Anasayfa » Güvercin » Güvercinlerde Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar? Ne Verilir? +Doğal
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinlerde Probiyotik Nedir Ve Ne İşe Yarar? Ne Verilir? +Doğal

Probiyotik, insanlar ve hayvanlar tarafından tüketildiği takdirde sağlığa yararlı olduğu bilinen mikro organizmalara verilen addır. Güvercinlerde probiyotik tüketimi de oldukça mühimdir.

Güvercinler İçin Probiyotik Nedir?

Güvercinler için probiyotik, güvercinlerin beslenmesinde oldukça önemli yer tutar. Hayvanların bağırsakları bakteri oluşumuna oldukça elverişlidir ve ne yazık ki bu durum hayvanların birçok hastalığa karşı daha savunmasız hale gelmelerine de neden olur.

Ancak iyi bakılan, iyi beslenen ve beslenmesi ek takviyelerle desteklenen güvercinlerin hastalıklardan korunarak uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi mümkündür.

Probiyotik, güvercinlerin beslenme zincirinde önemli yer tutar ve güvercin besleyenler tarafından belirli aralıklarla kullanılması tavsiye edilir.

Güvercinlerde Probiyotik Ne İşe Yarar?

Güvercinlerde probiyotik kullanımının amaçları şöyle sıralanabilir;

  • E-coli, campylabacter ve salmonella gibi ciddi güvercin rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.
  • Çeşitli hastalıklar dolayısıyla antibiyotik kullanan güvercinlerin bağışıklığının güçlenmesi için antibiyotik kullanımının ardından tüketilmesi önemlidir. Güvercinlerde probiyotik tüketimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için uygulanan en etkili yöntemlerden biridir
  • Güvercinlerin yem yedikten sonra probiyotik tüketmesi, yemlerden aldığı vitamin ve mineral oranının artmasını sağlar. Bu nedenle gelişim çağında olan yavru güvercinlere, yaşlı güvercinlere ve sık sık hastalanan güvercinlere yem yedikten sonra probiyotik verilmesi önerilir.

Güvercinlerde Probiyotik Nasıl Verilir?

Güvercinlere probiyotik vermek için önce kaliteli ve test edilmiş bir probiyotik alınmalıdır. Probiyotikler fazla pahalı olmadığı gibi kolayca temin edilebilir.

Probiyotikler tercihe bağlı olarak yemle karıştırılarak ya da suyla karıştırılarak güvercine verilebilir. Yem ile kullanıldığında yemin sarımsak yağıyla nemlendirilmesi gerekir. Su ile kullanımında ise yaklaşık 2 litrelik suya bir ölçek probiyotik konulması yeterlidir.

Güvercinlere Probiyotik Olarak Neler Verilebilir?

Güvercinlere probiyotik olarak verilecek şeyler insanların probiyotik açısından zengin olduğu için tükettiği hazır gıdalardan farklıdır. Güvercinlere yalnızca güvercinlere özel olarak üretilen ve hazır paketlerde satılan probiyotikler verilebilir.

Güvercinlere Verilebilecek Doğal Probiyotikler Nelerdir?

Güvercinlere verilebilecek doğal probiyotikler ne yazık ki sınırlıdır. Güvercinlerde probiyotik tüketimi oldukça önemli olsa da güvercinlerin probiyotik açısından zengin olan tüm ürünleri tüketmesi mümkün değildir.