Anasayfa » Güvercin » Güvercin Göz İltihabı, Nezlesi (Konjunktivit) Nedenleri, Nasıl Geçer, Doğal Tedavi
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Göz İltihabı, Nezlesi (Konjunktivit) Nedenleri, Nasıl Geçer, Doğal Tedavi

Güvercinlerde göz iltihabı ve göz nezlesi, ne yazık ki oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardır. Güvercinlerde göz nezlesi ve göz iltihabı gözde kalıcı hasarların oluşmaması için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Güvercin Göz İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Güvercinlerde göz iltihabı çeşitli göz hastalıklarına ve gözlerin mikrop kapmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak en yaygın neden güvercinin bulunduğu ortamın düzenli olarak temizlenmemesi ve buna bağlı olarak gözlerde mikroplanmanın meydana gelmesidir.

Güvercin Göz İltihabı Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?

Güvercinlerde göz iltihabının tedavisi için önce alanında uzman bir veteriner hekim ile görüşülmelidir. Veteriner hekim gerekli görürse birden fazla ilaç ya da göz damlası reçete edebilir. Ancak güvercinlerde göz nezlesi ve göz iltihaplanmalarında bir adet göz damlası çoğu zaman yeterli olur.

Güvercin Göz İltihabı Doğal Tedavi Nasıl Yapılabilir?

Güvercinlerde göz iltihabının doğal tedavisi yalnızca güvercinler konusunda tecrübeli olanlar tarafından yapılmalıdır. Güvercinin gözlerini incitmeyecek steril bir bezle gözler silinebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, işlem sırasında yavaş ve nazik davranılması gerektiğidir.

Güvercin Göz Nezlesi (Konjunktivit) Nedenleri Nelerdir?

Güvercinlerde göz nezlesinin nedenleri arasında gözlerin mikrop kapması ve çeşitli alerjik reaksiyonlar olabilir. Güvercinlerde alerjiye neden olabilecek maddelerle yakın temas halinde olmaları göz nezlesine yol açabilir.

Güvercin Göz Nezlesi Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?

Güvercinlerde göz nezlesinin tedavisi veteriner hekim tarafından planlanmalıdır. Muayenesi tamamlanan güvercine nasıl bir tedavi yönteminin uygulanacağı yalnızca veteriner hekim tarafından belirlenebilir.

Güvercin Göz Nezlesi Doğal Tedavi Nasıl Yapılabilir?

Güvercinlerde göz nezlesinin doğal tedavisi steril bir bezle gözler temizlenerek yapılabilir. Ancak bu yöntem yalnızca tedavinin küçük bir aşamasını oluşturur. Gerekli tedavi için güvercinlerde göz nezlesi ve göz iltihabı ihmal edilmemeli, mutlaka bir veteriner hekimle görüşülmelidir.