Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Jumbo Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Jumbo Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]

Jumbo muhabbet kuşunun özellikleri ve cinsiyet ayrımı hakkında detaylı bilgiler sayesinde bu kuşu sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

İlgi çekici görünümleri ile hemen dikkat çeken Jumbo muhabbet kuşları sevimli ve evde bakıma uygun canlılardır.

Sahibiyle samimi iletişim kurabilen Jumbo muhabbet kuşu özellikleri bakımından normal muhabbet kuşlarından farklılaşmaktadır.

Yurt dışında Show adıyla da bilinen Jumbo muhabbet kuşları ülkemizde giderek popülerlik kazanan türler arasında gösterilmektedir. 

📚 İçindekiler (👁️ Mutlaka göz at!)

Jumbo Muhabbet Kuşu Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

Jumbo muhabbet kuşu gösteri muhabbet kuşu olarak ortaya çıkan bir türdür. Muhabbet kuşları arasında gösteri kategorisine giren Jumbo muhabbet kuşları iri cüsseli olmasıyla bilinir.

Yurt dışında Show Jumbo muhabbet kuşu olarak da tanımlanan bu tür, kafa üstü tüylerinin sıklığı ve kabarıklığı ile dikkat çeker. Jumbo muhabbet kuşları İngiltere ve Hollanda’da sık sık karşılaşılan bir muhabbet kuşu türüdür.

Jumbo Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri Nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşunun özellikleri, normal muhabbet kuşlarına oldukça benzer fakat boyut bakımından farklılık gösterir.

Jumbo muhabbet kuşunun vücudu normal muhabbet kuşlarına göre daha iri yapılıdır. Evde beslenmeye uygun kuşlardandır ve tüyleri canlı renktedir.

Jumbo muhabbet kuşunun başındaki ibikle dikkat çektiği bilinir. Ayrıca Jumbo muhabbet kuşlarının renkleri genellikle sarı ve yeşil tonlarda olsalar da farklı renklerde örnekleri de vardır. 

Jumbo Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşu fiziki özellikleri sayesinde hemen dikkat çeker ve diğer muhabbet kuşlarından ayrışır. İri boyutlu olan ve ortalama 25 cm boya kadar ulaşan Jumbo muhabbet kuşunun fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Boyları ortalama 25.4 cm civarındadır.
 • Ağırlıkları ortalama 55 gram civarındadır.
 • Jumbo muhabbet kuşu ortalama 7-12 yıl arası bir yaşam süresine sahiptir. 
 • Erkek jumbo muhabbet kuşlarındaki cere rengi genellikle mor ve parlak mavi olurken, dişi jumbo muhabbet kuşlarının cere rengi genellikle sarıya dönük, kahverengi, kirli beyaz ve açık beyaz tonlarında olur.
 • Parlak ve canlı tüyleri sayesinde evcil kuş ticaretinde popüler hale gelmiştir.
 • Kafalarının büyük olmalarının yanı sıra gerdanlarındaki işaretleri tüyler oldukça belirgindir. Bu tüyler geleneksel (yabani, yerli) muhabbet kuşlarınınkinden daha iri ve sayıca çoktur.
 • Kabarık tüyleri, olduklarından daha büyük ve ağır görünmelerine neden olur.
 • Sırt, kanat ve boyun etrafında siyah tonlarda iri benekler vardır.
 • Zeki ve hareketli canlılardır. 
 • Kelime ya da oyun öğrenme konusunda başarılı ve isteklidir. 
 • Hareketli ve eğlenmeyi seven oyuncu kuşlardır. 

Jumbo Muhabbet Kuşunun Görünüşü Nasıldır?

Jumbo muhabbet kuşunun görünümü dişi ve erkek kuşlarda farklılık gösterir. İri cüsseli bir kuş türü olan Jumbolar sahiplerine çok bağlıdır ve bu yüzden sürekli ilgi görmek isterler.

Jumbo muhabbet kuşu iri yapılı olmasına rağmen çok hareketlidir. Yüz bölgesindeki tüyler sık ve yoğundur. Kafa yapıları daha iri olduğu için kendilerine has görünüşleri ile hemen dikkat çekerler. 

Jumbo Muhabbet Kuşu Ne Kadar Büyür?

Jumbo muhabbet kuşu büyümesi baştan kuyruğa ortalama 24 cm’ye kadar ulaşabilir. Cüsseli ve iri yapılı Jumbo muhabbet kuşunun kaliteli ve sağlıklı beslenmesiyle birlikte hızla geliştiği görülebilir. Bir Jumbo muhabbet kuşuna ne kadar iyi bakarsanız fiziksel gelişimi de o kadar iyi olacaktır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Yavrusu Nasıl Ayırt Edilir?

Jumbo muhabbet kuşunun yavrusu henüz gelişmemiş gaga ve cere yapısına sahiptir. Yavru kuşta da tıpkı anne ve babasında olduğu gibi kafa yapısı geniştir.

Jumbo muhabbet kuşu henüz yavruyken bile cüssesinin iriliği bakımından diğer muhabbet kuşlarından hemen ayrıştırılabilir. Jumbo muhabbet kuşunu fark edebilmek için kuşçuluk alanında deneyimli olmaya gerek yoktur.

Jumbo Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Jumbo muhabbet kuşu ortalama yaşam süresi kuşun yaşam standartlarıyla doğrudan ilgilidir. Sık sık temiz hava ve ara sıra güneş ışığı alan yerdeki ideal boyutlarda bakılan Jumbo muhabbet kuşunda yaşam süresi daha uzun olabilir.

Kaliteli yemlerle stresten uzak kalan Jumbo muhabbet kuşları 7-12 yıl arası bir yaşam süresine sahiptir.

Jumbo Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Jumbo muhabbet kuşu konuşması aldığı eğitimle doğrudan ilgilidir. İlk defa muhabbet kuşu bakacak kişilerin en çok merak ettiği konular arasında Jumbo muhabbet kuşunun konuşma süreci gelir.

Kelime haznesi oldukça gelişmiş olan Jumbo muhabbet kuşunun konuşmaya başlaması genellikle 1 yaşına yakın dönemdedir.

Özellikle 6-7 aylık olduktan sonra yavruluk dönemi biten muhabbet kuşunda bu süreçten itibaren konuşma eğitimi verilmesi gerekir.

Henüz yavru Jumbo muhabbet kuşuna ne kadar erken konuşma eğitimi verilirse, kuşun konuşmaya başlayacağı zaman da o kadar erken olabilir.

Jumbo Muhabbet Kuşları Konuşur Mu?

Jumbo muhabbet kuşu konuşan kuşlar arasında yer alır. Sesleri başarılı biçimde taklit etme yeteneği olan Jumbo muhabbet kuşu konuşurken kelimeleri net bir şekilde çıkarabilir.

Jumbo muhabbet kuşları ses kaydı ile eğitilebildiği için kısa sürede konuşma becerisi gösterebilirler. Erkek Jumbo muhabbet kuşlarının dişi kuşlara göre daha fazla konuşma eğilimi içinde oldukları bilinir. Jumbo muhabbet kuşunun konuşmada kelime hanesi 500’den fazla olabilir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Genel Sağlığı Nasıldır?

Jumbo muhabbet kuşu sağlığı hassas canlılar olduğu için çok önemlidir. Temiz ve havalandırılmış ortamlarda bakılması gereken Jumbo muhabbet kuşları deri hastalıklarına yakalanma riski taşır.

Özellikle kafa ve boyun bölgesindeki tüyler çok yaygın olduğu için bu bölümler yeterince temizlenmezse parazit oluşumuna davetiye çıkarabilir.

Jumbo muhabbet kuşu sevecen ve sahibinden ilgi bekleyen kuş türüdür. Bu nedenle yeterince ilgi gösterilmemesi halinde küsüp depresyona girebilir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Hangi Ülkenindir?

Jumbo muhabbet kuşu çok eski dönemden beri ilgi gören muhabbet kuşu türleri arasında yer alır. Günümüzde ülkemizde de yaygın bir şekilde görülen Jumbo muhabbet kuşunun asıl çıkış noktası İngiltere ve Hollanda olarak bilinmektedir.

Jumbo Muhabbet Kuşları Ses Kaydıyla Konuşmayı Öğrenebilir Mi?

Jumbo muhabbet kuşu ses kaydıyla konuşma eğitimi alabilir. Özellikle 6-7 aylık olduktan sonra Jumbo muhabbet kuşunda yavruluk dönemi sona erer ve yetişkinlik süreci başlar. Bu dönemde Jumbo muhabbet kuşlarının konuşma eğilimi gösterdiği bilinmektedir.

Jumbo muhabbet kuşunu konuşturmak için akıllı telefon veya bilgisayar kullanarak ses kaydıyla konuşma eğitimi verilebilir. Ses kaydının sürekli tekrar etmesi Jumbo muhabbet kuşlarında kelime öğrenme sürecini pekiştirir.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Kelimeler Nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşunun sevdiği kelimeler, diğer muhabbet kuşlarının da sık sık konuştuğu kelimelerdir. “Cici kuş” “Babacık” Abijim” gibi bilindik kelimeler dışında Jumbo muhabbet kuşuna daha kapsamlı sözcükler de öğretilebilir.

Jumbo muhabbet kuşları bazı kelimeleri diğer kelimelerden daha çok sever. Jumbo muhabbet kuşunun hangi kelimeleri sevdiğini öğrenmek için en çok tekrar ettiği kelimelere bakmak yeterli olacaktır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Genel Olarak Nelerden Hoşlanır?

Jumbo muhabbet kuşunun hoşlandığı şeyler arasında stresten uzak ve sakin bir yaşam alanı vardır. Sahibi ile derin bağ kuran Jumbo muhabbet kuşu yabancı kişileri fazla sevmez.

Bu yüzden Jumbo muhabbet kuşunun strese girmemesi için yabancılarla sürekli temas halinde olmamasına dikkat edilmelidir.

Alıştığı ortamda kafes dışında vakit geçirmeyi seven Jumbo muhabbet kuşları sık sık salınmalıdır. Ayrıca düzenli banyo seansları yaptırmak da Jumbo muhabbet kuşlarını çok memnun eder.

Jumbo muhabbet kuşlarının en çok sevdikleri şeyler şunlardır:

 1. Maydanoz, marul, havuç, brokoli, ıspanak gibi sebzeleri yemeyi severek yerler.
 2. Elma, kiraz, kayısı, muz, böğürtlen, üzüm, kavun, mango, dut, kavun gibi meyveleri severek yerler.
 3. Sarı, beyaz, kırmızı, siyah darı, haşlanmış yumurta severler.
 4. Banyo yapmaya bayılırlar. Onlar için uygun bir banyo ortamı oluşturun.
 5. Eğer muhabbet kuşunuz size alışkın ise en sevdiği canlı sizsiniz demektir. Onunla zaman geçirmenize bayılırlar.

Jumbo Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı (Erkek, Dişi) Nasıl Yapılır?

Jumbo muhabbet kuşunda cinsiyet farkı gaga tipine göre belirlenir. Erkek Jumbo muhabbet kuşu mavi, dişi kuş ise pembe renkli gagaya sahiptir. Yumurtlama döneminde kuluçkaya yatan kuş dişidir.

Ayrıca erkek Jumbo muhabbet kuşları öterken daha fazla melodi çıkarması ve dişi kuşların tek bir ritimde ötmesi cinsiyet ayrımı yaparken kullanılan kriterler arasındadır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Jumbo muhabbet kuşunun beslenmesi için tek düze yem vermek yerine daha zengin besleyici ürünler kullanılmalıdır. Jumbo muhabbet kuşunuzun sizinle birlikte sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürmesini istiyorsanız beslenme programına özen göstermeniz gerekir.

Kaliteli yemlerin yanı sıra Jumbo muhabbet kuşunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral desteği mutlaka verilmelidir.

Suya katılan damla şeklindeki vitamin ve mineraller dışında Jumbo muhabbet kuşunun taze sebze ve meyvelerle de beslenmesi gerekir.

Jumbo muhabbet kuşlarının çok sevdiği marul, salatalık ve brokoli gibi yeşillikler mutlaka düzenli olarak verilmelidir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Jumbo muhabbet kuşu eğitimi verilirken sabırlı olmaya özen göstermek gerekir. Hassas yapıda olan Jumbo muhabbet kuşları aşırı duygusal olduğu için sahibinin kızması halinde ona küsebilir.

Jumbo muhabbet kuşunuzla samimi bağınızı koparmadan eğitim vermek için sabırlı ve arkadaş canlısı bir tavır benimsemeniz gerekir. Ayrıca ödül mamaları ve oyunlar yaparak da Jumbo muhabbet kuşunuzu eğitebilirsiniz.

Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıldır?

Jumbo muhabbet kuşu bakımı sırasında hem kuşun kendisine hem de bulunduğu ortama dikkat etmek gerekir. Jumbo muhabbet kuşunun sağlıklı ve keyifli bir yaşam sürmesi için kafes ortamının özenle hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Kafesin boyutları ve konumu kuşun sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle Jumbo muhabbet kuşuna göre küçük olmayan kafeslerde, rüzgar veya doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde tutulmalıdır.

Jumbo muhabbet kuşu sık sık kafesten çıkartılmalı ve tanıdığı ortamda rahat hareket etmesi sağlanmalıdır.

Bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer detaylar şunlardır:

 • Düzenli banyo seansları yaptırmak.
 • Dengeli ve kaliteli yemlerle beslenmesini sağlamak.
 • Belirli aralıklarla veteriner ziyaretleri yapmak.
 • İlgiden mahrum bırakmamak.
 • Yabancılardan ve strese sokan ortamlardan uzak tutmak.

Jumbo Muhabbet Kuşu Kafesi Boyutları Ne Olmalıdır?

Jumbo muhabbet kuşu kafes ebatları, kuşun sağlıklı biçimde gelişim göstermesi bakımından özenle seçilmelidir. Normal muhabbet kuşlarına göre daha hareketli ve cana yakın tavırları olan Jumbo muhabbet kuşunun küçük kafeslere konulması ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Bu nedenle ilk defa Jumbo muhabbet kuşu sahiplenmeyi düşünen kişiler kafes seçiminde büyük ve orta boyutlu kafes modellerini tercih edebilir.

Ayrıca birden fazla Jumbo muhabbet kuşuna tek bir kafeste bakmayı düşünüyorsanız kuşlara yeterince alan kalabilecek bir kafes tercih etmeniz gerekir.

Jumbo muhabbet kuşunun tünek, oyuncak, yemlik ve suluk gibi aksesuarları kafesin boyutlarıyla uyumlu olmalı ve kuşa zorluk çıkarmamalıdır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Jumbo muhabbet kuşu üretimi sırasında takip edilmesi gereken aşamalar vardır. Jumbo muhabbet kuşu üretiminde toplu üretim veya ayırarak üretim şeklinde iki ayrı metot vardır.

Jumbo muhabbet kuşunun üretiminde şu süreçlere dikkat edilir:

 • Kuş kafesi özenle hazırlanmalı ve kafese yuvalıklar takılmalıdır. 
 • Kafes haftada en az 1 kere temizlenmelidir. 
 • Jumbo muhabbet kuşunun cinsiyeti belirlenir. 
 • Jumbo çift seçme işleminde tüyleri yumuşak parlak ve pürüzsüz genç kuşlar seçilir. 
 • 12 aylık olmayan Jumbo muhabbet kuşları üreme için uygun değildir. 
 • Akraba olan muhabbet kuşları eşleştirilmemelidir. 
 • Eşleşmenin kolay olması için aynı kafese 2 Jumbo muhabbet kuşu çifti konulmalıdır. 

Jumbo Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşir?

Jumbo muhabbet kuşu çiftleşme zamanı genellikle 1 yaş civarındadır. Bazı muhabbet kuşlarında yavruluk döneminin tamamlandığı 7. aydan itibaren yetişkinlik başlar ve üremeye hazır hale gelebilir.

Jumbo muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanlarını anlayabilmek için kızışma belirtilerine bakmak gerekir.

Erkek ve dişi Jumbo muhabbet kuşlarında farklı kızışma belirtileri görüleceği için çiftleşme zamanı hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

Jumbo Muhabbet Kuşu Kaç Günde Bir Yumurtlar?

Jumbo muhabbet kuşu yumurtlama zamanı çiftleşmenin ardından 12-15 gün sonra gerçekleşir. Çift halinde ayrı bir kafeste tutulan Jumbo muhabbet kuşları kafesteki yuvalıkta yumurtlama sürecine girer. Dişi kuş çiftleşmenin ardından yaklaşık 2 hafta geçtikten sonra yumurtalarını yuvalığa bırakır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Kaç Yumurta Yapar?

Jumbo muhabbet kuşu yumurta sayısı çiftleşen kuşun genetiğine göre farklılık gösterebilir. Genellikle çiftleşme sonrasında 4-6 adet yumurta görülür.

Ancak bu durum Jumbo muhabbet kuşunun yumurtlama sürecinde 6 yavru dünyaya getireceği anlamına gelmez. Bazı yumurtalarda kuşun sağlıklı gelişmemesi sebebiyle doğum gerçekleşmeyebilir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Jumbo muhabbet kuşu yumurtadan çıkma süresi, muhabbet kuşlarında kuluçka süresiyle doğrudan ilgilidir. Muhabbet kuşları evde rahatça bakılabilen ve kafeste bulunan yuvalık sayesinde yavru dünyaya getirebilen kuş türleridir.

Jumbo muhabbet kuşu çiftleştikten sonra 18 gün boyunca kuluçkaya yatar. Dişi kuşun kuluçka süresinden sonra 18. gün geçmesiyle birlikte yavru kuşlar yumurtadan çıkmaya başlar.

Jumbo Muhabbet Kuşu İle Normal Muhabbet Kuşu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşunun normal kuştan farkları öncelikle fiziki yapısındadır. Jumbo muhabbet kuşunun iri yapılı olması sayesinde farklı olduğu görülebilir. Vücut uzunlukları 24 cm seviyesine kadar ulaşabilir.

Ayrıca Jumbo muhabbet kuşunun başı daha eridir ve gagasının üzerindeki ibik tüyleri gelişmiş yapıdadır. 

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Nedir?

Show Jumbo muhabbet kuşu esasında kuşun bir özelliğidir. Ayrı bir ırk olmayan Show Jumbo muhabbet kuşu kafa yapısı sebebiyle bazı ülkelerde Show adıyla da tanımlanmaktadır.

Jumbo muhabbet kuşu özellikleri bakımından Show türüyle çok benzer fiziksel ve karakter yapısına sahiptir.

Jumbo muhabbet kuşu kafesi boyutları ne olmalıdır?

Jumbo muhabbet kuşu iri bir kuş türüdür. Bu yüzden yerli (küçük ırk) muhabbet kuşu için olan minik kafeslerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

102 cm x 51 cm x 81 boyutlarındaki bir kafes tek bir jumbo muhabbet kuşu için ideal olaraktır.

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin kendilerine göre küçük ya da alan darlığı çektikleri kalabalık bir kafeste yaşamaları onları strese sokmaktadır. Stres ise bir çok farklı hastalık ve psikolojik sorunların tetikleyicisi ve nedenidir.

Jumbo muhabbet kuşu yavrusu nasıl anlaşılır?

Jumbo muhabbet kuşu yavrusunu anlamak oldukça güçtür.

Jumbo muhabbet kuşu yavrusu ile yerli muhabbet kuşu yavrusu arasında farkları bilirsek jumbo muhabbet kuşu yavrusunu belirleyebiliriz.

Jumbo muhabbet kuşu yavrusunu şunlara bakarak anlayabiliriz:

 1. Jumbo muhabbet kuşu yavruları yerli muhabbet kuşlarından neredeyse 2 kat daha büyüktür.
 2. Jumbo muhabbet kuşunun kafası daha büyüktür; jumbo muhabbet kuşunun kafasındaki yanak ve sakal işaretleri sayıca çok ve iridir. (Ancak bu işaretler hemen görünmeyebilir.)

Jumbo muhabbet kuşu ve yerli (normal, geleneksel) muhabbet kuşu arasındaki farklar nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşları ile yerli muhabbet kuşları arasındaki farklar şunlardır:

 1. Jumbo muhabbet kuşlarının boyu 25 cm iken yerli muhabbet kuşlarının boyları 15 cm – 20 cm arasında değişir.
 2. Jumbo muhabbet kuşlarının ağırlıkları 55 gr civarında olurken yerli muhabbet kuşlarının ağırlıkları 30 gr – 40 gr arasında değişir.
 3. Jumbo muhabbet kuşlarının tüyleri yerli muhabbet kuşlarının tüylerine göre daha parçalı, patlaktır. Yerli muhabbet kuşlarının tüyleri ise daha düzdür.
 4. Jumbo muhabbet kuşlarının kafa tüyleri belirgin şekilde daha uzun ve görsel olarak daha çekicidir. Sakallarındaki (gerdanlarındaki), yanaklarındaki işaretler son derece belirgindir. Hemen alttaki fotoğrafta farkı görebilirsiniz. 👇
  İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
 5. Jumbo muhabbet kuşların tüyleri yerli muhabbet kuşlarına göre daha canlı ve parlaktır.
 6. Jumbo muhabbet kuşlar yerli kuşlara nazaran daha hantaldır. Bu yavaşlığın boyutlarından geldiği söylenmektedir.
 7. Jumbo muhabbet kuşları show ve İngiliz muhabbet kuşu (çoğunlukla show) kullanılarak üretilir. Bu yüzden jumbo muhabbet kuşları, İngiliz ve show muhabbet kuşlarından miras alınan hassaslığa ve dayanıksızlığa sahip olabilirler. Yerli muhabbet kuşları nispeten daha sağlıklıdır. Jumbo muhabbet kuşlarının sağlıkları İngiliz-show muhabbet kuşları ile yerli muhabbet kuşları arasında bir yerdedir diyebiliriz.

Jumbo muhabbet kuşu fiyatları

Jumbo adı altında satılan muhabbet kuşu fiyatları 100 TL ile 5000 TL arasında değişebilen ve nadir kuşlar için ise bu seviyenin üzerine çıkabilen fiyat aralığı vardır.

🐦📷 Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafları

İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı (Sağdaki jumbo)
İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı
İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı (Sağda jumbo)
Muhabbet kuşu türleri ve özellikleri [TÜM IRKLAR & RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı
Muhabbet kuşu türleri ve özellikleri [TÜM IRKLAR & RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı