Anasayfa » Güvercin » Güvercin Kili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? +Çeşitleri
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Kili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? +Çeşitleri

Kil, su ile etkileşime girdiği zaman hamur kıvamına gelebilen ve doğada sık bulunan bir malzeme olarak tanımlanabilir. Güvercin kili işte güvercinlerin çeşitli hastalıklardan korunmalarını sağlayan bir üründür.

Güvercin Kili Nedir?

Güvercin killeri, özel bir bileşiminden oluşan ve düzenli kullanıldığı takdirde güvercinlerde meydana gelen çeşitli sorunların giderilmesini sağlayan bir ürün olarak tanımlanabilir. İnsanların kullandığı kil ile güvercin kili birbirine karıştırılmamalıdır. Zira güvercin kili sıradan bir kil olarak değerlendirilmez.

Güvercin Kili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? +Çeşitleri
Güvercin Kili Örnek Fotoğrafı

İnsanların çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak ve cilt bakımı için kullandığı kil ile güvercin kili birbirinden çok farklıdır. Güvercinlerde kil kullanımının amacı hem hastalıkların önlenmesi hem de hastalık tedavilerinin desteklenmesidir.

Güvercin Kili Çeşitleri Nelerdir?

Güvercin kili çeşitleri oldukça fazladır ve bu çeşitlere göz atmak için çeşitli alışveriş sitelerine bakılabilir. Bu killerden bazıları kırmızı, bazıları beyaz, bazıları krem, bazıları siyah, bazıları karışık renkte olur. Ancak tüm güvercin kili çeşitleri için yalnızca güvercin kili adı kullanılır.

Güvercin kili çoğunlukla çoklu paketlerde satıldığından ve maliyeti ucuz olduğundan her yerde bulunabilir.

Güvercin Kili Ne İşe Yarar?

Güvercin kilinin kullanım amaçları şöyle sıralanabilir;

  • Sindirim sorunu yaşayan güvercinlerin sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.
  • Güvercinlerin vücutlarındaki toksit maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Sık sık hastalanıp ishal olan ve bağırsak enfeksiyonu gibi problemler yaşayan güvercinlerin bağırsaklarındaki mikropların ölmesine yardımcı olur.

Güvercin Kili Nasıl Kullanılır?

Güvercin kilini kullanmak için kili güvercin yemi ile karıştırmaya gerek yoktur. Güvercin kili kullanımı basit ve pratik olan bir üründür. Paketten çıkarıldığı gibi direkt kullanılabilir. Ancak her ihtimale karşı bir veteriner hekime danışarak kullanılmalı ve yeteri miktarda kullanılmasına özen gösterilmelidir.