Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ne Zaman, Kaç Günlük Alınmalıdır? 
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Ne Zaman, Kaç Günlük Alınmalıdır? 

Muhabbet kuşunun alınma zamanı genellikle 1,5 aydan sonradır. Muhabbet kuşları ilk bir ay anne-babaları tarafından beslenir. Bu süreçte gerekli tüm besinleri alan kuşlar, psikolojik olarak da kendini güvende hisseder.

Bir aydan daha küçük bir kuş aldığınız takdirde elle besleme yapmak zorunda kalırsınız. Bu durum oldukça zahmetlidir. Muhabbet kuşunun alınma zamanını yeme düşme tarihinden sonraya denk getirmek daha mantıklıdır. Böylece yavrular tam olarak yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra hayatınıza dâhil olur.

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Alınmalıdır, Sahiplenilmelidir?

Muhabbet kuşlarının alınma ve sahiplenme zamanı için yem yemeye başladıktan sonraki tarihler tercih edilmelidir. Muhabbet kuşunuzu yem yemeğe başladığı ilk zamanlarda sahiplenirseniz size kolayca alışır. Çünkü bu süreçte elinizden besleme yaparak size ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Yetişkinlik döneminde aldığınız kuşların ise alışması daha zor olabilir. Ancak yeterli ilgi ve sevgiyle alışmasını sağlayabilirsiniz. Kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız yavru muhabbet kuşunu daha kolay eğitme şansınız olur.

Yavru kuşlar ilk bir ay anneleri tarafından beslenir. Bu nedenle ilk bir ay içinde sahiplenilme doğru değildir. Tüyleri tamamen çıkmış ve tek başına yem yemeye başlamış kuşları sahiplenmek daha doğrudur. İlk aylarda cinsiyet tahminleri hatalı yapılabilir. Bu nedenle tek kuş alıp cinsiyeti belirginleştikten sonra yanına eş alabilirsiniz.

Daha İyi Konuşturabilmek İçin Muhabbet Kuşları Ne Zaman Sahiplenilmelidir?

Daha iyi konuşturabilmek için muhabbet kuşlarının sahiplenme zamanı ilk aylar olabilir. Muhabbet kuşları genellikle 7 aydan itibaren konuşmaya başlar. Ancak kuşu daha önceki dönemlerde alarak kendinize alıştırabilirsiniz. Aksi takdirde size tam alışık olmadığı için eğitim talebinize cevap vermez.

Muhabbet kuşuna istediğiniz kelimeleri öğretmek için ona yeterli ilgiyi göstermelisiniz. İlgi gören kuşlar daha çabuk konuşur. Ona öğretmek istediğiniz kelimeleri düzenli aralıklarla tekrarlamalısınız. Kelimeleri naif bir ses tonuyla tekrarlamanız daha faydalı olur.

Muhabbet Kuşlarını Annelerinden Erken Ayırmanın Yavru Kuşa Zararları Nelerdir?

Muhabbet kuşlarını annelerinden erken ayırmanın yavru kuşa zararları vardır. Bazen muhabbet kuşları ilk bir ayda yem kırmayı öğrenemeyebilir. Bu nedenle en azından 2-3 ay yuvalıkta tutmak gerekebilir. Pet shoplardan aldığınız bir kuş bu yüzden kısa sürede hayatını kaybedebilir.

Kuşunuzda kursak kontrolü yaparak yem yiyip yemediğini anlayabilirsiniz. Yiyememesi halinde elle besleme yapmalısınız. Aksi takdirde kuşunuz aç kalarak kısa sürede hayatını kaybeder. Muhabbet kuşunun alınma zamanını doğru belirleyerek sevimli dostunuzla uzun yıllar beraber yaşayabilirsiniz.