Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek Muhabbet Kuşu Neden Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor?

Erkek muhabbet kuşunun ağzından yem çıkarma ve kusma nedeni farklı etkenlerden dolayı meydana gelebilir. Hastalık, tüy dökme ya kızışma döneminde olma gibi nedenlerle erkek muhabbet kuşlarında kusma görülebilir.

Erkek muhabbet kuşunun ağzından yem çıkarma ve kusma nedeni babalık içgüdülerinden de kaynaklanır.

Yumurtlayan dişisini ve yumurtadan yeni çıkan yavrusunu kusarak besleyen kuşlar, bu şekilde hem eşine hem yavrusuna destek olur. Böylece dişi kuş ihtiyacı olan besinlere ulaşır ve güçsüz düşmez. Yavru kuş da sağlıklı bir şekilde büyür.

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Dişiye Ve Yavruya Muhabbet Kuşuna Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor?

Erkek muhabbet kuşunun dişiye ve yavru muhabbet kuşuna ağzından yem çıkarma, kusma nedeni babalık vazifesinden ileri gelir.

Erkek muhabbet kuşları anormal bir durum olmadığı sürece yumurtlama döneminde eşine destek olur. Öte yandan yavrunun gelişip, büyümesi ve hayata atılması yönünde de babanın önemli bir rolü vardır.

Yumurtlayan bir eş ya da yumurtadan çıkan bir yavru olmasa bile erkek muhabbet kuşu içgüdüsel olarak kafes arkadaşını ya da yumurtlamayan dişisini besleyebilir.

Erkek muhabbet kuşunun ağzından yem çıkarma ve kusma nedeni bu durumlardan kaynaklanıyorsa endişelenecek bir durum yoktur.

📹Erkek Muhabbet Kuşu Neden Dişiye Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor Video

📹Erkek Muhabbet Kuşu Neden Dişiye Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor Video

Erkek Muhabbet Kuşu Neden İnsanların Eline, Üzerine Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor?

Erkek muhabbet kuşunun insanların eline, üzerine ağzından yem çıkarmasının ve kusmasının nedeni rahatsız edici ortam koşulları olabilir. Muhabbet kuşları kendilerini tedirgin eden bir durum olunca tepkilerini kusarak gösterebilir. Eve gelen yabancılar, ortamda bulunan kötü bir koku; bu durumlar arasında yer alabilir.

Bazı durumlarda hastalık kaynaklı kusma da söz konusu olabilir. Mantar ve iç organlarda meydana gelen çeşitli hastalıklar, kusmaya sebep olarak gösterilebilir. Bu nedenle evcil hayvanınızı tekrarlayan kusmalarda mutlaka veteriner kontrolüne götürmelisiniz.

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Oyuncaklara, Eşyalara Ağzından Yem Çıkarıyor, Kusuyor?

Erkek muhabbet kuşunun oyuncaklara, eşyalara ağzından yem çıkarması ve kusması durumunda bazen endişeye gerek yoktur. Bazen doğal olarak yemek sonrası kusma görülebilir.

Sevimli dostunuz yediği yemin fazla gelen kısmını çıkarır. Bu tür kusmalarda yem bütün halindedir. Eğer kusmaya halsizlik, tüy kabartma gibi problemler de eşlik ediyorsa bu belirtiler, hastalık olgusunu kuvvetlendirir.

Erkek muhabbet kuşunun ağzından yem çıkarma ve kusma nedeninin doğru belirlenmesi son derece önemlidir. Bu nedenle vakit kaybetmeden veterinere danışmanızda fayda vardır. Böylece ciddi bir sorun olup olmadığı anlaşılır.