Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Lacewing Muhabbet Kuşu Nedir, Özellikleri, Nasıl Üretilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Lacewing Muhabbet Kuşu Nedir, Özellikleri, Nasıl Üretilir?

Lacewing muhabbet kuşunun nadirliği bu muhabbet kuşu türünü özel kılar. İlk bakıştı Fallow ile karıştırılan Lacewing muhabbet kuşu bazı temel noktalarda farklılık gösterir.

Bu farklılıklar kanatlardaki renkler ve yanakta yer alan beneklerin farklı renkte olması ile açıklanabilir. Bu muhabbet kuşu türünün renkleri arasında sarı, beyaz ve limon yer alır.

Lacewing muhabbet kuşunun karakteristik özelliklerinden biri olan kanatlardaki kahverengi benler olmazsa olmaz sayılır. Göz renginin kırmızı olması da Lacewing muhabbet kuşu dendiğinde akla gelir.

Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Nedir?

Lacewing muhabbet kuşu türü, lutino ya da albino ve tarçıni birleşiminden oluşan bir varyetedir. Bu varyetenin rengi genel olarak muhabbet kuşunun genel kök rengi ile ilişkili olarak ortaya çıkar.

Bu durumda beyaz kökenli ise beyaz ve sarı kökenli ise sarı renkte görülür. Vücut tüyleri üzerinde az miktarda da olsa vücut renginde dağılma gözlemlenir.

Kafa çizgileri ile kanat ve kuyruk renkleri açık tarçıni renklerde görülür. Yanaklardaki lekelerin rengi ise soluk menekşedir. Lacewing muhabbet kuşlarının göz renkleri kırmızı ya da pembe olur.

Lacewing muhabbet kuşunun erkek olanında cere rengi normal şartlar altında değişiklik göstermez. Yetişkin erkek lacewing muhabbet kuşunun cere rengi mordur.

Dişi lacewing muhabbet kuşunun cere rengi ise daha geniş bir yelpazede bulunur. Yetişkin dişilerde bu renk beyazdan kahverengiye uzanan bir renk skalasında değişir. Bu varyete daha çok kuş sergilerinde gözlemlenir.

Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Özellikleri Nelerdir?

Lacewing muhabbet kuşunun özellikleri ilk olarak çok ender olmalarıdır. Bu kuşların içinde daha yüksek niteliğe sahip ve benekleri belirgin olan türler ise oldukça nadirdir.

Lacewing muhabbet kuşları sarı ve beyaz tabanda görülür. Bu muhabbet kuşu türünü diğerlerinden ayıran en önemli özellik kahverengi benekleridir. Göz rengi İnolar gibi kırmızı ya da pembe olabilir.

Diğer kuşlarla benzerlik gösterse de benekli olması kendine has bir özelliktir. Aynı zamanda vücut denkleri diğer muhabbet kuşu türlerinden ayrı olarak düz bir yapıya sahiptir.

Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Eşleme Ve Yavru Alma

Lacewing muhabbet kuşunun eşlemesi ve yavru alması bu kuşlar hakkında en çok merak edilen konuların başında gelir. Özellikle kuşları çiftleştirmek isteyen kişiler için tür ve yavru alma konusu büyük önem taşır. Lacewing muhabbet kuşunu eşleme ve yavru alma işlemi şu şekilde gösterilir:

  • Lacewing erkek ile normal dişinin eşlenmesi durumunda elde edilen yavru %50 normal Lacewing taşıyıcı erkek ve %50 Lacewing dişi olur.
  • Lacewing erkek ile Lacewing dişinin eşlenmesi durumunda elde edilen yavru %50 Lacewing erkek ve %50 Lacewing dişi olur.
  • Normal Lacewing taşıyıcı erkek ile Lacewing dişinin eşlenmesi durumunda dört ihtimal bulunur. Bunlar %25 normal Lacewing taşıyıcı erkek, %25 Lacewing erkek, %25 Lacewing dişi ve %25 normal dişi olur.
  • Normal erkek ile Lacewing dişinin eşlenmesi durumunda elde edilen yavru %50 normal Lacewing taşıyıcı erkek ve %50 normal dişi olur.
  • Normal Lacewing taşıyıcı erkek ile normal dişinin eşlenmesi durumunda dört ihtimal bulunur. Bunlar %25 normal Lacewing taşıyıcı erkek, %25 normal erkek, %25 Lacewing dişi ve %25 normal dişi olur.
  • İno erkek ile Lacewing dişinin eşlenmesi durumunda elde edilen yavru %50 İno ve %50 Lacewing olur.

Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Çeşidi Nasıl Oluşur?

Lacewing muhabbet kuşunun oluşması için İno ve Cinnamon türlerinin bileşimi gerekir. Oluşacak olan Lacewing muhabbet kuşu rengi kök rengine göre belirlenir.

Cinnamon (Tarçın) Gen Mutasyonu 

Cinnamon geninin mutasyonu tarçıni olarak da bilinir. Temel genetiği cinsiyete bağlıdır. Kafa çizgileri ve kanat desenleri kahverengiye çalan bir renge sahiptir. Cinnamon gen mutasyonu vücut tüyleri üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Nadiren de olsa tarçını andıran bir renk verebilir.

İno Gen Mutasyonu

İno geninin mutasyonu baskın bir özelliğe sahip değildir. Albino muhabbet kuşlarının rengi beyazken lutinoların rengi sarıdır. Gözler pembeye çalan bir kırmızılıktadır. İno gen mutasyonu içinde siyahlık yer almaz. Bu nedenle mavi kuşlardan albino ve yeşil kuşlardan lution elde edilir. Cere renkleri genel olarak pembe ve mor olur.

Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Nasıl Üretilir?

Lacewing muhabbet kuşunun üretilmesi için tercih edilecek ilk tür İno olur. Dişi ya da erkek bir İno ile Lacewing takım yapıldıktan sonra doğacak yavru büyük olasılıkla Lacewing olacaktır. Doğan yavrunun gözlerini kontrol etmek gerekir. Kırmızı gözleri varsa Lacewing muhabbet kuşu elde etmede başarılı olduğu anlamına gelir.

Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fiyatları

Lacewing muhabbet kuşunun fiyatları 300 TL ile 1000 TL arasında değişen geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Bu fiyat aralığının nedeni Lacewing muhabbet kuşunun ne derece safkan olduğu ile ilgilidir.

Bu nedenle Lacewing muhabbet kuşu almadan önce kökeni hakkında detaylı bilgi sahibi olmak çok önemli bir konudur.

📷Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafları

Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Beyaz Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı
Sarı Lacewing (Dantel Kanat) Muhabbet Kuşu Fotoğrafı

KAYNAKLAR

  1. https://www.petiska.com/lacewing-budgies/