Anasayfa » Sultan Papağanı » Hangi Cins, Cinsiyet Sultan Papağanı Konuşur?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Hangi Cins, Cinsiyet Sultan Papağanı Konuşur?

Konuşma yeteneği kazanan erkek ve dişi sultan papağanı kuşları canlı, renkli yapıları ile dikkat çeken evde beslemeye uygun türlerdir.

Bulundukları dış çevreye ve sahibine hızlıca adapte olabilen papağanlar güçlü hafızaları, uyumlu, yetenekli, dost canlısı tavırları ile öne çıkar.

3 aydan sonra konuşma eğitimi verdiğinizde kuşunuzun konuşması 1 yaşından sonra netlik kazanır. Genellikle erkek sultan papağanları öğrettiğiniz kelimeleri dişilerine göre daha hızlı ve doğru şekilde öğrenir.

Kuşlarınıza sabırlı, özverili sevgi dolu yaklaştığınızda eğitim sürecini kısa sürede başarılı ve verimli şekilde atlatabilirsiniz.

Erkek Sultan Papağanı Mı, Dişi Sultan Papağanı Mı Daha İyi Konuşur?

Erkek sultan papağanının dişi sultan papağanından iyi konuştuğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Dişi papağanlar ritim olmadan düz bir şekilde öterken, erkek sultan papağanları ıslık çalarak ritmik şekilde şarkılar söyleyebilir. Söylediğiniz tüm konuşmaları taklit etme yetenekleriyle ezberleyebilir.

Konuşma yeteneği kazanan erkek ve dişi sultan papağan kuşları vereceğiniz nitelikli, sevgi bağı yüksek,   özverili eğitimle isteğinizin kelimeyi zahmetsiz, rahat şekilde öğrenebilir. Bu sayede eğitim sürecini oldukça rahat, pratik şekilde atlatabilir.

Erkek sultan papağanları ıslık çalma yeteneklerinin yanı sıra istediğiniz tüm kelimeleri hızlıca taklit edip hafızalarına yerleştirebilen özel canlılardır. Dişiler bu konuda bazen çekingen davranabilir.

Albino Sultan Papağanı Mı, Lutino Sultan Papağanı Mı Daha İyi Konuşur?

Lutino Sultan papağanının Albino Sultan papağanından daha iyi konuştuğu bilinmektedir. Her iki tür de kendine has özelliklere sahiptir. Lutino Sultan papağanı doğada en çok rastlanılan kuş türü olduğu için evcilleştirilebilir.

Konuşma, şarkı söyleme ve ezberleme yeteneği de bir hayli yüksektir.  Sarı ve beyaz renkte olan papağanlar turuncu beneklere sahiptir. Tüm vücudu beyaz olan Albino sultan papağanları ise doğada en az rastlanan sultan papağan türüdür.

Vücudu tamamen beyaz olan albinoların diğer renkleri vücudunda barındırmaması hücrelerinde melanin pigmentinin eksik olmasından kaynaklanır. Albino kelimesi buradan gelir. Renk ayrımı yapılamadığı için cinsiyeti de kolaylıkla ayırt edilemez.

Kuş ötüşüne dikkat ederek cinsiyet davranışlarını gözlemlemeniz gerekir. Doğada nadir görülen beyaz konuşma yeteneği kazanan erkek ve dişi sultan papağanı kuşları kırmızı gözlerinden dolayı diğer türlere göre daha değerlidir.