Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Yoğurt Sever Mi, Yer Mi, Verilir Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Yoğurt Sever Mi, Yer Mi, Verilir Mi?

Muhabbet kuşunun yoğurt sevmesi diye bir durum söz konusu değildir. Bazı kaynaklar haftada 1 ya da 2 kere kuşa yoğurt verilebileceğini belirtir. Bununla birlikte kuşa yoğurt verilmezse herhangi bir kaybı olmaz.

Muhabbet kuşunun sağlığı için onu hayvansal gıdalar ile beslememek büyük önem taşır. Bunun temel nedeni muhabbet kuşunun sindirim sisteminin probiyotik takviyeye uygun olmamasıdır.

Kuşun sindirim sistemi neyi destekliyorsa ona göre ek gıda vermek gerekir. Muhabbet kuşu yoğurt ile devam olarak beslenemez.

Muhabbet Kuşu Yoğurt Yer Mi? Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Muhabbet kuşunun yoğurt yemesi çok nadir görülen bir durumdur. Kuşun günlük olarak yemesi gereken gıdalar arasında yoğurt bulunmaz. Muhabbet kuşuna belirli aralıklarla verilen gıdalar arasında da yoğurt yoktur.

Nadir olarak kuşa 1 ya da 2 damla yoğurt veren kişilere rastlanır. Bu miktarda yoğurdun verilmemesi muhabbet kuşunda hiçbir eksiklik yaratmaz.

Bu nedenle muhabbet kuşunun beslenme düzenini kolay sindirebileceği yiyecekler ile oluşturmak daha akıllı bir seçenek olur. Muhabbet kuşları hayvansal gıdaları çok iyi sindiremez.

Dozunda yenilen yoğurt muhabbet kuşlarında belirli faydalar sağlar. Antibiyotik tedavisi gören muhabbet kuşlarına 1 ya da 2 damla yoğurt verildiği görülür. Bu doz 100 miligram için uygun olarak kabul edilir. Bu dozda yoğurt alan muhabbet kuşunun bağırsak florasında düzelmeler meydana gelir.

Öte yandan bu dozu korumak çok önemlidir. Fazla yoğurt tüketen muhabbet kuşlarının midesinde çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Tedavi amaçlı az kullanılan doz aşılırsa bağırsak florası bundan kötü etkilenir. Bu nedenle muhabbet kuşunun sağlığı kötüleşebilir.

Muhabbet Kuşuna Yoğurt Suyu Verilir Mi?

Muhabbet kuşunun yoğurt suyu tüketmesi haftada 2 kere olacak şekilde düzenlenebilir. Kuşa yoğurt suyunun doğrudan verilmesi yerine içme suyuna karıştırmak daha yararlı olur.

Haftada seçilen 2 gün içinde yoğurdun suyuna bir miktar yoğurt suyu ilave etmek muhabbet kuşunun bundan faydalanmasını sağlayacaktır.

Yoğurt en doğal probiyotik olduğu için yoğurt suyu da aynı etkiyi yapar. Bu nedenle belirli aralıklarla suya karıştırılıp içirilmesi son derece yararlıdır. Kalan günlerde muhabbet kuşu suyuna vitamin ilave etmek ya da sade su içirmek gerekir.

Muhabbet Kuşu Probiyotik Yoğurt Verilir Mi?

Muhabbet kuşuna probiyotik yoğurt az dozda olmak şartı ile verilebilir. Burada önemli olan nokta yoğurdun dozu olduğu için aşırıya kaçmamak gerekir. Öte yandan probiyotik yoğurdun suyunu muhabbet kuşunun suyuna karıştırmak da etkili bir yöntemdir.

Muhabbet Kuşları Yoğurt Sever Mi?

Muhabbet kuşlarının yoğurdu sevmesi alışkanlıklarla ilgilidir. Sahibi tarafından yoğurda alıştırılan bir muhabbet kuşu devamlı olarak yoğurt yemek isteyecektir.

Normal zamanlarda ise muhabbet kuşunun yoğurt isteği bulunmaz. Üstelik fazla yoğurt tüketilmesi kuşun sağlığını kötü etkiler. Bu nedenler muhabbet kuşu yoğurt ile beslenecekse bunun düşük dozda olmasına dikkat etmek gerekir.