Anasayfa » Güvercin » Güvercin Yumurtası Yenir Mi? +Nasıl Yenir? +Çiğ Yenir Mi? +Faydaları
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Yumurtası Yenir Mi? +Nasıl Yenir? +Çiğ Yenir Mi? +Faydaları

Güvercin yumurtası tüketmek insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Tavuk yumurtasından daha farklı olan güvercin yumurtası zaman zaman bıldırcın yumurtasıyla da karıştırılabilir.

Görüntü itibariyle bıldırcın yumurtasına benzerliğiyle bilinen güvercin yumurtasının insanlar tarafından merak edildiği söylenebilir.

Güvercin Yumurtası Yenir Mi?

Güvercin yumurtası yenilebilir yumurta çeşitlerinden biridir. Güvercin yumurtası çok sık bulunan bir yumurta değildir. Bu nedenle tavuk yumurtasına ve bıldırcın yumurtasına kıyasla daha pahalı olabilir. Elbette fiyatıyla doğru orantılı olarak lezzetli ve faydalı olduğu da unutulmamalıdır.

Güvercin Yumurtası Çiğ Yenir Mi?

Güvercin yumurtasını çiğ yemek önerilmez. Zira az pişmiş yumurtada olduğu gibi çiğ yumurtada da çok sayıda bakteri bulunabilir. Çeşitli sağlık sorunlarına neden olan bu bakteriler insanlar için oldukça sakıncalıdır.

Yumurtanın çiğ tüketilmemesi birçok uzman tarafından önerilirken fazla ya da az değil, yeteri kadar pişirilerek az yağlı ve az tuzlu şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Yumurtanın aşırı tüketiminin ani kilo almaya ve kolesterol yüksekliğine neden olduğu da unutulmamalıdır.

Güvercin yumurtası da dahil olmak üzere tüm yumurta çeşitlerinin yeteri kadar pişirilip dengeli tüketilmesi mühimdir.

Güvercin Yumurtası Nasıl Yenir?

Güvercin yumurtasının yenmesi için ilk etapta yapılması gereken yeteri kadar pişirilmesi ve uygun şekilde hazırlanmasıdır. Güvercin yumurtasının tavuk yumurtasına kıyasla çok daha hassas olduğu unutulmamalıdır.

Fazla yağ kullanılarak hazırlanan ve fazla ısıya maruz kalan güvercin yumurtası kısa sürede yanarak yenilmeyecek hale gelebilir. Bu nedenle güvercin yumurtasının yağda kızartılması önerilmez.

Güvercin yumurtası tüketmek isteyenler güvercin yumurtasını haşlayarak tüketebilirler.

Güvercin Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Güvercin yumurtasının faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Gelişim çağındaki çocuklarda iskelet ve kemik sisteminin gelişimine katkı sağlar.
  • Vücuda giren zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Böbrek sorunu olanların hastalık sürecine olumlu etki sağlar.
  • Kansızlığa iyi geldiği için annemi hastaların tarafından tüketilmesi önerilir.
  • Cildin daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar.
  • Bağışıklığı güçlendirdiği için kemoterapi gören kanser hastaları, bebek emziren anneler, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar tarafından tüketilmesi önerilir.
  • Hafızayı güçlendirerek unutkanlık gibi sorunların giderilmesini sağlar.
  • Odaklanmaya ve konsantre olmaya yardımcı olur.

Güvercin Yumurtası Kekemeliğe İyi Gelir Mi?

Güvercin yumurtasının kekemeliğe etkisi kanıtlanmış bir durum değildir. Konuşma sorunu olan çocukların güvercin yumurtası tüketmesi durumunda konuşma sorununun ortadan kalktığı iddia edilse de bu iddiaları doğrular nitelikte bir bulgu yoktur. Tıbbi olarak güvercin yumurtasının kekemeliği iyi geldiğine dair bir kanıt olmadığı söylenebilir.