Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Neden Kafesten Çıkmak, Kaçmak İstiyor? 
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Neden Kafesten Çıkmak, Kaçmak İstiyor? 

Muhabbet kuşunun kafesten çıkmak ve kaçmak istemesi sık rastlanılan bir durumdur. Kuşlar doğaları gereği özgürce uçmak ve dolaşmak ister.

Muhabbet kuşları da bu nedenle kafes dışına çok kolay alışır. Tabiri yerindeyse gözü sürekli kapıda olur. Siz kapısını açtığınız anda kafesten dışarı çıkar.

Muhabbet kuşunun kafesten çıkmak ve kaçmak istemesi bazen rahatsızlık verici boyutlarda bir soruna dönüşebilir. Kafesinde durmayı hiçbir şekilde istememe halinde altta yatan farklı bir problemin varlığından şüphelenmek gerekir.

Muhabbet Kuşu Neden Kafesten Sürekli Olarak Çıkmak İster?

Muhabbet kuşunun kafesten sürekli çıkmak istemesinin nedeni farklı durumlardan kaynaklanabilir. Öncelikle kafesin büyüklüğü yeterli olmayabilir. Çok dar kafeslerde muhabbet kuşları sıkılır ve dışarıya çıkmayı daha çok arzular. Bir diğer neden de kafeste yer alan oyuncaklar olabilir.

Kafeste bulunan oyuncakların boyutları, renkleri kuşların korku duymasına neden olabilir. Bu nedenle oyuncakları çıkararak kuşunuzu kafesine alıştırmaya çalışabilirsiniz. Kafesin konumu da sorun teşkil edebilir.

Çok yüksekte ya da alçakta bulunan kafesler belirli bir tedirginlik yaratabilir. Öte yandan çok gürültülü bir noktada bulunan kafesler de korkuya yol açabilir. Muhabbet kuşunun kafesten çıkmak ve kaçmak istemesi durumunda yeni bir yer belirleyebilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Neden Kafesten Sürekli Olarak Çıkmak İster?

Yavru muhabbet kuşunun sürekli olarak kafesten çıkmak istemesinde korku, önemli bir etkendir. Annesinden henüz ayrılan ve daha yeni yem yemeye başlayan yavru, kafesini benimsemekte zorlanır. Hele bir de onu pet shoptan alıp evinize getirdiyseniz sizden köşe bucak kaçmaya çalışır.

Yavru kuşların kafes korkusunu gidermek için oyuncakları çıkarabilir ya da daha geniş bir kafes alabilirsiniz. Bunun yanı sıra alışma sürecinde onları elinizle besleyerek kendinize alıştırabilirsiniz. Minik dostunuz size alıştığı takdirde ortam şartlarını da daha kolay benimser.

Kafesten Sürekli Olarak Çıkmak İsteyen Muhabbet Kuşunu İstediğinde Kafesten Çıkarmak Doğru Mudur?

Kafesten sürekli olarak çıkmak isteyen muhabbet kuşunu istediğinde kafesten çıkarmak doğru olmayabilir. Kuşların ne zaman dışarıda ne zaman kafeste olacaklarını öğrenmesi gerekir. Bu nedenle belirli bir rutin oluşturmanızda ve buna uymanızda fayda vardır.

Yapmanız gereken her gün aynı saatte kuşunuzu dışarı çıkarmaktır. Kafese giriş saatlerini de aynı şekilde değiştirmeden uygulamalısınız. Belirli bir zaman sonra kuşunuz bu düzene alışır ve itiraz etmeden kafesine girmeye başlar. Muhabbet kuşunun kafesten çıkmak ve kaçmak istemesi durumundan bu şekilde rutin bir planlama yapabilirsiniz.