Anasayfa » Güvercin » Güvercin Hırıltısı Neden Olur? Hırıltılı Nefes Nasıl Geçer? +İlaç, Tedavi
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Hırıltısı Neden Olur? Hırıltılı Nefes Nasıl Geçer? +İlaç, Tedavi

Hırıltı, hayvanlarda ve insanlarda görülen yaygın bir sorundur. Tek başına bir hastalık olmayan ve herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilen hırıltı güvercinlerde de görülebilir.

Güvercin hırıltısı ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için mutlaka takip edilmelidir.

Güvercin Hırıltısı Nedenleri Nelerdir?

Güvercin hırıltısının nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Solunum yolu enfeksiyonu, güvercinlerde hırıltının başlıca nedenlerinden biridir. Solunum yolu rahatsızlığı olan güvercinlerde hırıltılı nefes tipik bulguların başında gelir.
  • Ornithosis olarak adlandırılan rahatsızlık solunum yollarını etkileyen ve nefes almayı zorlaştıran tehlikeli bir rahatsızlıktır. Güvercin hırıltısı, burun akıntısı, ishal ve ateş gibi bulgulara sebep olabilir.
  • Adenocoli, genç kuş hastalığı olarak da bilinir. Güvercinlerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Solunum yollarını etkileyen bu hastalık iştahsızlığa, kursakta su toplanmasına, ishale ve hırıltılı nefes almaya neden olabilir.

Güvercinlerde Hırıltılı Nefes Nasıl Geçer?

Güvercinlerde hırıltılı nefes almanın geçmesi için mutlaka veteriner kontrolü yapılmalıdır. Güvercinin hırıltılı nefes almasının nedeni tahmin edilmeye ve doğal yollarla giderilmeye çalışılırken güvercinin hayatı tehlikeye girebilir.

Ölümcül rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilen hırıltı, en kısa sürede bir veteriner hekimle paylaşılmalıdır. Zira geç kalınan tedavide olumlu sonuç alınmaması olağandır.

Güvercinlerde Hırıltılı Nefes Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güvercinlerde hırıltılı nefes tedavisi için önce hırıltıya neden olan rahatsızlık tespit edilmelidir. Bu gibi durumlarda en iyi tanı ve tedavi yöntemlerini belirleyecek olan alanında uzman bir veteriner hekimdir.

Tecrübeli veteriner hekimler fiziksel muayene sonrası durumu kolaylıkla anlayabilir. Bu nedenle tedavi için halk arasında bilinen yöntemlerin uygulanması yerine bir veteriner hekim eşliğinde güvercinin muayene edilmesi oldukça mühimdir.

Güvercinlerde Hırıltılı Nefes Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılabilir?

Güvercinlerde hırıltılı nefes tedavisinde kullanılan ilaçlar vitamin ilaçları ve solunum yollarının nemlenmesini sağlayan ilaçlardır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, güvercin hırıltısı için rastgele ilaç alıp kullanmamak gerektiğidir.

Kullanılacak olan ilaç mutlaka veteriner hekim tarafından önerilen ve daha önce test edilen bir ilaç olmalıdır. Piyasadaki ilaçların rastgele kullanımı güvercinlerin hayatını kaybetmesine neden olabilir.