Anasayfa » Güvercin » Sokak (Yabani, Şehir), Evcil Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sokak (Yabani, Şehir), Evcil Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar?

Yabani ve evcil güvercinlerin yumurtası arasında belirgin bir fark yoktur. Ancak güvercin yumurtasının çatlaması çeşitli faktörlere bağlı olarak erken ya da geç meydana gelebilir.

Sokak (Yabani, Şehir) Güvercini Yumurtası Kaç Günde Çatlar?

Yabani ve evcil güvercinlerin yumurtasının çatlama süresi 17 ila 18 günü bulabilir. Güvercin yumurtasının çatlaması için 2 ila 3 haftalık bir süreden söz edilebilir. Bu süre içinde yumurtanın çatlanması beklenir. Şayet geçen süreye rağmen yumurta çatlamıyorsa kontrol edilmeli ve güvercin konusunda tecrübeli birinden yardım alınmalıdır.

Evcil Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar?

Evcil güvercin yumurtasının çatlama süresi 17 ila 21 gün arasında değişir. Yabani güvercin ve evcil güvercin fark etmeksizin güvercinlerin yumurtasını çatlaması için yaklaşık 3 haftalık bir sürenin dolması gerekir. Bu süre içinde çatlamayan yumurtanın boş olma ihtimali üzerinde durulmalıdır.

Henüz çatlama süresini doldurmayan bir yumurtaya dokunulmaması ve gerekmedikçe yaklaşılmaması mühimdir. Şayet yumurta geçen zamana rağmen çatlamamışsa boş olup olmadığı kontrol edilebilir.

Güvercin Yumurtasının Çatlama Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Güvercin yumurtasının çatlama süresini etkileyen faktörler dişi güvercinin durumu ve sağlığıdır. Nadir olsa da bazı durumlarda dişi güvercinler yuvayı ve yumurtayı terk edip gidebilir.

Dişi güvercin gerektiği kadar kuluçkaya yatmazsa yumurtanın kanlanması ve çatlaması mümkün olmaz. Bu nedenle güvercin yumurtasının çatlaması için dişi güvercinin sağlıklı olması ve yumurtalar çatlayana kadar kuluçkaya yatması oldukça mühimdir. Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta, kuluçkaya yatan dişi güvercinin ürkütmeden beslenmesi ve her gün kontrol edilmesi gerektiğidir.

Dişi güvercinlerin hastalanması da yumurtalar için büyük bir risktir. Yumurtaların zamanında ve sağlıklı bir şekilde çatlaması için yapılması gereken tek şey anne güvercine iyi bakılmasıdır.