Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Nefes Darlığı [Hırıltı, Bronşit, Astım, Nedenleri, Tedavisi]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Nefes Darlığı [Hırıltı, Bronşit, Astım, Nedenleri, Tedavisi]

Muhabbet kuşu nefes alırken ses çıkıyor ve hafif bir hırıltı duyuluyorsa soğuk algınlığı veya nefes darlığına yönelik hasatlıklarını olduğu düşünülebilir. Muhabbet kuşlarında solunum yolu problemleri arasında birçok hastalıktan söz edilebilir.

Özellikle hava akımında kalan ve kötü yaşam koşullarında (rutubetli, nemli, sigara içilen ortamlar vb.) bakılan muhabbet kuşları bu sorunlar karşılaşabilir. Muhabbet kuşu nefes darlığı beraberinde tıksırma ve öksürme gibi sorunları da getirebilir. 

Muhabbet Kuşu Nefes Darlığı, Hırıltı Belirtileri Nelerdir? 

Muhabbet kuşu solunum problemi belirtileri ortaya çıktığında kısa süre içinde bu sorunları fark edebilirsiniz. Özellikle nefes almada güçlük çeken muhabbet kuşlarının bu tür problemleri yaşarken beraberinde farklı birçok sorunla karşılaşması da mümkündür. 

Muhabbet kuşu nefes alma sorunlarında başlıca belirtiler şunlardır:

  • Nefes alırken hırıltılı ses duyulması,
  • Öksürük,
  • Hapşırma-  Tıksırma,
  • Normalden daha hızlı veya yavaş nefes alma vb. 

Nefes darlığı belirtilerinin her biri farklı bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Bu nedenle bu tür sorunları yaşayan muhabbet kuşlarının mutlaka uzman bir veteriner hekim tarafından yapılacak muayene ile belirlenmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması önemlidir. 

Muhabbet Kuşu Nefes Darlığı, Hırıltı Nedenleri Nelerdir?

Muhabbet kuşu nefes alırken hırıltı duyuluyorsa bu belirti birçok farklı hastalığın işaretçisi olabilir. Özellikle birçok muhabbet kuşunda yaşa bağlı olarak bu sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kafes kuşlarında solunum yolu sorunlarının ortaya çıkmasında hijyenik olmayan ortamalar etkilidir. Devalı sigara içilen ortamda bulunması, nemli ve rutubetli alanlarda yaşaması gibi unsurlar etkilidir. 

  • Astım
  • Bronşit
  • Hırıltılı Nefes Alma 
  • Soğuk Algınlığı vb. 

Muhabbet kuşu nefes darlığı problemleri arasında daha birçok farklı sorunun sayılması mümkündür. Kuşların sahip oldukları belirtiler detaylıca analiz edilerek hangi hastalığa sahip olduğunun teşhis edilmesi mümkündür. 

Muhabbet Kuşu Nefes Darlığı, Hırıltı Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşu hırıltı tedavisi çeşitli ilaç tedavileri ile sağlanabilir. Nefes darlığının yaşanmasına neden olan hastalıkların çözümü için ilaç tedavilerinin yanı sıra çeşitli takviye edici unsurların da uygulanması mümkündür.

Soğuk algınlığına bağlı yaşanan hırıltı, öksürme ve hapşırma gibi sorunlar için ortaya çıkabilir.

Astım olarak bilinen ve temelde kalp problemi olan rahatsızlık sonucunda da fakrı tedavilere başvurulacaktır. Muhabbet kuşunun genel sağlık durumuna göre veteriner hekim tarafından tedavi metodu belirlenecektir. 

Muhabbet Kuşu Nefes Darlığından Korunma Yöntemleri Nelerdir? 

Muhabbet kuşu solunum ilacı kullanılarak solun sıkıntısı çeken muhabbet kuşlarının rahat ettirilmesi ve eski sağlıklarına kavuşmaları sağlanmaktadır.

Öte yandan bu tür hastalıklarla muhabbet kuşunuzun hiç karşılaşmasını istemiyorsanız yaşam koşullarının iyileştirilmesini deneyebilirsiniz.

Yaşam alanını düzenli havalandırılması, rutubet, sigara ve diğer unsurlara sahip olmaması ve hijyenik ortamda yaşaması önemlidir.

Muhabbet kuşu nefes darlığı sorunlarının ortaya çıkmaması için muhabbet kuşunuzun yaşam alanında ufak değişikliklere gidebilirsiniz.