi muhabbet kuşunun yavrusu için öne çıkan birkaç ihtimal bulunur. Kuş türlerinin çiftleşmesi ile muhabbet kuşlarının yavrusu için büyük ihtimalle şu sonuçlardan biri elde edilir:

 • Gök mavisi ile kobalt mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %50 kobalt %50 gök mavisi olur.
 • Kobalt mavisi ile kobalt mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %50 kobalt %25 gök mavisi %25 mor olur.
 • Açık yeşil ile açık sarı muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla açık yeşil/sarı olur.

Mavi Ve Yeşil Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Maviyle yeşil kuşun yavrusu için ön plana çıkan birkaç ihtimal söz konusudur. Bu ihtimaller şu şekilde listelenir:

 • Açık yeşil ile gök mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla yeşil/gök mavisi olur.
 • Açık yeşil/mavi ile gök mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %50 gök mavisi %50 açık yeşil/mavi olur.

Mavi Ve Beyaz Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Maviyle beyaz kuşun yavrusu için kesinliği olan bir ihtimal bulunur. Gri kanatlı kobalt mavisi ile beyaz kanatlı gök mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşunda baskın renkler bulunur.

%50 oranla tüm gövde gri kanatlı gök mavi olma ihtimali taşır. %50 oranla tüm gövde kobalt mavisi olma ihtimali taşır.

Mavi Ve Sarı Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Maviyle sarı kuşun yavrusu için kesinlik özelliği taşıyan bir ihtimal bulunur. Açık sarı ile gök mavisi muhabbet kuşlarından elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %100 oranla açık yeşil/beyaz olur.

Albino (Beyaz) Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Albino muhabbet kuşunun yavrusu genel olarak beyaz ya da beyaza yakın bir renge sahip olur. Göz renkleri için birbirinden farklı olma ihtimalinin yanı sıra kırmızı olma ihtimali bulunur.

Lutino (Sarı) Muhabbet Kuşlarının Yavrusu Hangi Renk Olabilir?

Lutino muhabbet kuşunun yavrusu için birkaç ihtimal söz konusudur. Çiftleşme sonucu görülen muhabbet kuşlarının yavrusu ağırlıklı olarak şu renklere sahiptir:

 • Lutino açık yeşil erkek ile zeytin yeşili dişiden elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %50 oranla yeşil/Lutino erkek %50 Lutino koyu yeşil dişi olur.
 • Lutino gök mavisi dişi ile gök mavisi erkekten elde edilecek olan yavru muhabbet kuşu %50 oranla gök mavisi/Albino erkek %50 gök mavisi dişi olur.