Anasayfa » Güvercin » Evin Balkonuna, Çatısına Güvercinin Yuva Yapması Ne Anlama Gelir? +Diyanet
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Evin Balkonuna, Çatısına Güvercinin Yuva Yapması Ne Anlama Gelir? +Diyanet

Güvercinlerin yuva yapması çoğu zaman insanlar tarafından rahatsız edici bir durum olarak görülse de İslam dininde özel bir anlamı vardır. İslam dinine göre güvercinin yuva yapması sanılanın aksine oldukça hayırlıdır.

Evin Balkonuna Güvercinin Yuva Yapması Ne Anlama Gelir?

Güvercinin balkona yuva yapması birçok insan tarafından bir işaret olarak algılanabilir. Bazı kesimlere göre güvercinin bir evin balkonuna yuva yapmasındaki anlam o evle alakalı önemli bir olayı hissetmesine dayanır.

Güvercinlerin masumiyeti, iyiliği ve saflığı simgeleyen canlılar oldukları için gittikleri her yere pozitif mesajlar ulaştırdıkları da yaygın bir görüştür. Bu nedenle balkonda güvercinin yuva yapması olumsuz herhangi bir durumla bağdaştırılamaz.

Evin Çatısına Güvercinin Yuva Yapması Ne Anlama Gelir?

Güvercinin evin çatısına yuva yapması yaygın bir durumdur. Tıpkı balkonlarda olduğu gibi çatılarda da güvercin yuvalarına rastlanabilir.

Antik çağlardan bu yana güvercinlerin insanlarla olan etkileşimi her zaman olumlu yönde yorumlanmıştır. Bu nedenle güvercinin herhangi bir evin çatısında yuva yapması daima iyiye yorulur.

Diyanet’e Göre Evin Balkonuna, Çatısına Güvercinin Yuva Yapması Ne Anlama Gelir?

Diyanete göre güvercinin evin balkonuna ve çatısına yuva yapması olumlu bir eylemdir. Güvercinler insanlara yakın olan ve insanlara zararı dokunmayan canlılardır.

Evin herhangi bir yerinde güvercinin yuva yapması beraberinde bazı zahmetlere de getirdiği için çoğu insan tarafından istenmeyen bir durumdur. Ancak yuva yapan güvercinlerin yuvasını bozmanın, özellikle yumurtası olan dişi güvercinlerin korkarak yuvadan kaçmasını sağlamanın İslam dininde caiz olmadığı ve yanlış bir hareket olduğu unutulmamalıdır.

Şayet güvercin bulunduğu bölgede kirliliğe neden oluyorsa yuvanın yeri değiştirilebilir ve daha uygun bir yere konabilir.