Anasayfa » Güvercin » Evcil, Yabani Güvercin Eti Yenir Mi? Sağlıklı Mı, Haram Mı, Helal Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Evcil, Yabani Güvercin Eti Yenir Mi? Sağlıklı Mı, Haram Mı, Helal Mi?

Güvercin eti yemek insan sağlığı açısından güvenli olmayabilir. Birçok mutfakta “gurme eti” olarak adlandırılan güvercin eti, sağlık açısından tehdit oluşturabilir.

Özellikle tüketilecek olan güvercinin beslenme koşullarından emin olunamadığı durumlarda, güvercin eti parazit ve hastalıklara davetiye çıkartabilir. Bu sağlık sorunlarının yaşanmaması açısından güvercin eti tüketilmemesi tavsiye edilir.

Evcil Güvercin Eti Yenir Mi?

Evcil güvercin eti yemek sağlıklı olarak görülmez. Nitekim ülkemizde kasaplarda güvercin eti satışı yoktur. Bu nedenle sadece avlanarak tüketilebilir. Avlanan güvercinlerin doğada nasıl beslendiğinden emin olmak mümkün değildir.

Güvercinler, toprakta bulunan küçük organizmaları tükettiği için insan sağlığı açısından faydalı değildir. Toprak solucanları, kurtlar ve böcekler güvercinler tarafından tercih edilen besinlerdir bu nedenle sağlık açısından tahribata yol açma riski yüksektir.

Evcil Güvercin Eti Yemek Sağlıklı Mıdır?

Evcil güvercin eti yemek sağlık açısından sakıncalı olarak görülür. Güvercinler etçil hayvanlardır ve topraktaki küçük böcekleri solucanları yiyebilirler. Bu solucan ve böceklerin yaratabileceği olumsuz sağlık durumları yaşamamak adına, güvercin etinin tüketilmesi tavsiye edilmez.

Güvercin eti, birçok dünya mutfağında lezzetli bir alternatif olarak yer alsa da ülkemizdeki genel beslenme alışkanlığı içinde değildir.

Evcil güvercinler, sahipleri tarafından yem verilerek beslense de, uçuş saatlerinde ne tükettiğinden emin olmak mümkün değildir. Bu nedenle evcil güvercinlerin tüketilmesi sağlıklı olarak görülmez.

Evcil Güvercin Eti Yemek Haram Mı, Helal Mi?

Güvercin eti yemek İslami açıdan helal olarak görülür. İslam alimleri bıldırcın, tavuk, güvercin gibi etleri helal olarak yorumlamıştır. Bu konuda İslami açıdan farklı görüşler olsa da genel kanaat güvercin etinin tüketilmesinin helal olduğu yönündedir. Fakat, tüketilen güvercinin leş yiyip yemediği bu görüşte büyük önem taşır. Leş yiyen hayvanların tüketilmesi İslam dinince caiz değildir.

Ülkemizde evcil güvercinler yemek için değil, hobi amaçlı bakılır. Bu nedenle evcil güvercinlerin tüketilmesi tavsiye edilmez.

Yabani Güvercin Eti Yenir Mi?

Yabani güvercin eti yemek son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yabani güvercinler hem etçil hem otçuldur. Yani doğada et ile de beslenir. Bu durumda, tükettiği haşereler, böcekler insan sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Özellikle tüberküloz, yabani güvercin eti yendiği taktirde ortaya çıkabilecek bir hastalıktır.

Yabani Güvercin Eti Yemek Sağlıklı Mıdır?

Yabani güvercin eti yemek sağlık açısından faydalı değildir. Güvercinler yüksek protein içerse de, avlanan yabani güvercinin sağlık durumundan emin olunamayacağı için tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Yabani Güvercin Eti Yemek Haram Mı, Helal Mi, Caiz Mi?

Yabani güvercin eti yemek İslami açıdan helal olarak görülür. İslam alimlerince kanatlı hayvanların tüketilmesi konusunda fikir birliği helal olduğu yönündedir. Güvercin eti, Orta doğu topraklarında ve Asya mutfağında ülkemizden daha sık miktarlarda tüketilir.