Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Lutino Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Lutino Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]

Lutino muhabbet kuşu özellikleri ve cinsiyet ayrımı, bu tür muhabbet kuşlarına ilgi duyanların merak ettiği bir konudur.

Farklı renkleri ve fiziksel özellikleri ile normal muhabbet kuşlarından farklılaşan lutino muhabbet kuşu resesif gen özelliğine sahiptir. Bu yazımızda lutino muhabbet kuşu özellikleri hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Lutino Muhabbet Kuşu
Lutino Muhabbet Kuşu

Lutino Muhabbet Kuşu Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

Bir lutino muhabbet kuşu, melanin üretimini engelleyen cinsiyete bağlı resesif bir gen olan ino genine sahip olduğu için sarı muhabbet kuşudur.

Ortalama bir lutino muhabbet kuşunun kırmızı gözleri, turuncu bir gagası, gümüşi beyaz yanakları dikkat çekici özellikleridir.

Kuşun tüylerinde koyu veya renkli işaretler yoktur ve kuyruk ile kanatlar daha açık sarıdır. Melanin üretiminin inhibisyonu, muhabbet kuşunun siyah ve yeşil renklerini kaldırdığı için lutino muhabbet kuşunun tamamen sarı görünmesine neden olur.

Lutino Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri Nelerdir?

Bir lutino muhabbet kuşu genel özellikleri bakımından diğer muhabbet kuş türlerinden daha kolay tanınabilir. Gür sarı gövde rengi, lutino muhabbet kuşlarının tanımlanmasını kolaylaştıran bir özelliktir.

Lutino muhabbet kuşlarının genel gövde rengi berrak sarıdır ve tüm gövde işaretlerinden ayrılmıştır. Yani lutino muhabbet kuşunun yanaklarında ve kanatlarında siyah benek veya desenler bulunmaz.

Lutino muhabbet kuşunun karakter yapısı normal muhabbet kuşlarından farklı değildir. Ancak çevrelerine karşı daha hassas oldukları için lutino muhabbet kuşu bakımı konusuna özenle yaklaşmak gerekir.

Lutino Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Lutino muhabbet kuşunun fiziksel özellikleri onların tanınmasını kolaylaştıracak detaylara sahiptir. Öncelikle lutino muhabbet kuşu tek renktir ve tüylerinde işaretler bulunmaz.

Erkek lutino kuşlarında cere rengi etli pembe veya mor, dişilerde ise beyaz, uçuk mavi ve bronz renkte görülebilir.

Lutino muhabbet kuşunun gagası turuncu renkli olup gözleri kırmızı veya pembe renkli ve iris halkalıdır. Yanak yamaları simli beyaz olan lutino muhabbet kuşlarında ayaklar ve bacaklar etli pembe rengindedir.

Lutino Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Lutino muhabbet kuşu yaşam süresi en ideal bakım koşulları altında 15 yıla kadar uzanabilir. Doğal sürüsü ile vahşi yaşam ortamında 5-6 yıl süren bir hayat yaşayan lutino muhabbet kuşları, iyi bakıldığı zaman 10 yıldan fazla yaşayabilir. 

Lutino Muhabbet Kuşları Konuşur Mu?

Lutino muhabbet kuşu konuşması da tıpkı diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi mümkündür. Ortalama 500 kelimeye kadar ezberleyebilen muhabbet kuşunun konuşmasında bakım koşulları çok önemlidir. Lutino muhabbet kuşuna konuşma eğitimi verildiğinde kısa sürede sonuç alınabilir.

Lutino Muhabbet Kuşları Ses Kaydıyla Konuşmayı Öğrenebilir Mi?

Lutino muhabbet kuşu ses kaydıyla konuşma öğrenmesi mümkündür. Bilgisayar veya akıllı telefonda alınan ses kaydının defalarca dinletilmesi muhabbet kuşunun kelimeleri öğrenme sürecini kolaylaştırabilir. Ancak lutino muhabbet kuşunun kelime öğrenirken stres altına sokulmamasına dikkat edilmelidir.

Lutino Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Kelimeler Nelerdir?

Lutino muhabbet kuşunun en sevdiği kelimeler diğer normal kuşların sevdikleriyle benzerlik gösterir. Babacım, cici kuş başta olmak üzere lutino muhabbet kuşları pek çok farklı kelimeyi ezberleyip tekrar edebilirler.

Lutino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Lutino muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı normal muhabbet kuşlarından biraz farklı bir cere rengine sahip olması sebebiyle anlaşılır.

Dişi lutino muhabbet kuşları beyaz ve açık mavi varyasyonlara sahiptir. Dişi muhabbet kuşları, üreme mevsimlerinde kabuklu bir yüzeye sahip ten rengine (kahverengi, bronz) sahip cere yapısı ile erkek lutino muhabbet kuşlarından ayrışır.

Öte yandan erkek lutino muhabbet kuşlarının etli pembe ve mor cereleri vardır. Üreme mevsimlerinde normal mevsimlere göre biraz daha koyu cere renkleri olabilir.

Lutino Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Lutino muhabbet kuşu eğitimi konusunda tıpkı diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi şefkatli ve sabırlı yaklaşılmalıdır. Farklı yapıda oldukları için biraz daha ürkek ve çekingen olan lutino muhabbet kuşlarının güvenini kazanmak için acele edilmemelidir.

Ayrıca muhabbet kuşunun ele alışması için çeşitli oyunlar yaparak küçük yaşlardan itibaren eğitim verilmesi tavsiye edilir.

Lutino Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıldır?

Lutino muhabbet kuşu bakımı diğer muhabbet kuşları çeşitleriyle benzer işlemlere ihtiyaç duyar. Lutino muhabbet kuşu diyeti ve beslenmesi kaliteli olmalı ve yem dışında, sebze ve meyve içeren bir diyet uygulanmalıdır.

Günlük temiz suya ihtiyaç duyarlar.

Lutino muhabbet kuşu sahipleri, vücutta yetersiz beslenmeye neden olan sadece tek yem içeren diyetlerden kaçınmalıdır. Lutino muhabbet kuşunun sağlık sorunları yaşamaması için bakım sürecinde şu kriterlere dikkat edilmelidir:

 • Düzenli veteriner ziyaretleri.
 • Besleyici ve vitamin katkılı yemler.
 • Sebzeler ve meyveler. 
 • Kafesleri temiz tutmak. 
 • Yeni insan ve hayvan ziyaretçilerden uzak durmak. 
 • Aşırı büyümüş gagaları ve tırnakları kırpmak. 
 • Stresten kaçınmak.
 • Düzenli banyo seansları sağlamak.

Lutino Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Lutino muhabbet kuşu üretmek için ino genlerine sahip bir muhabbet kuşuna ihtiyaç vardır.

İno geni cinsiyete bağlı ve çekinik olup X kromozomu üzerinde iletilir. Erkeklerde 2 X kromozomu, dişilerde ise bir X kromozomu bulunur.

Bir yavru erkek muhabbet kuşunun lutino muhabbet kuşu olabilmesi için, her iki ebeveynden de iki ino geni alması gerekir.

Bir yavru dişi muhabbet kuşunun lutino muhabbet kuşu olabilmesi için ebeveynlerinden bir ino geni alması gerekir. 

İno Gen Mutasyonu Nedir?

Ino gen mutasyonu, muhabbet kuşlarının vücudunun ana rengini (yeşil veya mavi varyantlar) ve işaretlerini kaldıran bir hastalıktır. Ino geni muhabbet kuşunda vücut rengini tamamen sarı veya beyaz renkte yapan cinsiyete bağlı resesif bir mutasyondur: 

 • İno geni, yeşil, mavi, zeytin yeşili, gök mavisi ve menekşe gibi ana renkleri vücuttan uzaklaştırır. 
 • İno geni, siyah melanin pigmentini gözlerden çıkardığı için muhabbet kuşunun gözleri kırmızıya döner. 
 • İno geni, siyah pigmentleri gagadan uzaklaştırır ve muhabbet kuşuna turuncu bir gaga verir.
 • İno geni cilt pigmentlerini giderdiği için etli pembe bacaklar ve deri muhabbet kuşları verir.

Lutino Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşir?

Lutino muhabbet kuşu çiftleşme zamanı normal kuşlarla benzerlik gösterir. Bir erkek lutino muhabbet kuşunun iki ino geni vardır ve bir dişi lutino muhabbet kuşunun bir ino geni vardır.

İno geni cinsiyete bağlı bir mutasyon olup X kromozomu tarafından aktarılır.Bölünmüş bir lutino muhabbet kuşu, çekinik ve X kromozomuna bağlı bir gen olan tek bir ino genine sahip bir erkek lutino muhabbetidir.

Bir erkek lutino muhabbet kuşunun lutino özelliklerini göstermesi için iki ino geni olması gerekir. Bölünmüş lutino muhabbet kuşları, lutino özellikleri göstermez ve ino genini sonraki nesillere aktarabilir.

Lutino Muhabbet Kuşlarının Gözleri Neden Kırmızıdır?

Lutino muhabbet kuşlarının gözleri, iris halkalı kırmızı, pembe, yakut renklere sahiptir.

İno geni, lutino muhabbet kuşunun göz rengini oluşturmada önemli bir rol oynadığı için, lutino muhabbet kuşunun gözlerindeki siyah pigmentleri yok eder.

Siyah pigmentlerin olmaması, lutino muhabbet kuşlarının gözlerindeki kan akışının dışarıdan görülmesine neden olur. Böylece, lutino muhabbet kuşlarının kırmızı gözleri vardır.

Her Sarı Muhabbet Kuşu Lutino Mudur?

Lutino muhabbet kuşlarının siyah ve yeşil renk işaretleri yoktur. Lutino muhabbet kuşlarının sahip olduğu ino geni, vücuttaki yeşil ve siyah pigmentasyonu ortadan kaldırır ve lutino muhabbet kuşlarının vücutlarını saf sarı yapar.

Bazı durumlarda, bir lutino muhabbet kuşunun aktif bir görsel tarçın geni vardır. Bu gen kombinasyonu, lutino muhabbet kuşuna soluk kahverengi işaretler verebilir.

Lutino Muhabbet Kuşu Yavrusu Hangi Renk Olur?

Lutino muhabbet kuşu yavrusunun rengi belirlenirken anne ve babasından gelen genlere dikkat edilmelidir. Saf lutino ile normal bir muhabbet kuşunun birleşiminde farklı renk kombinasyonları ortaya çıkabilir:

 • Lutino Erkek + Lutino Dişi çiftleşirse yavrular %100 lutino olur.
 • Lutino Erkek + Normal dişi çiftleşirse %50 normal/ lutino erkek, %50 lutino dişi olur.
 • Normal Erkek + Lutino dişi çiftleşirse %50 normal/ lutino erkek, %50 normal dişi olur.
 • Normal/ Lutino Erkek + Normal dişi çiftleşirse %25 normal erkek, %25 normal/ lutino erkek, %25 lutino dişi, %25 normal dişi yavru doğabilir.

Kuşun Lutino Olduğunu Nasıl Anlarız? Lutino Muhabbet Kuşunun Farkı Nedir?

Lutino muhabbet kuşu farkı, fiziksel görünümüyle hemen kendini belli eder. Lutino muhabbet kuşlarında normal kuşlarda olan yeşil rengi ve siyah benekler bulunmaz.

Hem lutino hem de albino muhabbet kuşlarının ino genleri vardır.

Lutino muhabbet kuşu yeşil seri muhabbet kuşudur, albino muhabbet kuşu ise mavi seri muhabbet kuşudur.

Lutino muhabbet kuşu, ino genine sahip yeşil bir seri muhabbet kuşu iken, kremalı muhabbet kuşu, altın surat veya sarı surat mutasyonu ile birlikte bir ino genine sahip mavi seri muhabbet kuşudur.

Lutino ve creamino muhabbet kuşları aynı özelliklere ancak farklı vücut renklerine sahiptir. Lutino muhabbet kuşları sarı gövde rengine sahipken, kremalı muhabbet kuşları altın yüz veya sarı yüz mutasyonlarına bağlı olarak açık krem ila koyu sarı gövde renklerine sahiptir.

Bu tür lutino muhabbet kuşu özellikleri sayesinde kuşun lutino olduğu anlaşılabilir.

📷Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Lutino Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

KAYNAKLAR

 1. https://www.petiska.com/lutino-budgies/