Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi taşıma çantası kedilerle bir yerden başka bir yere giderken onları dış dünyadaki tehlikelerden korumak ve hem bakıcı hem kedi açısından konforlu bir taşıma süreci yaşanmasını sağlayacaktır. Seyahat çantası olarak da bilinen kedi taşıma çantasının farklı amaçlar ve kedi cinsleri için modelleri üretiliyor.

Kedi Taşıma Çantası Nedir?

Kedi taşıma çantası aşırı hareketli olan kedilerle hareket etmeyi gerektiren durumlarda onları kontrol edebilmek ve yapısal olarak çok narin olduklarından dış dünyadan gelebilecek zararları engellemek için tasarlanan yardımcı ürünlerden biridir.

Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kedi Sırt Taşıma Çantası Örneği

Kedi Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır?

Kedi taşıma çantası hem kedinin hem de bakıcının sağlıklı ve huzurlu bir seyahat deneyimi yaşayabilmesini sağlamalıdır. Uygun kedi taşıma çantası kedilerin ve bakıcılarının fiziksel koşullarına uygun olmalıdır.

Kedi taşıma çantası için çok büyük ya da küçük kalmamalı orantılı ölçüler kullanılmalı. Çok dar bir çanta kedide bunalım ve huzursuzluk hissi yarabileceği gibi fazla büyük bir çanta da kedinin sağa sola kaymasına yola açarak kedinin güvende hissetmesine neden olabilir.

Uçakta Kedi Taşıma Çantası Nasıl Olmalıdır?

Uçakta kedi taşıma çantası kullanılacak hava yolunun şartlarına uygun olmalıdır. Önlenemeyen ani sarsıntılarda oluşabilecek hasarlara karşı dayanıklı ve kedilerin rahat nefes alabileceği havalandırmaya izin verebilecek yapıya sahip seyahat çantalarını seçmek mantıklı olacaktır.

Uçak için kullanılan taşıma çantalarının yükseklik ölçüleri 23-32 cm, uzunluk ölçüleri de 40-50 cm arasında değişiklik gösterir.

Kedi Taşıma Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi taşıma çantası alırken en önemli kıstas kedinin büyüklüğüne uygun taşıma çantası seçilmelidir. Ortalama olarak kedinin 1-1,5 kat büyüklüğünde bir çanta kısa seyahatler için yeterli olacaktır.

Seyahat çantasının mama ve su kabı olarak kullanılabilecek bölmelerinin olup olmadığına dikkat etmek gerekecektir. Kedi taşıma çantasının kapısı, tutma aksamı, tabanı ve birleşme alanları birbirleriyle eş ve dayanıklılık dereceleri yeterli olmalıdır.

Kedi Taşıma Çantası Çeşitleri Nelerdir?

Kedi taşıma çantalarının farklı alanlarda ve amaçlarda kullanılmak üzere çeşitli versiyonlarını bulmak mümkün. En sık karşılaşılan kedi çantası çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Taşıma sırt çantası: Dar alanlarda ve iki elin de kullanılması gerektiği durumlarda hem kedi hem bakıcı açısından rahatlık sağlaması amacıyla kullanılır.

Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kedi Taşıma Sırt Çantası

Kedi taşıma kutusu: Kedilerin pek hoşlanmadığı ancak dayanıklı yapısıyla özellikle uzun seyahatlerde daha güvenilir bir yolculuk yapmayı sağlayan taşıma aracıdır.

Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kedi Taşıma Kutusu

Astronot kedi taşıma çantası: Kedilerin dışarıyı görebilmesini sağlayan, aynı zamanda da kedi bakıcısının da kedinin nasıl olduğu hakkında kolayca bilgi sahibi olmasını sağlayan kedi taşıma çantası modelidir.

Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Astronot Kedi Taşıma Sırt Çantası

Şeffaf kedi taşıma çantası: Özellikle görüşün kapalı olduğu durumlarda rahatsız olup hırçınlaşan kediler için ideal neredeyse tamamen şeffaf taşıma çantasıdır.

Kedi Taşıma Çantası Nedir? Nasıl Olmalı? Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Şeffaf Kedi Taşıma Çantası

Kedi Taşıma Çantası İçine Ne Konur?

Kedi taşıma çantasının içine yumuşak ve kedinin alışık olduğu bir dokuya sahip kumaş, havlu, ped gibi konfor ve huzur alanı yarabilecek ürünlerin konması seyahat sırasında her iki taraf için de rahatlık sağlayacaktır.

Astronot Kedi Çantası Uçağa Alınır Mı?

Astronot kedi çantası genel olarak uçak yolculuklarında kabul görürü ancak her havayolu şirketi için bu durum özellikle kontrol edilmelidir.

Kedi Taşıma Çantası Makinede Yıkanır Mı?

Kedi taşıma çantası makinede üretim ve kullanılan malzeme şartlarına göre makinede yıkanabilir ancak işlem öncesi kullanma talimatları kontrol edilmelidir.

Kedi Taşıma Çantası Kaç Kilo Taşır?

Kedi taşıma çantaları özel üretimi yapılan kedi taşıma çantaları dışında ortalama 7-10 kg aralığında yük taşırlar.