Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşu [Özellikleri, Konuşur Mu?, Cinsiyet Ayrımı]

Rainbow muhabbet kuşunun özellikleri ve cinsiyet ayırımı, özellikle kuş sahiplenmek isteyenleri yakından ilgilendirir.

Farklı renkleri ve fiziksel özellikleri ile dikkat çeken bu muhabbet kuşları, genetik aktarımıyla diğer muhabbet kuşlarından farklılaşır.

Rainbow muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenlerin en çok merak ettiği soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Rainbow Muhabbet Kuşu Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Tarihçesi

Rainbow muhabbet kuşu cinsi, fiziksel özellikleri sebebiyle “Gökkuşağı” muhabbet kuşu adıyla tanımlanmaktadır. Yabani muhabbet kuşları ile Rainbow türü arasındaki tek gerçek fark tüylerinin rengidir.

Rainbow adı verilen gökkuşağı mutasyonu, birkaç renk mutasyonunun bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Sarı surat, opal, mavi ve temiz kanat gibi türlerden gelen renk mutasyonları bir araya geldiğinde Rainbow muhabbet kuşu ortaya çıkmıştır.

Rainbow muhabbet kuşunu üretmek zor olsa da doğru genetik yöntemler uygulandığında Rainbow muhabbet kuşu ortaya çıkabilir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri Nelerdir?

Rainbow muhabbet kuşu özellikleri parlak ve düz renklerden farklı olarak gökkuşağı renklerine sahiptir. Rainbow muhabbet kuşu bünyesinde mavi, sarı surat, opal ve temiz kanat mutasyonlarını birleştirir.

Bununla birlikte aynı tür ailesi içinde clearwing adı verilen pul mutasyonu karıştırılmış Rainbow pulu muhabbet kuşu da bulunmaktadır. Standart muhabbet kuşlarına göre çok daha dikkat çekici fiziksel özelliklere sahip Rainbow muhabbet kuşları büyük talep görmektedir. 

Gökkuşağı adı, Rainbow muhabbet kuşlarının gökkuşağını andıran renklerinden ortaya çıkmıştır. Ancak renk tonları sulu boya gibi birbirine karıştığı için çok ilgi çekicidir. Mavi ve beyaza dönüşen soluk sarı renkleri dışında mor ve gri olan açık pembe renkler de görülebilir.

Farklı mutasyonların bir kombinasyonu olduğu için Rainbow muhabbet kuşları da kendi arasında farklı şekilde görünmektedir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Rainbow muhabbet kuşunun fiziksel yapısı diğer standart muhabbet kuşlarını andırsa da renk bakımından çok farklı özelliklere sahiptir.

Tam gövde rengi mavi, gök, kobalt veya leylak rengidir. Bununla birlikte menekşe gibi daha koyu faktör genlerine sahip kuşlar da bulunur.

Baş ve boyun bölgesi altın sarısıyken vücut rengine doğru derin yeşil rengini alır.

Yanak rengi mor ve göz rengi beyaz irisli siyahtır. Cere rengi erkeklerde koyu mavi dişilerde ise açık mavi veya beyazdır. 

Rainbow muhabbet kuşlarını diğer kuşlardan öne çıkartan eşsiz işaretlerin başında V desenli bir görünüm yer alır. Ayrıca kanatlar yanardöner mavi, yeşil ve sarı işaretlere sahip kirli beyaz renktedir.

Uçuş tüyleri soluk gri, kuyruk tüyleri ise gövde renginde ve açık alanlar sarı renktedir. Ayak ve bacaklar mavi ya da gri renkte değişiklik gösterebilir. 

Rainbow Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Rainbow muhabbet kuşu yaşam süresi, kuşun gen özelliklerine, bakım koşullarına ve düzenli beslenmesine göre değişiklik gösterebilir. En ideal ortamda bakılan

Rainbow muhabbet kuşları, normal kuşlara göre birkaç yıl daha fazla yaşayabilir. Rainbow muhabbet kuşunun evde ideal ortamda bakım süresi 5-15 yıl arası değişirken vahşi ortamda sürü halinde 5 yıl kadardır.

Rainbow Muhabbet Kuşları Konuşur Mu?

Rainbow muhabbet kuşu konuşma yeteneğine sahip canlılardandır. Tıpkı diğer muhabbet kuşları gibi öğrenilen kelimeleri tekrar ederek konuşma becerisi gösterebilirler. Muhabbet kuşunun stresten uzak bir yaşam sürmesi halinde 500 kelimeye kadar konuştukları bilinir.

Rainbow Muhabbet Kuşları Ses Kaydıyla Konuşmayı Öğrenebilir Mi?

Rainbow muhabbet kuşu ses kaydıyla eğitim konusunda en ideal kuş türlerinden biridir. Rainbow muhabbet kuşunu eğitirken akıllı telefon veya bilgisayar yardımıyla ses kaydı alınıp tekrarlayacak şekilde dinleme çalışması yapılabilir. Bu şekilde aynı kelimeyi tekrar tekrar duyan Rainbow muhabbet kuşlarında konuşma yeteneği gelişebilir.

Rainbow Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Kelimeler Nelerdir?

Rainbow muhabbet kuşunun konuştuğu kelimeler, eğitimine göre değişiklik gösterebilir. Temelde normal muhabbet kuşları ile benzer öğrenme kapasitesine sahip Rainbow muhabbet kuşuna kısa ve kolay kelimeler öğretilmelidir. Daha sonra kuşun yeteneğine göre orta seviye kelimeler tercih edilebilir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Rainbow muhabbet kuşunda erkek ve dişi ayrımı yaparken diğer kuşlarda olduğu gibi cere rengine dikkat edilir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Rainbow muhabbet kuşu eğitimi için şefkatli ve sabırlı bir yaklaşım tarzı benimsenmesi gerekir. Rainbow muhabbet kuşları gen havuzu bakımından çeşitlilik gösterdiği için ürkek karakterde olabilir.

Rainbow muhabbet kuşunun önce güveni kazanılmalı ve eğitime geçmeden onunla dost olmanın yolları pekiştirilmelidir.

Küçük yaşlardan itibaren Rainbow muhabbet kuşuna doğru ve sağlıklı bir yaklaşımla gelindiğinde kuşun eğitimi çok daha hızlı sonuç verebilir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıldır?

Rainbow muhabbet kuşunun bakımı sırasında kaliteli besinler yemesine ve günlük temiz su verilmesine dikkat edilmelidir.

Vücutta yetersiz beslenmeye sebep olan tek yem içeren diyet yerine sebze ve meyve içeren kaliteli diyet seçilmelidir.

Rainbow muhabbet kuşu bakımında stresten kaçınmak ve yeni insanlarla tanışmadan uzak durmak gerekir. Kafesin her daim temiz tutulması ve belirli aralıklarla banyo seansları yapmak da önemlidir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Rainbow muhabbet kuşu üretimi konusunda yetiştiricilerin bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir. Normal muhabbet kuşu üretiminde olduğu gibi Rainbow muhabbet kuşları için uygun şartlar hazırlanmalıdır.

Öncelikle Rainbow muhabbet kuşu yetiştirebilmek için kuşun özellikleri aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 • En az bir ebeveyn gözle görülür şekilde püsküllü olmalıdır.
 • Opal için erkeğin opalin veya split olması gerekir.
 • Her iki muhabbet kuşunun da mavi olması veya mavi için ayrılması gerekir.
 • En az bir ebeveyn gözle görülür şekilde sarı olmalıdır.

Rainbow Muhabbet Kuşu Hangi Gen Mutasyonlarından Oluşur?

Rainbow muhabbet kuşu gen mutasyonları 4 farklı şekilde gerçekleşir. Bilimsel terimlerle Rainbow muhabbet kuşunun dört spesifik gen mutasyonu şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Mavi
 • Opal 
 • Temiz kanat 
 • Sarı surat

Opal (Opaline) Gen Mutasyonu Nedir?

Rainbow muhabbet kuşunda opal gen mutasyonu en sık karşılaşılan türlerden birini ortaya çıkarır. Opal etkileri, Rainbow muhabbet kuşunun renklerini yumuşatan ve sulu boya gibi geçişkenlik göstermesini sağlayan bir mutasyondur.

Rainbow muhabbet kuşunda opal gen mutasyonu etkileri şunlardır:

 • Baştan kanat arasına kadar uzanan çizgilerin rengi azalır. 
 • Başlık, başın üstünden daha geriye uzanır ve gövde rengini alır. 
 • Kanatlar arasında V şekli oluşur. 
 • Kanat uçları gövde rengindedir. 
 • Tüylerin siyah pigmentleri azalır. 
 • Kanat dipçikleri parmak izini oluşturur ve netlik kazanır. 
 • Kanat, kuyruk ve uçuş tüylerindeki açık bantlar normal muhabbet kuşlarına göre daha geniştir. 

Temiz Kanat Ya Da Beyaz Kanat (Clearwing Ya Da Whitewing) Gen Mutasyonu Nedir?

Rainbow muhabbet kuşunda temiz kanat gen mutasyonu seyreltici bir mutasyon olarak kabul edilir. Temiz kanat mutasyonu uygulandığı zaman muhabbet kuşunun vücut rengi yüzde 10’a kadar seyreltilir.

Bu seyreltme vücudun her bölgesinde görülür ve muhabbet kuşuna soluk, pastel ton verir. Gri kanatlı ve seyreltik başka varyantları da vardır ancak muhabbet kuşu oluşturmak için uygun değildir.

Sarı Surat (Yellowface) Ve Altın Surat (Goldenface) Gen Mutasyonları Nedir?

Rainbow muhabbet kuşunda sarı surat gen mutasyonu, bu kuş türünde sarı yüz ve maskesini ortaya çıkarır. Rainbow muhabbet kuşlarında hem sarı surat hem de altın surat olacak şekilde farklı varyantlar bulunur.

Rainbow sarı surat mutasyonunda 3 farklı varyasyon öne çıkmaktadır. Bunlardan ilki klasik sarı suratken ikinci varyant Rainbow muhabbet kuşu üretiminde en popüler olanıdır.

Çünkü Rainbow muhabbet kuşunda sarı suratın 2. varyantında maviyi biraz değiştirmek yeterlidir. Öte yandan Rainbow altın surat gen mutasyonu aralarında en zor olan varyanttır. 

Rainbow Muhabbet Kuşu Ne Zaman Çiftleşir?

Rainbow muhabbet kuşu çiftleşme zamanı da normal kuşlarla aynı döneme denk gelir. Ortalama 7-8 aylık kuşlar artık yavruluk dönemini tamamlamış ve olgunlaşmış sayılmaktadır.

Üremeye hazır olan Rainbow muhabbet kuşunda kızışma belirtileri görüldüğü dönemlerde çiftleşme için en ideal zamanlama yapılabilir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Yavrusu Hangi Renk Olur?

Rainbow muhabbet kuşu yavrusunun rengi belirlenirken anne ve babasının gen özelliklerine dikkat etmek gerekir.

Rainbow muhabbet kuşunun dört farklı renk mutasyonu ve çok sayıda varyasyonu mevcuttur. Bu yüzden muhabbet kuşunun yavrusunun rengini belirlerken çiftleşen dişi ve erkek kuşun DNA özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Önce maviye, sonra beyaza dönüşen soluk sarılar dışında pembeler mor ve gri olabilir. İstenen sonuçlara ulaşılması için muhabbet kuşunda baskın ve çekinik genlere göre gen mutasyonu yapılmalıdır.

Kuşun Rainbow Olduğunu Nasıl Anlarız? Rainbow Muhabbet Kuşunun Farkı Nedir?

Rainbow muhabbet kuşunun diğerlerinden farkı en başta fiziksel özellikleridir. Standart muhabbet kuşu ebatlarında olsa da Rainbow muhabbet kuşunun tüyleri kendine has renklere sahiptir. ‘Gökkuşağı muhabbeti’ adı, gökkuşağını andıran bir renge sahip muhabbet kuşlarını ifade ettiği için bu kuşlar Rainbow olarak isimlendirilir.

Renkli olmalarına rağmen çoğu muhabbet kuşu gibi değildir. Bunun yerine, Rainbow muhabbet kuşunun renk tonları sulu boya gibi birbirine karışır. Parlak, gürültülü renklere sahip standart muhabbet kuşu renklerinin aksine, Rainbow muhabbet kuşu renkleri çok daha incedir.

Farklı mutasyonların bir kombinasyonuna sahip oldukları için, iki Rainbow muhabbet kuşu aynı görünmez.

📷Rainbow Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşları
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşları
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşu
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşu
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşu
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşu
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşları
Yavru Rainbow (Gökkuşağı) Muhabbet Kuşları

📹Rainbow Muhabbet Kuşları Videoları

Gökkuşağı muhabbet kuşları videosu (Video kaynağı: Dani Boy YouTube Kanalı)
Gökkuşağı muhabbet kuşları videosu (Video kaynağı: Dani Boy YouTube Kanalı)

KAYNAKLAR

 1. https://www.petiska.com/rainbow-budgies/