Anasayfa » Güvercin » Güvercin Yuvasını Bozmak Günah Mıdır? +Diyanet, Farklı İnançlar
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Yuvasını Bozmak Günah Mıdır? +Diyanet, Farklı İnançlar

Güvercinler hem doğa için hem de insanlar için oldukça özel canlılardır. Tarihte insanların işini kolaylaştırmak için birçok alanda yer edinen hayvanlardan biri olan güvercinin yuvasını bozmak İslam dininde tartışılan bir konudur. Bu nedenle güvercinlerin yuvasını bozmanın günah olup olmadığı birçok insan tarafından merak edilir.

İslam’a Göre Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

İslam dinine göre güvercin yuvasını bozmak günahtır. İnsanların güvercinlerin yuvasını bozması, yavrulara dokunması, yumurtaları alması ve yavruları neden ayırması sakıncalı olduğu gibi tavsiye edilmez. Ancak içinde civciv olmadığı anlaşılan güvercin yumurtalarının insanlar tarafından alınarak yenmesinin caiz olduğu da belirtilir.

Güvercinler yavrularını kokularından tanıdığı ve onları belli bir yere yuva yaparak koruduğu için yuvayı bozmak ve yavrulara dokunmak anne güvercinin yuvayı da yavruları da terk etmesine sebep olabilir.

Anne güvercinin yuvayı ve yavruları terk etmesi yavruların kısa süre içinde ölmesine neden olacağından, güvercin yavrularını anneden ayırmak da günah olarak yorumlanır.

Diyanet’e Göre Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

Diyanet’e göre güvercin yuvasını bozmak günahtır. Fakat gerekli durumlarda yuvanın yeri değiştirilebilir. Elbette bu durum acemi bir kişi tarafından yapılınca yuvanın dağılması ve yuvadaki yumurtaların kırılması kaçınılmazdır.

Bu nedenle güvercin yetiştirenlerin ya da bu konuda bilgisi olanların yuvanın yerini değiştirmesi daha mantıklıdır. Güvercinler gün içinde fazla görülmeseler de gün sonunda mutlaka yuvalarını bulur ve yuvalarına geri dönerler.

Özellikle yuvasında yumurtadan çıkmaya hazırlanan yavrular varsa yerlerini değiştirmez ve yuvalarında daha uzun kalırlar. Bu nedenle kullanılan yuvayı bozmak hem anne güvercinin korkarak kaçmasına hem de yavruların sahipsiz kalmasına neden olur.

Farklı İnançlarda Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

İslam dininde olduğu gibi farklı inançlarda güvercin yuvasını bozmak günah olarak kabul edilir. Her ne kadar din ve inanç farklılığı söz konusu olduğunda ortaya çeşitli değişiklikler çıksa da birçok din için günah olarak kabul edilen unsurlar ortaktır.

Güvercinin yuvasını bozmak günah olarak kabul edildiği gibi herhangi bir canlıya zarar vermek hemen hemen tüm inanışlarda ve dinlerde sakıncalı ve günahtır.

Hristiyanlıkta Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

Hristiyanlık İslam dininden büyük ölçüde farklı olsa da İslam diniyle benzer yanları vardır. İslam dininde günah olarak kabul edilen birçok eylemin Hristiyanlıkta da günah olduğu bilinir.

Hristiyanlıkta güvercin yuvasını bozmak güvercine ve yumurtadan çıkması beklenen yavrulara zarar vermeye neden olacağı için günahtır.

Yahudilikte Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

Yahudilikte hayvanlar önemsenen canlılardır ve tanrının yarattığı, doğaya ait bir parça olarak kabul edilirler. Bu nedenle Yahudilikte güvercin yuvasını bozmak günahtır.

Musevilikte Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

Yahudilikle doğrudan bağlantısı olan Musevilikte güvercin yuvasını bozmak günah olarak kabul edilir.

Budizm İnancında Güvercin Yuvasını Bozmak Günah mıdır?

Budizm inancının çok eski zamanlardan beri var olduğu ve hayvan haklarını koruyan, hayvan eti yeme ve hayvana işkence etme gibi eylemleri kesin olarak yasaklayan bir inanç olduğu bilinir.

Güvercinin yuvasını bozmak güvercine ve yavrularına zarar vermekle eşdeğerdir. Bu nedenle Budizm inancında güvercin yuvasını bozmak günah olarak kabul edilebilir.