Anasayfa » Güvercin » Güvercin Gübresi Çiçeklerde, Bitkilerde, Saksıda Nasıl Kullanılır? +Ne İşe Yarar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Gübresi Çiçeklerde, Bitkilerde, Saksıda Nasıl Kullanılır? +Ne İşe Yarar?

Güvercin gübresi kullanımı bitki yetiştiricileri tarafından sıkça tercih edilen bir bitki türüdür. Güvercin gübresi, kullanıldığı bitkilerin direncini artırır ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlar. Güvercin gübresi genellikle evde bakılan süs bitkilerinde tercih edilir.

Süs bitkilerinde yaşanabilecek olan hastalıkların önüne geçer. Örneğin bitki bitlenmesi, böceklenmesi, pamuklanması gibi sorunların giderilmesinde ve önlenmesinde büyük rol oynar.

Güvercin Gübresi Çiçeklerde, Bitkilerde, Saksıda Nasıl Kullanılır? +Ne İşe Yarar?
Güvercin Gübresi Örnek Görseli

Güvercin Gübresi Ev Çiçek ve Bitkilerinde Ne İşe Yarar?

Güvercin gübresi ev bitkilerinde bitki hastalıkların önüne geçilmesinde kullanılır. Güvercin gübresi daha çok süs bitkilerinde kullanılır. Süs bitkilerinin ve çiçeklerinin bağışıklığını artırmada büyük rol oynayan güvercin gübresi, bitki sağlığı açısından oldukça faydalı bir gübre çeşididir.

Güvercin Gübresi Ev Çiçek ve Bitkilerinde Nasıl Kullanılır?

Güvercin gübresinin çiçeklerde kullanımı oldukça dikkatli olmalıdır. Gelişi güzel uygulamalar bitkiye büyük zararlar verebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunu engellemek adına, gübre ölçeğine dikkat edilmelidir. 1 metre karelik sulama alanı için yarım bardak kadar güvercin gübresi kullanılmalıdır.

Güvercin gübresi aşırı kullanıldığında bitkinin köklerini kurutabilir ve bitkinin ölmesine sebep olur. Güvercin gübresinin faydalarından yararlanmak için kullanılan miktara ve gübreleme sıklığına dikkat edilmelidir.

Güvercin Gübresinin Saklı Bitki, Çiçeklerinde Kullanımı (Kaynak)

Güvercin Gübresi Evde Beslenen Hangi Çiçeklere ve Bitkilere İyi Gelir?

Güvercin gübresinin faydalı olduğu bitkiler şu şekildedir:

  • Ortanca
  • Küpe çiçeği
  • Lale
  • Salon çamı

Güvercin gübresi her süs bitkisinde kullanılmaz. Bunun için tuzlu toprağa ihtiyaç duyulan bitkiler tercih edilmelidir. Bu süs bitkilerinin yanı sıra,

  • Mısır
  • Patates
  • Ay çiçeği
  • Marul
  • Pırasa

Gibi bitkilerde, bitki şerbeti olarak da kullanılabilir. Tarlalarda ve tarım arazilerinde sıkça kullanılan güvercin gübresi, meyve ve sebzelerin sağlıklı bir şekilde yetişmesinde de büyük rol oynar.