Anasayfa » Güvercin » Güvercine Sarımsak Verilir Mi? Neden, Nasıl Verilir? Ne İşe Yarar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercine Sarımsak Verilir Mi? Neden, Nasıl Verilir? Ne İşe Yarar?

Sarımsak, insanlar için antioksidan özelliği olan ve olması gerektiği kadar tüketildiğinde fayda sağlayan mucizevi bir besindir. Ancak güvercinler de dahil olmak üzere hayvanlara sarımsak verilmesi tartışma konusudur. Bu nedenle güvercine sarımsak vermek birçok insan tarafından merak edilen bir konudur.

Güvercine Sarımsak Verilir Mi? Neden Verilir?

Güvercine sarımsak vermek mümkündür. Ancak güvercine verilecek olan sarımsağın uygun hale getirilmesi ve güvercin tarafından gerektiği kadar tüketilmesi mühimdir.

Sarımsağın birçok faydası olsa da bilinçsiz ve fazla kullanımı çeşitli sorunlara yol açabilir. Güvercine sarımsak vermek güvercin besleyenlerin bazen gerçekleştirdikleri bir eylemdir.

Güvercine Sarımsak Ne İşe Yarar?

Güvercine sarımsak vermenin amaçları güvercinin çeşitli hastalıklardan korunmasını sağlamaktır. Sarımsak, hayati organların işlevini sorunsuz şekilde yerine getirmesine katkı sağlayan bir besindir. Aynı zamanda bağırsaklarda mikrop gibi olumsuzlukların görülmesini de engeller.

Güvercinlerde hazımsızlık, solunum sorunu ve çeşitli parazitlerin ortaya çıkması gibi birçok problemin giderilmesini sağlar. Şayet sarımsak güvercin konusunda tecrübeli olan biri tarafından hazırlanıp güvercine veriliyorsa bu eylemin güvercinin sağlığı için oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

İlk defa güvercin besleyenlerin rastgele bir eylem yapmadan önce güvercin konusunda tecrübeli olan ve güvercin besleyen insanlara danışması mühimdir.

Güvercine Sarımsak Nasıl Verilir?

Güvercine sarımsak verilirken sarımsak iyice öğütülmeli ve çok küçük parçalar haline getirilmelidir. Bazı kesimler tarafından sarımsağın büyük parçalar halinde yutulması tavsiye edilse de bu son derece sakıncalıdır.

Güvercinlerin büyük parçaları sindirecek bir midesi yoktur. Ayrıca güvercine büyük parça yedirilmesi parçanın boğazına takılmasına ve güvercinin boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle güvercine sarımsak vermek için veteriner hekimlerden ya da güvercinler konusunda tecrübeli olan birinden yardım almak gerekir.