Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmalıyız? [Güçlü Bağışıklık]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmalıyız? [Güçlü Bağışıklık]

Muhabbet kuşu sağlıklı olması için yapılması gereken özel ilgi, bakım ve sevgidir. Yapmanız gereken bir muhabbet kuşu sahiplenmeden önce ona en doğru şekilde nasıl bakacağınızı öğrenmektir.

Muhabbet kuşu sağlıklı olması için yapılması gereken kafes bakımından beslenmeye kadar her detaya ayrı önem vermektir.

Muhabbet kuşlarının bakımın yanı sıra ilgiye de çok fazla ihtiyacı vardır. Bu ilginin yeterli seviyede olmaması durumunda, kuşunuz strese girer ve çok mutsuz olur.

Böyle durumlarda tüy yolma ve dökme gibi davranışlar görülebilir. Yapılması gereken sevimli dostunuzu asla ilgisiz bırakmamaktır.

Muhabbet Kuşlarının Daha Sağlıklı Olması İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının daha sağlıklı olması için yapılabileceklerin başında doğru beslenme gelir. Beslenme süreci sadece yemle sınırlı olmamalıdır. Haftada iki kere özel mamalar verebilirsiniz. Yumurta beyazı, irmik, bulgur, havuç gibi malzemeler mamanın içerisine konulabilir.

Sebze ve meyve de muhabbet kuşlarının beslenmesine eklenmelidir. Yeşillikler, portakal, elma, salatalık gibi çeşitli besinler haftada bir ya da iki kere muhabbet kuşlarına verilmelidir. Kafeste kalamar kemiği ve gaga taşı bulunmasına da özen göstermelisiniz.

Muhabbet kuşu sağlıklı olması için yapılması gerekenler arasında su da önemli bir detaydır. Su her zaman temiz olmalıdır. Aynı zamanda hazır su kullanmalısınız. Haftada bir suyun içine beş altı damla portakal suyu ekleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarının Daha Güçlü Bağışıklığa Sahip Olması İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının daha güçlü bağışıklığa sahip olması için yapılacaklar arasında kafes temizliği vardır. Kafes temizliği günlük olarak yapılmalı ve her hafta kapsamlı bir hale getirilmelidir. Yem kapları ve su kabı her hafta yıkanmalı ve kuruduktan sonra içerisinde taze yem-su konulmalıdır.

Muhabbet kuşlarının bağışıklığının güçlenmesi için ortam koşulları da önemlidir. Aşırı soğuk ya da sıcak yerler muhabbet kuşlarına zarar verebilir. Bu nedenle sıcaklığı uygun bir seviyede tutmalısınız. Aynı zamanda yüksek gürültüden de kaçınmalısınız.

Muhabbet Kuşlarının Daha Sağlıklı Olması Hangi Besin Takviyeleri Yapılabilir?

Muhabbet kuşlarının daha sağlıklı olması için besin takviyeleri kullanabilirsiniz. Besin takviyelerinde her zaman doğallıktan yana olmanızda fayda vardır. Öte yandan veteriner kontrolünde besin takviyesi de alabilirsiniz.

Doğal besin takviyesi olarak yeşillikler ve meyveler oldukça faydalıdır. Ancak meyve çekirdekleri kesinlikle muhabbet kuşlarına verilmemelidir. Meyve ve sebzeler muhabbet kuşlarına verilmeden önce bol su ile yıkanmalıdır. Muhabbet kuşunun sağlıklı olması için yapılması gereken sevgisini ve bakımını eksik etmemektir.