Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]

Japones veya hagoromo muhabbet kuşu özellikleri ve cinsiyet ayrımı, bu kuşu sahiplenmek isteyenleri yakından ilgilendiren konuların başında gelir.

Farklı görüntüsü ve fiziksel özellikleri ile bir Hagoromo muhabbet kuşu sahiplenmek istiyorsanız, bu kuşun özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Japones muhabbet kuşu özellikleri sayesinde dikkat çekici evcil kuş türlerinden biri haline gelmiştir.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

Japones helikopter muhabbet kuşu türü adından da anlaşıldığı üzere 1960’larda Japonya’da ortaya çıkmıştır. Muhabbet kuşu dünyasında Crested olarak bilinen Tepeli kuş familyasına benzer özelliklere sahiptir.

Tepeli kuşlara bağı olmasına rağmen ayrı bir tür olan Japones isimlerinden biri olan “Hagoromo”, Japon Budizm’inde Tennin adlı ruhani bir varlığa ait tüylü bir kimononun adıdır. Bu yüzden Hagoromo muhabbet kuşunun adı Tennin’in kimonosundan esinlenilmiştir.

Tennin’in kimonosunun arkasında bu muhabbet kuşun tüylerine benzer tüyler bulunmaktadır. O yıllardan bu yana Japones muhabbet kuşu nadir türler arasında öne çıkmaktadır.

Japon Budizminde bulunan ilahi bir tür ruhsal varlık—Wikipedia (Resim kaynağı: Wikipedia)

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri Nelerdir?

Japones muhabbet kuşunun özellikleri mutasyon, yetiştirme teknikleri ile farklı çeşitlerden oluşmaktadır.

Türkiye’de tepeli yani Crested türündeki muhabbet kuşlarına da helikopter denilmektedir ancak bu yanlış bir tanımlamadır.

Bambaşka bir tür olan Hagoromo’yu yetiştiriciler, zaman içinde melezleme yöntemi farklı çeşitler elde ederek son haline getirmeyi başarmıştır. Japones yani helikopter muhabbet kuşunun başında armalar ve sırtlarında sırt fırfırları vardır.

Hagoromo muhabbet kuşlarının çiçeğe benzeyen fırfırlara sahip olması dış görünüşünde hemen dikkat çekici özelliklerin başında gelir.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Japones muhabbet kuşunun fiziksel özellikleri arasında kuşun sırtlarında çiçeklere benzer tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler genellikle 18 tüy farklı yöne açılan taç yapraklara benzediği için helikopter olarak da adlandırılır.

Çiçekler arasında sırt fırfırları ve başlarına çarpıcı bir görünüm veren tepeler bulunur. Çiçek benzeri sırt tüyleri, arkadan fırfırlı tüyler ve tepeli kafa tüyleri, hagoromo muhabbet kuşlarına benzersiz bir görünüm kazandırır.

Japones muhabbet kuşu dış görüntüsü ve fiziksel özellikleri ile normal muhabbet kuşuna kıyasla hemen ayırt edilebilir.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Yavrusu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Japones muhabbet kuşu yavrusunun fiziksel özellikleri de tüy yapısıyla dikkat çekmektedir. Muhabbet kuşu dünyasında, bazı mutasyonları ve varyasyonları ilk bakışta tanımak zor olsa da Japones muhabbet kuşunun yavrusunu deneyimli olmayan kişiler bile hemen tanıyabilir.

Tepeli muhabbet kuşu mutasyonları gibi, Japones yani Hagoromo muhabbet kuşu mutasyonu da kolay tanınabilir bir muhabbet kuşu mutasyonudur.

Türkiye’de de büyük ilgi gören Japones muhabbet kuşunun yavrusunu tanımak için kafa üstündeki tüy yapısına bakmak yeterli olacaktır. 

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Japones helikopter muhabbet kuşu yaşam süresi, ideal bakım ortamında 5-15 yıl arasında değişir. Muhabbet kuşunun sahip olduğu gen özellikleri, yem kalitesi ve stressiz ortamda bakılması gibi detaylar Japones muhabbet kuşlarının yaşam süresi üzerinde doğrudan etkilidir.

Japnoes muhabbet kuşunun bakımında kaliteli yem ve uygun kafes ortamı hazırlanmazsa kuşun vücut direnci düşeceği için çok çabuk hastalanıp yaşamını yitirebilir.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşları Konuşur Mu?

Japones helikopter muhabbet kuşu konuşma becerisine sahip muhabbet kuşları arasındadır. Bu türün genellikle erkek olan cinsleri dişilere göre daha fazla konuşmaya meyillidir. Japones yani helikopter muhabbet kuşu konuşma eğitimi ses kaydıyla da yapılabilir.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Japones muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapılırken kuşun cere yapısına ve rengine dikkat edilir. Erkeklerde kabarık ve mavi renkte görülen Japones muhabbet kuşu ceresi, dişi kuşlarda daha farklıdır. Helikopter muhabbet kuşu cinsiyet ayrımında dişi kuşların cere rengi kahverengi olup ufak boyutludur.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Japones muhabbet kuşu eğitimi verirken öncelikle kuşun güveni kazanılmalı ve buna uygun eğitim yöntemleri tercih edilmelidir. Helikopter muhabbet kuşunun eğitimi sürecinde şefkatli bir yaklaşım benimsenmesi çok önemlidir.

Hassas yapıda olan Japones muhabbet kuşu eğitiminde çeşitli ödüllendirme yöntemleri ve oyunlarla başarılı sonuçlara ulaşma imkanı vardır. Helikopter muhabbet kuşu eğitiminde sahiple iletişim konusuna dikkat edilmesi gerekir.

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıldır?

Japones muhabbet kuşu bakımı sırasında kuşun düzenli ve kaliteli bir şekilde beslenmesi en başta gelir. Bu nedenle Japones muhabbet kuşunun beslenmesinde tek düze bir yem yerine sebze ve meyveler ile zenginleştirilmiş diyet programı uygulanmalıdır.

Aynı zamanda vitamin ve mineral takviyesi de Japones muhabbet kuşunun daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamasına yardımcı olur. Kendine has tüy yapısı ile dikkat çeken Japones muhabbet kuşu 

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Hagoromo muhabbet kuşlarının kökeni tepeli muhabbet kuşlarından gelmektedir ve bu özel mutasyonu çok yaygın hale getirmiştir.

Muhabbet kuşu yetiştiricileri, melezleme teknikleri ile farklı boyut ve şekillerde arkası fırfırlı muhabbet kuşu mutasyonları üretebilmektedir. Ebeveyn Hagoromo ve çift faktörlü muhabbet kuşları ise Hagoromo yavruları olabilir.

Çift faktörlü bir Japones muhabbet kuşu ile normal bir muhabbet kuşu eşleştirilirse, yavrular görsel olarak Japones muhabbet kuşuna daha yakın olabilir. Hagoromo muhabbet kuşu üretmenin farklı varyasyonları olduğu unutulmamalıdır. 

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşir?

Japones muhabbet kuşu çiftleşme zamanı, diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibi ortalama 7 aylıkken gerçekleşir. Hagoromo muhabbet kuşu 6-7 aylık olduktan sonra yavruluk dönemini atlatır ve yetişkin hale gelir. Kızışma belirtileri gösteren helikopter muhabbet kuşu çiftleşme için hazır demektir.

Kuşun Japones (Helikopter, Hagoromo) Olduğunu Nasıl Anlarız? Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşunun Farkı Nedir?

Japones muhabbet kuşunun farkı, fiziksel yapısında ve karakter özelliklerinde belirginleşmektedir. Özellikle helikopter muhabbet kuşu olarak bilinen Japones türünde kafasının üzerinde yer alan tüylerin biçimi dikkat çekicidir.

Esasında muhabbet kuşu dünyasında, bazı mutasyonları ve varyasyonları ilk bakışta tanımak zordur. Muhabbet kuşunun hangi mutasyonlara ve varyasyonlara sahip olduğunu anlamak için daha yakından bakmakta fayda vardır.

Buna rağmen, tepeli muhabbet kuşu mutasyonları gibi, Hagoromo muhabbet kuşu mutasyonu da kolay tanınabilir yöntemlere sahiptir.

Tepeli muhabbet kuşu mutasyonu, muhabbet kuşlarına kret adı verilen aşırı kafa tüyleri veren bir muhabbet kuşu mutasyonudur.

Aşırı kafa tüyleri, bu mutasyona Hagoromo muhabbet kuşları gibi benzersiz bir görünüm verir. Tepeli muhabbet kuşu mutasyonu olan bir muhabbet kuşunu herhangi bir insan ilk bakışta hiçbir bilgi sahibi olmadan tanıyabilir.

Japones muhabbet kuşları da tepeli muhabbet kuşlarına bağlı soydan üretildiği için kolaylıkla fark edilebilir. Japones muhabbet kuşu yetiştirildiği tepeli muhabbet kuşlarının karakteristik tüyleri başlarının üstünde hemen fark edilebilir.

📷Japones (Helikopter, Hagoromo) Fotoğrafları

Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşları Fotoğrafları
Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşları Fotoğrafları
Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Yavru Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Yavru Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Yavru Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Yavru Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Yavru Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Yavru Japones (Helikopter, Hagoromo) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

KAYNAKLAR

  1. https://www.petiska.com/hagoromo-helicopter-japones-budgies-breeding-mutation/