Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu & Su İçme [Günlük Ne Kadar? Ne Sıklıkla?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu & Su İçme [Günlük Ne Kadar? Ne Sıklıkla?]

Muhabbet kuşunun su içmesi sağlıklı bir bedene sahip olması için gereklidir. Muhabbet kuşu bakımı sırasında düzenli olarak taze su sağlanmalıdır.

Temiz içme suyu kullanarak sulukta yer alan suyun düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Su tüketimi kuşun yapısına bağlı olarak farklı şekillerde meydana gelir. Bu nedenle bir kuş türü için olsa dahi genelleme yapmak mümkün değildir.

Önemli olan nokta muhabbet kuşu için günlük taze içme suyu temin etmekten geçer. Muhabbet kuşu az içiyor diye suluğa az miktarda değil dolacak kadar su eklenmelidir.

Muhabbet Kuşları Günde Ne Kadar Su İçmelidir?

Muhabbet kuşlarının günlük su ihtiyacı kuşun yapısına göre farklılık gösterir. Muhabbet kuşları yüksek miktarda su tüketen bir kuş türü değildir.

Genel olarak muhabbet kuşları gün içinde sadece bir çay kaşığı kadar su içer. Bunun nedeni muhabbet kuşlarının küçük bir bedene sahip olmasıdır.

Bu açıdan bakınca beden ve içilen su miktarı dengelenmiş olur. Söz konusu su miktarı yetişken muhabbet kuşları için geçerlidir.

Yavru muhabbet kuşları bundan çok daha az miktarda su içer. İri yapılı bir kuş ise günlük olarak bir çay kaşığından fazla içer.

Muhabbet Kuşları Ne Sıklıkla Su İçmelidir?

Muhabbet kuşlarının su sıklığı günde ortalama 2 ile 3 arasındadır. Bazı muhabbet kuşlarının su içme sıklığı bu sayının üstünde olabilir. Aynı zamanda kuşun su içme sıklığını etkileyen bazı etkenler bulunur. Bu etkenlerden ilki oda sıcaklığıdır.

Muhabbet kuşları tıpkı insanlarda olduğu gibi sıcak ortamlarda daha çok su içer. Sıcaklıkla beraber nem de varsa bu davranış tetiklenir.

Hareketli kuşlar hararetten kurtulmak adına daha fazla su içme eğilimi gösterir. Gıda tüketimi ve suyun taze olması gibi etkenler de su içme sıklığı üzerinde önemli etkiye sahiptir.

Muhabbet Kuşum Neden Sürekli Su İçer?

Muhabbet kuşunun sürekli su ihtiyacı duyması ortamın şartlarına bağlı olabilir. Örneğin sıcak ortamlarda bulunan ya da devamlı olarak hareket eden muhabbet kuşu yüksek su içme ihtiyacı bulunur.

Bunun yanı sıra bazı muhabbet kuşları bir seferde yüksek miktarda su içmek yerine bu eylemi zamana yaymayı tercih eder.

Daha çok tüketilen gıdalarla ilgili olan tutumda sık aralıklarla su içme durumuna rastlamak son derece olasıdır. Muhabbet kuşunun su içme sıklığını kontrol etmek için ara ara suluğa göz atmak son derece faydalı olur.

Muhabbet Kuşum Neden Su İçmiyor?

Muhabbet kuşunun su içmemesi birkaç nedene dayanabilir. Bu kuşlar ufak yapıları nedeniyle çok sık su içmeseler de her canlı gibi suya ihtiyaç duyarlar. Kuşların su içmemesi kendileri ya da bulundukları ortam ile ilgili yolunda gitmeyen bazı noktalara işaret eder.

Kimi durumlarda ise suyun taze olmaması gibi nedenler ortaya çıkabilir. Kuşun su içmediği durumlarda etrafı ve bizzat kuşun kendisini gözlemlemek sorunu kavramak adına önemlidir.

Muhabbet kuşu su içmeyi bıraktıysa büyük ihtimalle şu sorunlardan biriyle karşı karşıyadır:

  • Herhangi bir nedenden dolayı korkuya kapılan muhabbet kuşu su içmez.
  • Kendine ya da bulunduğu ortama yönelik güven duygusunu kaybeden muhabbet kuşu ihtiyacı olan suyu dahi içemez.
  • Bulanık kirli bir su ya da suluk gibi nedenlerle içilemez durumda olan su bu duruma sebep olabilir.
  • Su ya da sulukta keskin bir kötü koku veya plastik kokusu varsa muhabbet kuşunu uzak tutar.
  • Birden fazla muhabbet kuşunun olduğu kafeste baskın olan kuş diğerlerinin su içmesi için fırsat vermiyor olabilir.

Muhabbet Kuşları Ne Kadar, Kaç Gün Susuz Kalabilir?

Muhabbet kuşlarının susuz kalması en fazla 24 saat boyunca mümkündür. Su tıpkı diğer canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşları için de bir gerekliliktir.

Su içmeyen muhabbet kuşu önce halsiz hissetmeye başlar. Buna bağlı olarak hareketleri yavaşlar. Susuz geçirilen saatler ilerlediğinde organların hasar görmesiyle sonuçlanır. Bu nedenle muhabbet kuşunun ihtiyacı olan suyu içtiğinden emin olmak gerekir.

Muhabbet Kuşumun Suyuna Koyulabilecek Doğal Takviyeler Nelerdir?

Muhabbet kuşunun suyuna takviye doğal malzemeler olmak şartıyla uygulanabilir. Bunların başında haftada bir kere 1 ya da 2 damla limon sıkmak gelir. Bu sayede C vitamini alan kuş özellikle kış aylarında doğal bir koruyucuyla buluşmuş olur.

Belirli aralıklarla birkaç damla olmak üzere bal ya da pekmez akıtmak da kuşun sağlığını korumasına yardımcı olur.

Muhabbet Kuşumun Suyuna Koyulabilecek Vitamin Takviyeleri Nelerdir?

Muhabbet kuşunun suyuna vitamin konulması günlük besin ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Özellikle yavru muhabbet kuşlarının sağlıklı bir gelişim göstermesi için suya vitamin ilave edildiği sıkça görülür. Bu vitaminler veterinerlerin tavsiyesiyle alınır. Vitaminin haftada kaç gün hangi dozla kullanılması gerektiği pakette belirtilir.

Muhabbet Kuşu Sirkeli Su İçer Mi?

Muhabbet kuşuna sirkeli su 2 haftada bir ya da 10 gün arayla verilebilir. Sirkeli suyun yararı kuşun bağırsaklarında yer alan parazitleri atmaya yöneliktir. Bir diğer etkili nokta ise kabızlığı giderici etkiye sahip olmasıdır. Muhabbet kuşu belirli aralıklarla sirkeli su içmelidir.