Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Neden Tek Yumurta Yapar? +Neler Yapılmalıdır
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Neden Tek Yumurta Yapar? +Neler Yapılmalıdır

Güvercinlerin yumurtlama süreci herhangi bir aksilik olmadığı sürece sorunsuz şekilde tamamlanır. Ancak güvercin beslemek isteyenler tarafından güvercinin tek yumurta yapması merak konusu olabilir.

Güvercinler Neden Bazen Tek Yumurta Yapar?

Güvercinlerin tek yumurta yapması güvercin besleyenler tarafından olumsuz bir durum olarak düşünülebilir. Ancak her yumurtanın aynı anda çıkmadığı da unutulmamalıdır.

Örnek vermek gerekirse; güvercinler bir kez yumurtladıktan sonra ertesi gün bir kez daha yumurtlamak üzere bir süre bekleyebilirler. Bu bekleyişin amacı dinlenmedir. Bu durum nadir görülse de güvercin besleyenlerin karşısına çıkabilecek bir durumdur.

Hemen panik yapmadan ya da müdahale etmeden önce bir süre beklemekte yarar vardır. Güvercinin tek yumurta yapması büyük bir soruna işaret ediyorsa uzman desteği alınabilir.

Güvercinlerin Tek Yumurta Yapması Bir Soruna İşaret Eder Mi?

Güvercinlerde tek yumurta her zaman bir sorun değildir. Ancak bazı durumlarda soruna işaret ediyor olabilir. Zira güvercinlerin genel olarak tek seferde 2 ya da 3 adet yumurta çıkardığı bilinir.

Bazı kesimler tarafından güvercinlerin asla tek yumurta yapmayacağı söylense de bu durum birçok kesim tarafından tartışma konusu haline gelmiştir.

Dişi güvercinlerin yaşadığı çeşitli sorunlar dolayısıyla yumurtlamaması ya da tek yumurta çıkarması, belli faktörlere bağlı olarak meydana gelen sorunlardır.

Güvercinler Tek Yumurta Yaptığında Neler Yapılmalıdır?

Güvercinin tek yumurta çıkardığında yapılması gereken ilk şey ertesi güne kadar beklemektir. Şayet güvercin ertesi gün de yumurtlamazsa bu durum şüpheli olarak nitelendirilir.

Güvercinin tek yumurta yapması tek bir sebebe bağlı olabileceği gibi birden çok sebebe de bağlı olabilir. Bu durumu çözüme kavuşturacak olan alanında uzman bir veteriner hekim olduğu için en kısa sürede uzman desteği alınmalıdır.