Anasayfa » Güvercin » Barış Simgesi, Beyaz Güvercin Ağzında Zeytin Dalı Ne Anlama Gelir? +Detaylı
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Barış Simgesi, Beyaz Güvercin Ağzında Zeytin Dalı Ne Anlama Gelir? +Detaylı

Barış simgesi olarak güvercin yüzyıllardır kullanılan evrensel bir motiftir. Barış simgesi olarak güvercinin kullanılmasıyla alakalı birçok mit ortaya atılmıştır. Güvercinin barışı simgelemesi neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahiptir.

Nuh Peygamber döneminden bu yana, beyaz güvercin ve zeytin dalı barışı ve huzuru temsil eder.

Barışın Simgesi Neden Ağzında Zeytin Dalı Taşıyan Beyaz Güvercindir?

Zeytin dalı taşıyan beyaz güvercin barışı ve yeniden doğuşu temsil eder. Büyük Tufan yaşanırken Nuh Peygamber gemideki bir güvercini hayatın başlayıp başlamadığını öğrenmek için dünyaya gönderir. Gönderdiği beyaz güvercin ağzında bir zeytin dalıyla Nuh Peygamber’in gemisine geri döner. Bu sayede Nuh Peygamber, tufanın bittiğini, hayatın başladığını öğrenir.

Bu mitten yola çıkarak ağzında zeytin dalı taşıyan beyaz güvercin, evrensel olarak barışı ve yeniden doğmayı simgelemiştir.

Yunan Mitolojisinde Zeytin Dalı Vermek Ne Anlama Gelmektedir? Hikâyesi Nedir?

Mitolojide zeytin dalı üzerine büyük anlamlar atfedilen bir motiftir. Yunan mitolojisinde zeytin dalı, bereketi, zaferi ve barışı temsil eder. Antik Yunan döneminde zeytin ağaçlarının koruyucu özelliklere sahip olduğu düşünülürdü.

Efsaneye göre Yunan tanrısı Zeus, kendisine en güzel hediyeyi verecek olan tanrıya koruyucu özellikler atfedecektir. Bunu duyan Athena, Zeus’a bir zeytin ağacı hediye eder.

Zeus, kendisine verilen hediyelerden en çok zeytin ağacını beğenir. Ağaç öylesine güzeldir ki, Athena’yla sürekli rekabet halinde olan Poseidon bile bu ağaçtan büyülenir.

Athena, Poseidon ile arasındaki meseleye son vermek için, Poseidon’a ağaçtan bir zeytin dalı uzatır. Bu hareketle birlikte, zeytin dalı barışı simgelemeye başlar. Nuh Peygamber dönemi ile de beyaz güvercin ile özdeşleşir.

Antik Yunan’da zeytin ağacı öylesine önemliydi ki, bu ağacı kesenler ölümle cezalandırılırdı. Ayrıca bir efsaneye göre, o dönemde ölen her bir kişi için bir zeytin ağacı dikilmiştir.