Anasayfa » Güvercin » Güvercinlerde İshale Ne İyi Gelir, Nedenleri, Çeşitleri Ve İlaç-Doğal Tedavi +Sulu, Yeşil, Beyaz Kaka 
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinlerde İshale Ne İyi Gelir, Nedenleri, Çeşitleri Ve İlaç-Doğal Tedavi +Sulu, Yeşil, Beyaz Kaka 

İshal olan güvercin erken fark edildiği taktirde uygun tedavi yöntemleriyle kolayca iyileşebilir. Güvercinlerde ishal probleminin birçok sebebi vardır. Güvercinlerde ishal durumunun sık sık yaşanmaması adına öncelikle bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir.

İshal Nedenleri Nelerdir?

Güvercinlerde ishal sebepleri bulunduğu ortamın fiziki koşullarına ve beslenme düzenine göre farklılık gösterir. Güvercinlerde ishal sebepleri şunlardır:

 • Güvercinin bulunduğu kafesin şartlarının kötü olması: Güvercinlerin bulunduğu kafes pis, aşırı nemli ve havasızsa güvercinlerde ishal ve birçok sağlık problemi gözlemlenebilir. Bu problemin yaşanmaması adına kafes temizliğinin titizlikle yapılması ve sık sık havalandırılması gerekir.
 • Kullanım süresini doldurmuş yemler: Güvercinler bayat yeme maruz kaldığı taktirde ishal problemi yaşayabilirler. Güvercinlerin sağlıklı olması için beslenme düzenine dikkat etme ve taze yem vermek büyük önem taşır
 • Zehirlenmeler: Güvercinlerde zehirlenme belirtisi ishal olarak ortaya çıkabilir. Zehirlenen güvercinlerin tedavisi yaptırılmadığı taktirde sonuçları ölümcül olabilir bu nedenle zehirlenme kaynaklı ishallerde mutlaka bir uzmandan destek alınmalı.
 • İç parazitler: Güvercinler parazit tehdidine karşı mutlaka aşılanmalıdır. Güvercinlerde ishal basit sebeplerden kaynaklandığı gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Özellikle kanlı ishal ihtimalinden korunmak için güvercinler iç parazitlere karşı koruma altına alınmalıdır.

Güvercinlerin İshal Olduğu Nasıl Anlaşılır, Tespit Edilir? +İshal Çeşitleri

Güvercinlerin ishal olduğunu anlamak için düzenli aralıklarla kaka kontrolü yapılmalıdır. Kakadaki olumsuz değişimler neticesinde güvercinin ishal olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Ayrıca ishal olan güvercinlerde bir takım davranış değişimleri de gözlemlenir. İshal güvercinler her zamankinden daha durgun ve daha iştahsız olmasıyla dikkat çeker.

Güvercinlerde ishal çeşitleri olarak şunlar örnek gösterilebilir:

 • Parazitsel
 • Paramyxovirosis (virüs)
 • Hexamitiasis

Güvercinlerde ishale sebep olan nedenler genellikle bu şekilde sıralanabilir. İshalin neden kaynaklı olduğunu bulmak, tedaviyi daha da kolaylaştıracaktır.

Güvercinlerde Sulu Kaka Ne Anlama Gelir?

Güvercinlerde cıvık kaka güvercinlerde bir sağlık problemi olduğuna dikkat çeker. Zaman zaman basit sebeplerde ortaya çıkan sulu kaka görüntüsü, bazen de ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için cıvık kaka görünümünü göz ardı etmemek ve takibini dikkatlice yapmak gerekir.

Sulu kaka, ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa erken teşhis ve tedavi güvercin için hayati önem taşır. Sulu kaka yapan güvercinler için beslenme düzeni bayat yiyeceklerden oluşuyorsa acilen değiştirilmeli ve kafes koşulları iyileştirilmelidir.

Güvercinlerde İshale Ne İyi Gelir, Nedenleri, Çeşitleri Ve İlaç-Doğal Tedavi +Sulu, Yeşil, Beyaz Kaka 
Güvercinlerde Sulu Kaka Örnek Fotoğrafı

Güvercinlerde Yeşil Kaka Ne Anlama Gelir?

Güvercinlerde yeşil dışkı çoğu zaman beslenme kaynaklı olarak gözlemlenir. Eğer beslenme düzeninde çok fazla klorofil içeren yiyecek varsa (marul gibi) dışkıya da yansır. Bunun yanı sıra yeşil dışkı virüs veya parazit kaynaklı da olabilir.

Güvercinlerde İshale Ne İyi Gelir, Nedenleri, Çeşitleri Ve İlaç-Doğal Tedavi +Sulu, Yeşil, Beyaz Kaka 
Güvercinlerde Yeşil Kaka Örnek Fotoğrafı

Güvercinlerde Beyaz Kaka Ne Anlama Gelir?

Beyaz kaka yapan güvercinler sindirim sistemli bir problem yaşıyor olabilirler. Sindirim sisteminde meydana gelen enfeksiyonlar veya böbrek problemleri güvercinlerde beyaz renkli dışkılamaya sebep olabilir.

Güvercinlerde İshale Ne İyi Gelir, Nedenleri, Çeşitleri Ve İlaç-Doğal Tedavi +Sulu, Yeşil, Beyaz Kaka 
Güvercinlerde Beyaz Kaka Örnek Fotoğrafı

Güvercinlerde İshal Ve Halsizlik Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Güvercinlerde ishal tedavisi öncelikle ishalin neden kaynaklandığı bulunarak yapılmalıdır. Tanı alan güvercin için uygun tedavi uygulandıktan sonra güvercin sağlığına kavuşabilir. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış tedavi işlemleri, güvercinler için ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Güvercinlerde ishal için tıbbi tedavi mutlaka bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

Güvercinlerde İshal Ve Halsizlik Tedavisi İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Güvercinlerde ishal için kullanılacak ilaçlar ishal problemini ortadan kaldırır. Güvercinlerde ishal durumunda şu ilaçlar kullanılabilir:

 • Acidoral
 • Coccimix
 • Egenin Oregano

İlaçların gelişigüzel kullanılmaması ve uygun dozaja sadık kalarak verilmesi tavsiye edilir.

Güvercinlerde En Etkili İshal İlacı Hangisidir?

En etkili güvercin ishal ilacı olarak “Coccimix” örnek gösterilebilir. Bakteri kaynaklı ishallerin tedavisinde kullanılan Coccimix, güvercine verilmeye başlandıktan kısa süre sonra etkisini gösterir. Bu ilaç genellikle bakteri kaynaklı ishallerde kullanılır. Parazit kaynaklı ishallerde tercih edilmeyebilir veya etkisi azalabilir.

Güvercinlerde İshal Ve Halsizlik Tedavisi İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Güvercinlerde ishal için doğal tedavi

Güvercinlere İshal Ve Halsizlik Tedavisi İçin Hangi Besinler Verilebilir?

İshal olan güvercinin beslenmesi hastalığın ortadan kaldırılmasında büyük rol oynar. İshal güvercinlerde öncelikle beslenme düzeninin sağlanması gerekir. Vitamin ve mineral yönünden zengin baklagillerle öğünler oluşturulmalıdır.

Ayrıca ishal olan güvercinlerde yüksek sıvı kaybı yaşanır. Bunun önüne geçmek için mutlaka temiz su içirilmelidir. Sağlıklı bir güvercinin yemesi gereken besinler şunlardır:

 • Buğday
 • Darı
 • Mısır
 • Yulaf
 • Ay çekirdeği
 • Bezelye
 • Mercimek
 • Susam

İshal olan güvercinlere bu besinlerden uygun perhizler yapıldığı taktirde, doğal yöntemlerle iyileşme süreci desteklenmiş olur.

Güvercinlerde İshal En Fazla Kaç Gün Sürer?

Güvercinlerde ishal aralığı ishalin sebebine göre değişkenlik gösterebilir. Spesifik olarak net bir zaman dilimi verilemeyeceği gibi ortalama olarak 1 hafta içinde basit sebeplerden kaynaklı ishaller ortadan kalkar.

Güvercinlerde İshal Halsizlik Yapar Mı?

Halsiz olan güvercinlerde ishal durumu gözlemlenebilir. Güvercinlerde ishal probleminin en büyük davranışsal belirtisi halsizlik ve kayıtsızlık durumlarıdır.