Anasayfa » Güvercin » Güvercin Avlamak, Satışı, Mezatı, Beslemek, Uçurmak Yasak Mı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Avlamak, Satışı, Mezatı, Beslemek, Uçurmak Yasak Mı?

Güvercin avı ne yazık ki ülkemizde oldukça yaygındır. Ancak zamanla av konusunda çeşitli kanunların çıkması güvercin uçurmak ve güvercin avlamak gibi eylemlerin yasak olup olmadığının merak edilmesine yol açmıştır.

Güvercin Avlamak Yasak Mı?

Güvercin avlamak yasak olan bir eylemdir. Daha önce avcılığın serbest olduğu ülkemizde zamanla hayvanların yaşam alanlarını ve yaşam haklarını korumak için çeşitli kanunlar çıkmıştır. Bu kanunlardan biri de avcılığın yasaklanmasıdır. Yasaktan muaf olan tek kesim balıkçılık yapan kesimdir.

Kıyı balıkçılığı yapan insanlar geçimlerini bu işten sağladıkları için av yasağından muaf tutulurlar. Ancak güvercin de dahil olmak üzere yaban hayatının bir parçası olan hayvanların herhangi birini avlamak yasaktır.

Yasağı çiğneyenlere para cezasının verildiği de bilinir. Güvercin avlamanın yasak olması “güvercin uçurmak yasak mı?” gibi soruları da akıllara getirebilir.

Güvercin Mezatı, Satışı Yasak Mı?

Güvercin mezatı ve güvercin satışı yasak olan bir eylemdir. Bu nedenle yalnızca güvercin satışı gerçekleştiren birçok işletme kapatılmıştır.

Güvercin Beslemek Yasak Mı?

Güvercin beslemek yasak olmayan bir eylemdir. Müstakil evin çatısında ya da müstakil evin bahçesinde bulunan bir kümeste güvercin beslemenin herhangi bir cezası yoktur. Ancak güvercin besleyenlerin güvercinleri ortak kullanılan çatıda ya da farklı bir alanda besleyerek insanları rahatsız etmesi şikâyet edilebilen bir durumdur.

Apartmanda Güvercin Beslemek Yasak Mı?

Apartmanda güvercin beslemek yasak olan bir eylemdir. Elbette apartmanda birden fazla insan yaşadığı için güvercin beslenmesi pek de mümkün olmaz.

Güvercin Uçurmak Yasak Mı?

Güvercin uçurmak yasak olan bir eylemdir ancak bu eylemin nerede yapıldığı da önemlidir. Şayet kişi güvercin uçurmak için birçok insanın yaşadığı apartmanın çatısına çıkarak başkalarını rahatsız ediyorsa bu durum ceza almasına neden olur.