Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Günde, Ayda Kaç Gram Yem Yer? Kaç Öğün?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Günde, Ayda Kaç Gram Yem Yer? Kaç Öğün?

Muhabbet kuşunun öğünü sağlıklı bir yapıya sahip olması için atlanmadan verilmelidir. Otçul bir kuş çeşidi olan muhabbet kuşu pek çok besin çeşidi ile beslenebilir.

Evde beslenen bu kuşlar daha çok darı ve tohum gibi gıdalarla beslenir. Muhabbet kuşunun en sevdiği gıda olan tohumlar yağlı ve unlu olmak üzere iki şekilde olabilir.

Her iki tür tohumun da içinde yer alan karbonhidrat, lipit ve az miktarda protein vardır. Karışık olarak temin edilebilen muhabbet kuşu yemi içinde sarı darı, beyaz darı, kırmızı darı, aspur ve nijer tohumu gibi türler bulunur.

Bir Muhabbet Kuşu Günde Kaç Gram Yem Yer?

Muhabbet kuşunun günlük yemi yaklaşık olarak 10 gram civarıdır. Bu yem miktarı bazı değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu değişkenler içinde muhabbet kuşunun yaşı, ırkı ve cinsiyeti yer alır.

Aynı zamanda kuluçka ve yavrulama döneminde olan muhabbet kuşu da farklı miktarda yem yer. Muhabbet kuşuna verilen yem de günlük gram üzerinde etkili olabilir.

Daha çok kalori barındıran yemler muhabbet kuşunun daha az yemesiyle sonuçlanır. Bu yüzden muhabbet kuşu günlük olarak ne yiyorsa ona göre kaç gram yem yediği şekillenir.

Bir Muhabbet Kuşu Bir Günde Kaç Öğün Yem Yer?

Muhabbet kuşunun günlük öğünü gibi bir durum söz konusu değildir. Muhabbet kuşu gün içinde acıktıkça yemek yeme özelliğine sahiptir.

Kafeste yetiştirilen bir kuş türü olan bu çeşit yeme şeklinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle gün içinde yaklaşık 10 gram yemek tüketene kadar öğünleri bölebilir. Muhabbet kuşunun günlük öğünü bazı durumlarda artış gösterebilir.

Bu durumlar kuluçka ve yavrulama dönemleri olarak adlandırılır. Bu nedenle muhabbet kuşu için uygun olan günlük öğün sayısı bulunmamaktadır.

Bir Muhabbet Kuşu Ayda Kaç Gram Yem Tüketir?

Muhabbet kuşunun aylık yemi yaklaşık olarak 300 gram civarıdır. Bu yem miktarı bazı kriterlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu kriterler içinde muhabbet kuşunun yaşı, ırkı ve cinsiyeti yer alır.

Aynı zamanda kuluçka ve yavrulama döneminde olan muhabbet kuşu da farklı miktarda yem yer. Muhabbet kuşuna verilen yem de aylık gram üzerinde etkili olabilir.

Daha çok kalori barındıran yemler muhabbet kuşunun daha az yemesiyle sonuçlanır. Bu yüzden muhabbet kuşu aylık olarak ne yiyorsa ona göre kaç gram yem yediği şekillenir.

Yavru Muhabbet Kuşu Kaç Günlükken Yeme Düşer (Yem Yemeye Başlar)?

Yavru muhabbet kuşu yeme 30 ile 40 gün arasındayken başlar. Daha öncesinde annesi tarafından beslenen yavru muhabbet kuşu bu dönemlerde hassas bir yapıya sahip olur.

Bu nedenle eğer yavru muhabbet kuşu annesi tarafından beslenemiyorsa sahibi tarafından beslenmesi gerekir. Doğumundan sonra geçen 1 ayın ardından muhabbet kuşu tek başına yem yemeye başlar.