Anasayfa » Güvercin » Evcil, Yabani, Posta, Paçalı Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Evcil, Yabani, Posta, Paçalı Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?

Evcil, yabani, paçalı ve posta güvercinleri dünya genelinde popüler olan güvercin türlerindendir. Bu güvercinlerin yaşam süresi de birçok insan için merak konusudur.

Evcil Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?

Evcil güvercinlerin yaşam süresi diğer güvercinlere kıyasla biraz daha uzundur. Zira evcil güvercinler düzenli olarak beslenir ve yırtıcı hayvanlara karşı daha güvenilir bir yerde barınır.

Bu nedenle evcil güvercinlerin yaşam süresi için ortalama 8 ila 10 yıllık bir süreden bahsedilebilir. Düzenli olarak beslenen, aşıları ihmal edilmeyen sağlıklı bir evcil güvercin 10 yıla kadar yaşayabilir.

Yabani Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?

Yabani güvercinlerin yaşam süresi Ortalama 6 yıldır. Dış etkenlere karşı daha savunmasız olan yabani güvercinlerin evcil güvercinlere kıyasla biraz daha az yaşadıklarını söylemek mümkündür.

Yabani güvercinler için insanlar ve yırtıcı hayvanlar birer tehlikedir. Bununla birlikte, yaralanan ya da hastalanan yabani bir güvercinin tespit edilmediği sürece tedavi olma şansı yoktur.

Posta Güvercinleri Kaç Yıl Yaşar?

Posta güvercinlerinin yaşam süresi Ortalama 10 yıldır. Posta güvercinlerinin uzun bir yaşam süresine sahip olduğu söylenebilir. 10 yıla kadar yaşadığı bilinen posta güvercinlerinin iyi bir bakım ve düzenli bir aşı programı sayesinde 20 yıla kadar yaşama şansı olabilir.

Paçalı Güvercinler Kaç Yıl Yaşar?

Paçalı güvercinlerin yaşam süresi ortalama 8 yıldır. Elbette güvercinlerin yaşam süresi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Beslenen ve rutin bakımları ihmal edilmeyen bir paçalı güvercinin yaşam süresi 8 yılı da aşabilir.

Paçalı güvercinler çok sık evcilleştirilen güvercin türlerinden biri olduğu için yaşam süreleri 8 yıldan fazladır. Bu nedenle iyi bakılan bir paçalı güvercinin yaklaşık 10 yıl yaşadığını söylemek mümkündür.