Anasayfa » Güvercin » Dişi, Erkek, Yavru Sokak-Yabani-Şehir Güvercinleri Ne Yer? +Yaz Ve Kış
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi, Erkek, Yavru Sokak-Yabani-Şehir Güvercinleri Ne Yer? +Yaz Ve Kış

Dişi, erkek, yavru sokak-yabani-şehir güvercinlerinin yaz kış yedikleri pek çok yiyecek vardır. Güvercinlerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için dengeli bir şekilde beslenmesi önemlidir. Bu sevimli hayvanlar, tahılların yanı sıra meyve ve sebze de tüketir.

Dişi, erkek, yavru sokak-yabani-şehir güvercinlerinin yaz kış yedikleri yiyeceklere bazen insan eliyle bazen de kendi çabalarıyla ulaşırlar. Kendi ulaştıkları yiyeceklerde pek fazla seçme şansları olmaz. Genellikle ekmek kırıntılarını tüketirler. Ancak siz, bu kuşların beslenme sürecine katkıda bulunmak için dikkatli seçimler yapmalısınız.

Dişi Ve Erkek Yabani Güvercinler Ne Yer?

Dişi ve erkek yabani güvercinlerin yedikleri yiyecekler arasında ilk sırada tahıllar yer alır. Bunun yanı sıra tohumlar da sıklıkla bu hayvanlar tarafından tüketilir. Yeşillikler ve meyveler, güvercinlerin çeşitli vitaminlerden yararlanması noktasında fayda sağlar. Öte yandan böcekler, solucanlar ve salyangozlar da güvercinler için besleyicidir.

Kendiniz kuşları beslemek isterseniz pet shoplarda satılan güvercin yemlerini tercih edebilirsiniz. Bu tür yemler, ekmek kırıntılarına göre çok daha besleyici bir yapıya sahiptir.

Dişi, erkek, yavru sokak-yabani-şehir güvercinlerinin yaz kış yedikleri yiyecekler arasında yer alan ekmek, kolay küflenmesi yönüyle de dezavantajlıdır. Ayrıca herhangi bir faydası da yoktur. Bunun yerine çiğ tahıl daha idealdir. İllaki ekmek verilecekse suda ıslatılmış ve küçük parçalara ayrılmış tam buğday ekmeği kullanılmalıdır. Su da beslenme sürecinde asla ihmal edilmemelidir.

Yavru Yabani Güvercinler Ne Yer?

Yavru yabani güvercinler, annelerinin kursaklarından çıkardıkları sütle beslenir. Bu sütü baba kuşlar da verebilir. Oldukça besleyici olan bu süt, yaklaşık 10 gün tek gıdadır. Sonrasında yetişkinlerin tükettiği yiyeceklere geçiş yapılabilir. Üç hafta sonunda süt ihtiyacı tamamen ortadan kalkar.

Yabani Güvercinler Kışın Ne Yer?

Yaban güvercinlerinin kışın yedikleri yiyecekler sınırlanır. Çünkü bu mevsimde yiyecek bulmakta zorlanırlar. Bu nedenle ne bulurlarsa onu yerler. Şehirlerde yaşayan kuşlar bu noktada daha şanslıdır. Çünkü ekmek kırıntılarına, yemek artıklarına ulaşma şansları vardır. Şehir dışındaki bölgelerde yaşayan kuşlar ise tahıl, küçük böcek, sebze ve meyve gibi farklı alternatiflere ulaşmaya çalışırlar.

Yabani Güvercinler Yazın Ne Yer?

Yabani güvercinlerin yazın yedikleri yiyecekler daha doğrusu bulabildikleri yiyecekler fazladır. Tahıllar, baklagiller, tohumlar yazın daha kolay ulaşılabilir yiyeceklerdir. Dişi, erkek, yavru sokak-yabani-şehir güvercinlerinin yaz kış yedikleri yiyeceklerin yanı sıra sıvı alımı da önemlidir. Bu nedenle hayvanların suya ulaşımına yardımcı olmakta fayda vardır.