Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ve Kanama [Neden, Tedavi, Nasıl Durdurulur?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Ve Kanama [Neden, Tedavi, Nasıl Durdurulur?]

Muhabbet kuşunun kanaması vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelebilir. Çeşitli nedenlere dayanan bu kanamalar muhabbet kuşunun sağlığı için ciddi tehlike arz eder.

Kanamanın hangi bölgede ve neden oluştuğu izlenecek tedavi yöntemi açısından çok önemlidir. Bu nedenle tanıyı koyduktan sonra ilk yardım için vakit kaybedilmemelidir.

Hemen ardından kanayan bölgeye basınç yaparak kanama büyük oranda durdurulmuş olur. Kanama yaşayan muhabbet kuşu ilk yardımdan sonra bir veterinere gösterilmelidir.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kanaması Nasıl Durdurulur? Nedenleri Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Muhabbet kuşunda tırnak kanaması genel olarak kuşun tırnak kesimi işlemi yapılırken kazara oluşur. Hareketli kuşlar tırnak kesimi işleminde yerinde durmadıkları için makasın kayması ile kazaya sebebiyet verir.

Tırnağın kanamasına neden olan diğer durumlar ise çok uzayan tırnaklardır. Uzun tırnaklara sahip muhabbet kuşlarının konduğu örtü, koltuk, kıyafet, perde ve benzeri pek çok alana takılma ihtimali bulunur. Sonuç olarak tırnağı bu takılan alandan ayrıldığı zaman kanamaya neden olur.

Tırnak kanaması ciddi bir derecede değilse bir süre sonra kendiliğinden durur. Kanama hiç durmuyorsa bebek pudrası ile ilk müdahale yapılabilir.

Bebek pudrası yerine un ya da mısır nişastası da kullanılabilir. Daha sonra kanama yerine hafif bir şekilde baskı uygulamak gerekir. Kuş bu uygulamadan sonra yaklaşık olarak 2 saat boyunca gözetim altında tutulmalıdır.

Kanamanın devam ettiği durumlarda muhabbet kuşunu bir veterinere göstermek gerekebilir.

Muhabbet Kuşu Kanamalı Tüy Nasıl Durdurulur? Nedenleri Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Muhabbet kuşunda kanamalı tüy acil bir durum olarak değerlendirilir. Kuşun kanamalı tüy sorunu kanadını çırptığı ya da bir yere çarptığı zamanlar gerçekleşir. Bunun tedavi yolu için son derece pratik bir yol izlenir. Muhabbet kuşu kanamalı tüy tedavisi için şu adımlar izlenmelidir:

  • Kuş bir havluya sarıldıktan sonra yavaş bir şekilde kanadı açılır.
  • Kan tüyü pembeyi andıran koyu bir renge sahiptir. Bu tüye kan dondurucu un, toz ya da mısır nişastası uygulanır. 
  • Kanama durduğu zaman kuş kafesi içinde dinlenmeye bırakılmalıdır.
  • Kuşun hareketi devam ediyorsa bir veteriner desteği almak gerekir.

Muhabbet Kuşlarında Ağız Kanaması Nasıl Durdurulur? Nedenleri Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Muhabbet kuşunda ağız kanaması gaganın sert bir yere çarpması yüzünde olabilir. Böyle bir durumda kanayan ağız bölgesine un ya da mısır nişastası dökülerek nazik bir şekilde uygulama yapılır. Gaga ucu bazı durumlarda bir travma yüzünden çatlar. Böyle durumlarda akrilik kullanılması faydalı olur.

Muhabbet Kuşu Kangren Belirtileri Nelerdir? Nedenleri Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Muhabbet kuşunda kangren oluşması ayak bölgesinin bir yere takılması yüzünden meydana gelebilir. Bu durum fark edildiği an hemen bir veterinere başvurmak gerekir.

İlk müdahale ile kanın durdurulması gerekir. Daha sonra ağrı kesici ile kuşun acı hissetmemesi sağlanır. Muhabbet kuşu bu aşamadan sonra kangrenin durumuna bağlı olarak iyileşme gösterir.