Anasayfa » Güvercin » Evde Evcil & Yabani (Sokak) Güvercin Nasıl Beslenir? +Kış Ve Yaz Aylarında +Beslenir Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Evde Evcil & Yabani (Sokak) Güvercin Nasıl Beslenir? +Kış Ve Yaz Aylarında +Beslenir Mi?

Evde güvercin bakımı için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle evde bakılacak güvercinler için özel koşulların sağlanması gerekir. Bu koşullar sağlandığı taktirde güvercin sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olabilir.

Güvercin yetiştirmek konusunda en önemli kısım, güvercinin besleneceği yerin hijyenik ve sağlıklı koşullara sahip olmasıdır. Birçok güvercin hastalığı bu titiz koşulların sağlanmadığı kafes ortamlarından dolayı ortaya çıkar.

Hem yabani, hem evcil güvercinler için yaratılacak kafes ortamının niteliği çok önemlidir. Bunun yanında bakılacak olan güvercin için tercih edilen yemler ve beslenme düzeni de güvercin sağlığında büyük rol oynar.

Evde Evcil Güvercin Beslenir Mi?

Evde evcil güvercin beslemek, özel bir kümes yapıldığı taktirde mümkündür. Güvercinlerin evin içinde bakımı hem güvercin hem de ev sakinleri açısından zor durumlar yaratabilir. Evcil güvercinler, muhabbet kuşları ve diğer evcil kuşlar gibi evin iç mekanında rahatça bakılamaz.

Evin balkonu, terası veya bahçesi güvercin yetiştirmek için daha iyi koşullara sahiptir. Evin dış mekanlarında oluşturulan güvercin kümesleri, güvercin bakımı için yeterli olacaktır.

Evde Evcil Güvercin Nasıl Beslenir?

Evde evcil güvercin bakımı ciddi ve sorumluluk isteyen bir iştir. Bunun için zaman ayırmalı ve özel ilgi gösterilmelidir. Evcil güvercinler martı gibi yırtıcı kuşlara karşı son derece savunmasız bir türdür. Bu nedenle güvercinin kafes içinde emniyetinin oluşturulması büyük önem taşır. Bunun yanında, kafesten çıkarılmamak güvercinler için son derece tehlikeli bir durumdur. Günde en az 2 ila 3 saat uçmaları gerekir.

Kış Aylarında Evcil Güvercin Nasıl Beslenir?

Kışın evcil güvercin bakımı için birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle beslenme düzenlerinde değişikliğe gidilmelidir. Aralık ve Mart ayı güvercinler için kış zamanı olarak kabul edilir.

Kışın güvercin yetiştirmek için, bu zamanlarda beslenme düzeninde mutlaka %50 oranlarında mısır ve arpa karışımı olmalıdır. Ayrıca kafeste kaldığı zamanlarda kış koşullarına karşı savunmasız olmaması için kafesi bu koşullara göre dizayn edilmelidir.

Yaz Aylarında Evcil Güvercin Nasıl Beslenir?

Yazın evcil güvercin beslemek için kümes koşullarına dikkat edilmesi çok önemlidir. Yaz aylarında kümesler sık sık havalandırılmalı ve temizlenmelidir. Ayrıca güvercinin tüketeceği su miktarında artışa gidilmelidir.

Evde Yabani (Sokak) Güvercin Nasıl Beslenir?

Evde sokak güvercini bakımı, evcil güvercinlere göre – tabiatı gereği- daha zordur. Yabani güvercinlerin kesinlikle evin iç mekanlarında bakılmaması geniş bir balkon/teras bölümüne kümes yapılarak bakılması tavsiye edilir.

Kış Aylarında Yabani (Sokak) Güvercin Nasıl Beslenir?

Kışın yabani güvercin bakımı için güvercin kümeslerine izolasyon yapılması elzemdir. Yabani ve evcil güvercinler kış koşullarından kolaylıkla etkilenir.

Yaz Aylarında Yabani (Sokak) Güvercin Nasıl Beslenir?

Yazın yabani güvercin beslemek konusunda en önemli kısım güvercinlerin yeteri kadar uçurulmasıdır. Güvercinler yazın, kış aylarından daha çok uçma ihtiyacı gösterirler. Bunun için her gün 3 saat uçtuklarından emin olunması gerekir.

Ayrıca güvercinlerin yazın su tüketimi daha da artacağı için, kaplarında her zaman temiz su bulunması çok önemlidir. Yazın güvercin yetiştirmek için kafes koşullarının titizliğine ayrıca dikkat edilmelidir.