Anasayfa » Güvercin » Evde Güvercin Beslemek Günah Mı? Caiz Mi? +Yasal Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Evde Güvercin Beslemek Günah Mı? Caiz Mi? +Yasal Mı?

Evde güvercin beslemek ülkemizde birçok güvercin sever tarafından tercih edilen bir hobidir. Güvercin beslemek için evin dış mekanları tercih edilir. Balkon, teras ve bahçe gibi havadar yerler, evde güvercin beslemek için en uygun koşullara sahip olan bölümlerdir.

Evde Güvercin Beslemek Günah Mıdır? Caiz Mi?

Evde güvercin beslemek İslami açıdan caiz olarak yorumlanır. Birçok İslam alimi, güvercin beslemenin caiz olduğu yönünde fikir birliğine varmıştır. Evde güvercin beslemek yalnızca bir durumda mekruh olarak kabul edilir. Güvercin eğer şans getirmesi amacıyla besleniyorsa, bu niyet İslami yönden caiz olarak kabul edilmez.

Evde güvercin beslemek, besleyen kişinin yalnızlığını gidermek için veya hobi amaçlı olarak yapılıyorsa dinen caizdir ve hiçbir sakıncası yoktur.

Güvercinlere Takla Attırmak Günah Mıdır?

Taklacı güvercinler adıyla müsemma takla atma yetenekleriyle ünlüdür. İslami açıdan taklacı güvercinlere bakılması veya güvercinlere takla attırılması caiz olarak yorumlanır. Bunun dini açısından hiçbir sakıncası yoktur. Güvercin bakmak, uçurmak ve takla attırmak İslam alimlerince sakıncalı olarak görülmez.

Güvercin Beslemenin Dinen Hükmü Nedir?

Güvercin beslemek dinen caiz olarak görülür. Güvercin beslemenin dinen hiçbir sakıncası yoktur. Fakat bu görüş, güvercin beslemenin niyetine göre değişiklik gösterir. Güvercinler iyi talih getirmesi için bakılıyorsa bu İslami açıdan uygun değildir.

Güvercin Ticareti Caiz Mi?

Güvercin ticareti İslami açıdan caiz olarak yorumlanır. Güvercinler kafeslerde ve kümeslerde bakılıp evcilleştirildiği taktirde ticaretinin yapılmasında bir sakınca görülmez. Çünkü evcil güvercinlerin doğada kendi başına yaşamaları oldukça zordur. Diğer canlılar tarafından zarar görebilir veya öldürülebilir. Bu anlamda güvercin beslemek veya ticaretini yapmak caiz olarak görülür.

Yabani güvercinlerin yakalanıp satılmasıyla alakalı herhangi bir dini görüş belirtilmemiştir. Fakat yabani güvercinlerim doğadaki yaşam alanlarından koparılmaması önerilir.

Evde Güvercin Beslemek Yasal Mı?

Evde güvercin beslemek kanunen bir suç teşkil etmez. Fakat bununla alakalı ikamet edilen apartmanda beslenmemesi yönünde bir kural varsa bu kurala uyulması gerekir. Aksi taktirde cezai işlem uygulanabilir.

Evde güvercin beslemek için önce apartman yönetmeliğinin kontrol edilmesi tavsiye edilir.