Anasayfa » Güvercin » Düğünde, Nikâhta, Evlenirken Beyaz Güvercin Uçurmak Ne Anlama Gelir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Düğünde, Nikâhta, Evlenirken Beyaz Güvercin Uçurmak Ne Anlama Gelir?

Nikahta beyaz güvercin uçurmak birçok insan tarafından anlamı merak edilen bir eylemdir. Düğünde beyaz güvercin uçurmak görmeye alışık olduğumuz geleneklerden biri olarak da tabir edilebilir.

Düğünde Beyaz Güvercin Uçurmak Ne Anlama Gelir?

Düğünde beyaz güvercin uçurmanın anlamı evliliğin ve evlenen çiftin ilişkisinin saflığıdır.

Beyaz güvercin saflığı, masumiyeti ve huzuru simgelediği için düğünde beyaz güvercin uçurmak evlenen çiftin huzurlu olmasına, aralarındaki bağlılığın sürmesine ve ilişkilerinin masumiyetini korumasına yardımcı olur. Birçok insan tarafından bu gelenek sürdürülerek devam eder.

Nikâhta ve Sonrasında Beyaz Güvercin Uçurmak Ne Anlama Gelir?

Nikahta ve sonrasında beyaz güvercin uçurmak özgürlüğü ve doğallığı simgelediği için hâlâ sürdürülen bir gelenektir. Beyaz güvercinin gökyüzüne ulaşmasıyla evlenen çiftin ilişkisinde daima huzurun ve özgürlüğün olacağına inanılır.

Beyaz güvercinler insanlara her zaman güzel ve pozitif duyguları hatırlattığı için özel canlılar olmuştur. Bu nedenle birçok insan özel günlerinde güvercinlere farklı anlamlar yükleyebilir.

Düğünde, Nikâhta, Evlenirken Neden Özellikle Beyaz Güvercin Uçurulur?

Güvercinlerin insanlara yakın ve özel canlılar oldukları malumdur. Çok eski zamanlardan beri insanların hayatında olan ve insanlara birçok alanda yardımcı olan güvercinler, insanlarda bambaşka duyguların uyanmasına neden olabilir.

Düğünlerde ve nikahlarda beyaz güvercin uçurulması, beyaz renginin her zaman olumlu ve pozitif düşünceyi tetiklemesinden kaynaklanır. Beyaz renk insanları ürkütmez ve bunaltmaz. Aksine, kullanıldığı her yerde insanların ferahlamasını ve rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda saflığın, iyiliğin, doğallığın ve masumiyetin de simgesi olarak kabul edilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı çok eskilerden beri günümüze taşınan bir gelenek olarak düğünde beyaz güvercin uçurmak, hala sürdürülen yaygın bir eylem olarak hayatımızda yer edinmiştir.