Anasayfa » Güvercin » Güvercin Gübresi Tarımda, Tarlada Kullanılır Mı? Tarlaya Nasıl Atılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Gübresi Tarımda, Tarlada Kullanılır Mı? Tarlaya Nasıl Atılır?

Güvercin gübresinin tarımda ve tarlada kullanımı oldukça yaygındır. Oldukça faydalı bir gübre çeşidi olduğu bilinen güvercin gübresi, kullanıldığı alanlarda olumlu etkiler yaratır.

Güvercin Gübresi Tarımda, Tarlada Kullanılır Mı? Ne Amaçla Kullanılır?

Güvercin gübresini tarımda ve tarlada kullanmanın amacı ekilecek olan toprağın daha verimli hale gelmesini sağlamaktır. Ekilen bitkilerin, ağaçların, meyve ve sebzelerin kısa sürede olgunlaşması tarımla uğraşan birçok kişinin en çok istediği şeydir.

Ancak bunun için belirli bir zamanın geçmesi gerekir ve sabırlı olmak şarttır. Güvercin gübresi hem bitkilerin hem meyvelerin hem sebzelerin hem de ağaçların kısa sürede olgunlaşmasına olanak sağlar. Bu nedenle tarımla uğraşanlar tarafından oldukça sık kullanılır.

Güvercin Gübresi Tarımda Hangi Ürünlerde Kullanılabilir?

Güvercin gübresinin kullanıldığı ürünler ayçiçeği, çeltik, patates, mısır, şeker pancarı, kırmızı pancar, patlıcan, domates, soğan, salatalık, kabak, biber, ıspanak, fasulye, marul, pırasa, karpuz, kavun, çilek, turp, havuç ve lahana gibi ürünlerdir.

Güvercin gübresi ürünlerin ekildiği topraktaki verimi arttırmakla kalmaz, ürünlerin kısa sürede olgunlaşmasına da yardımcı olur.

Güvercin Gübresi Tarlaya Nasıl Atılır?

Güvercin gübresini tarlaya atarken gübrenin hızlı bir şekilde ve fazla miktarda atılmasının sakıncalı olduğu bilinmelidir. Güvercin gübresini tarlaya atmak için önce şerbet haline getirmek gerekir.

Örnek vermek gerekirse; şerbet olduktan sonra sıvı bir kıvama gelen gübre, tarlada ekilen bir fidanın toprağına ilave edilecekse önce küçük bir tas ya da kâse bulmak gerekir. Küçük kâseyi ya da tası biraz doldurduktan sonra fidanın ekildiği toprağın çevresine yavaşça gübreyi ilave etmek gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, gübrenin direkt fidanın köküne değil çevresine ilave edilmesi gerektiğidir. Toprak ıslanana kadar sürdürülen bu işlemde gübre miktarı neyin ekildiğine bağlı olarak değişebilir.

Güvercin Gübresinin Tarımda Ne Gibi Faydaları Vardır?

Güvercin gübresinin tarımda faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Topraktaki verimliliğin artmasını sağlar.
  • Ekilen ürünlerin daha kısa sürede olgunlaşmasına ve büyümesine yardımcı olur.
  • Ürünlerdeki kaliteyi arttırır.

Güvercin Gübresinin Tarımda Ne Gibi Olası Zararları Vardır?

Güvercin gübresinin tarımda zararları yalnızca güvercin gübresinin zararlı olduğu bitkilerde kullanması dolayısıyla ortaya çıkar. Güvercin gübresi kullanılmadan önce hangi meyve, sebze ve bitkilerin güvercin gübresiyle uyumlu olduğu araştırılmalıdır.

Aksi takdirde güvercin gübresi uyumlu olmadığı herhangi bir sebze, meyve ya da bitki için kullanıldığında fayda beklerken zarar getirebilir. Bunun dışında bilinen bir zararı yoktur.