Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşları Neden Hızlı Nefes Alır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşları Neden Hızlı Nefes Alır?

Bilindiği üzere muhabbet kuşları en hassas canlılardan biridir. Hemen hemen diğer kuş türlerinde olduğu gibi muhabbet kuşları da ürkek bir yapıdadır.

Muhabbet kuşlarının çoğu zaman tedirgin yapıda olmaları ve hızlı nefes alıp vermeleri bununla ilgili bir durumdur.

Muhabbet kuşunun hızlı nefes alıp vermesinde ise bazı hastalıklar da göz önünde tutulmalıdır.

Güvende olduğu bir ortamda bile bu şekilde belirti veren muhabbet kuşunda farklı solunum rahatsızlıkları olduğu düşünülebilir. Muhabbet kuşu hızlı nefes alıp veriyor diyen sahiplerinin bu sorunlar beraber diğer birçok belirtiyi de gözlemlemesi önerilmektedir.

Muhabbet Kuşum Neden Çok Hızlı Nefes Alıp Veriyor?

Muhabbet kuşu solunum problemi yaşadığı için hızlı nefes alıp verebilir veya bazı durumlarda tam tersi daha yavaş nefes alıp verebilir. Bu doğrultuda sahiplerinin çok iyi gözlem yapmaları ve sorunun asıl kaynağını çözmeleri gerekmektedir.

Muhabbet kuşu başta olmak üzere birçok evcil kuş oldukça ürkektir. Asıl nedeni muhabbet kuşunun korkması veya heyecanlanmasından kaynaklanabilir.

Hızlı nefes alıp veren muhabbet kuşu aynı zamanda uçma faaliyetlerinin ardından hızlı nefes alıp veriyorsa bu da yine efor sarf etmesinden kaynaklıdır. Bazı durumlarda ise doğrudan solunum yoluyla ilgili bir sorundan kaynaklı olarak nefes alıp verme sorunları takip edilecektir.  

Muhabbet Kuşum Hızlı Nefes Alıp Verirken Neden Kanatları Titriyor?

Muhabbet kuşu nefes alırken kuyruğu oynuyor ve titreme sorunları yaşıyor gibi sorunlara sahip kişiler bunun nedenini merak etmektedir.

Kuşlarda titremeye neden olan birçok unsur bulunur. Bu nedenle tek bir unsurdan bahsetmek mümkün değildir.

Titreme ve hızlı nefes alıp verme gibi belirtilere sahip muhabbet kuşlarında şu unsurlara bağlı olarak titreme belirtisi görülmüş olabilir:

  • Üşümeye bağlı titreme,
  • Uyku nöbetleri,
  • Çeşitli enfeksiyon hastalıkları,
  • Korku ve heyecan vb.

Özellikle soğuk ortamlarda yavru muhabbet kuşlarının titremesi mümkündür. Zamana zaman uyku sırasında da muhabbet kuşlarının titremesi ve hızlı nefes alıp vermeleri mümkündür.

Muhabbet kuşu hızlı nefes alıp veriyor ve titreme problemleri yaşıyorsa uzman bir veteriner kliniğine başvurmanız önerilmektedir.

Muhabbet Kuşum Hızlı Nefes Alıp Verirken Neden Ses Çıkarıyor?

Muhabbet kuşu hızlı nefes alırken ses çıkarıyor ve hapşırıyorsa muhtemelen soğuk algınlığına bağlı olarak bir hastalık yaşıyor olabilir.

Hastalığın tedavi edilmesi için öncelikle belirtilerin doğru teşhis edilerek buna uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekecektir.

Bazı durumlarda yaşa bağlı olarak kuşların titreme, sesli bir şekilde nefes alıp verme gibi sorunlar yaşadıkları da görülmektedir.

Muhabbet Kuşum Hızlı Nefes Alıp Verirken Neden Ağzını Açıp Kapatıyor?

Muhabbet kuşu hızlı nefes alma sorusunu yaşamasının birçok nedeni olabilir. Eğer nefes alıp verirken birde ağzını açıp kapatıyorsa bu korku ve endişenin bir göstergesi olabilir.

Ağzını açıp kapatmasının özellikle ısırma eğiliminin bir işareti olarak değerlendirilmesi mümkündür.

Hızlı nefes alıp verirken ağzını açıp kapatan kuşların başka sorunlarının da olması muhtemeldir. Bu kapsamda diğer belirtilerin gözlemlenmesi gerekecektir.

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Neden Hızlı Nefes Alıp Verir?

Yeni muhabbet kuşu hızlı nefes alması sorunu çoğu zaman ortam değişikliğinden ve korkudan kaynaklanmaktadır.

Yeni evine alışana kadar muhabbet kuşunun çevreyi tanıması ve güvenmesi beklenmelidir. Bu süreçte kendi kendine sakinleyerek sizinle zaman içinde iletişim kurmaya çalışacaktır.

Muhabbet kuşu hızlı nefes alıp veriyor ve yanınıza gelmiyorsa yeni aldığınız kuşun size alışmaya çalışmasını beklemek daha doğru olacaktır.