Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Yeşillik Yer Mi? [Her Gün Verilir Mi? Sever Mi?]
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Yeşillik Yer Mi? [Her Gün Verilir Mi? Sever Mi?]

Muhabbet kuşunun yeşillik yemesi son derece sağlıklıdır. Kuşlar, yeşillikleri çok sever ve ne zaman verseniz yerler. Aynı zamanda dengeli bir beslenme süreci için yeşillikleri beslenmeye dâhil etmelisiniz.

Muhabbet kuşunun yeşillik yemesi sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Faydalı vitaminler de yeşillikler sayesinde vücuda alınır.

Her ne kadar faydalı olsa da yeşilliklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Doğru tüketim miktarı aşıldığı takdirde mide ve bağırsak sorunları meydana gelir. Muhabbet kuşlarına aşırı yeşillik verildiği takdirde ishal ortaya çıkar.

Muhabbet kuşlarına yeşilliğin yanı sıra farklı sebzeler de verebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz sebzeler arasında havuç, kereviz sapı, brokoli, patates vardır. Patates, pişmiş şekilde muhabbet kuşlarına verilmelidir.

Sebzeler bol suyla yıkanmalıdır. Aksi takdirde üzerlerinde bulunan ilaç kalıntıları, zararlı olabilir. Konserve olarak satılan sebzelerden uzak durulmalıdır. Konservenin içerisine eklenen katkı maddeleri, kuşlar için son derece tehlikelidir.

Sebzelerin organik ve doğal olması da önemlidir. Bunu sağlamak için saksıda yeşillik yetiştirebilir ve muhabbet kuşunuza yedirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarına Her Gün Yeşillik Verilir Mi?

Muhabbet kuşlarına her gün yeşillik verilmemesi gerekir. Yeşillik tüketimini haftada birkaç günle sınırlamak daha doğru olur. Aksi takdirde ishal ve farklı problemler ortaya çıkar.

Haftanın belirli günleri yeşillik için ayrılmalıdır. Öte yandan yem, mama, dal darı gibi besinlerin tüketimi de dengeli bir şekilde haftaya yayılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Hangi Yeşillikleri Yer, Sever?

Muhabbet kuşunun yediği ve sevdiği yeşillikler arasında maydanoz, roka, tere gibi farklı alternatifler vardır. Salatalık, kabak ve bezelye gibi sebzeler de dönüşümlü olarak verilebilir.

Muhabbet kuşları da tıpkı insanlar gibi bir damak tadına sahiptir. Bu nedenle muhabbet kuşunun yeşillik yemesi her zaman mümkün olmayabilir. Yeşillik sevmeyen kuşlarla karşılaşmanız da söz konusu olabilir.

Muhabbet Kuşları Fazla Yeşillik Yerse Ne Olur?

Muhabbet kuşları fazla yeşillik yerse ishal olabilir. Yeşilliklerin içerisinde bol miktarda su bulunur. Fazla tüketim sonucunda kuşunuzun vücudunda sıvı miktarı yüksek bir seviyeye ulaşır. Bu da ishale neden olur.

Sürekli yeşilliklerle beslenen kuşların sağlıkları bozulabilir. Bu nedenle gerekli denge kurulmalıdır. Muhabbet kuşunuza alması gereken tüm besinleri dengeli bir şekilde vermelisiniz.

Muhabbet kuşunun yeşillik yemesi aşırıya kaçılmadığı sürece son derece sağlıklıdır. Yeşillik tüketimi neticesinde beklenmeyen bir etki ortaya çıkarsa hemen bir veterinere danışmakta fayda vardır. İshal, halsizlik gibi sorunlar mutlaka ciddiye alınmalıdır.