Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Kafesinde Neler Olmalı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Kafesinde Neler Olmalı?

Sultan papağanı kafesinde olması gerekenler şunlardır: 

 • Papağanı yemliği, 
 • Papağan suluğu 
 • Papağan gaga taşı 
 • Kalamar kemiği 
 • Kuş Kumu 
 • Papağan salıncağı 
 • Papağan oyuncağı

Yukarıda belirtilen kafes malzemeleri ile kuşunuza oldukça rahat, özgür ve sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

Papağanınızda ani davranış değişiklikleri gözlemlediğiniz an yem vermeyi bırakarak hastalanması durumunda hemen veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Sahipleneceğiniz hayvanın özellikleri, karakteri ve cinsine göre ihtiyaçlarını karşılayan yaşam koşullarını hazırlamanız gerekir.

Sultan Papağanı Kafesi İçerisinde Eşyalar Ve Besin Kaynakları Nelerdir?

Sultan papağanı kafesi içerisinde olması gereken eşya ve besin kaynakları şunlardır: 

 • Kafes altı için ızgara 
 • Tünek kuş kumu 
 • Kalamar kemiği 
 • Gaga taşı 
 • Yemlik, suluk ve yukarıda belirtilen pek çok araç gereçtir. 

Izgara sayesinde papağanınız kafesi gezerken kafes altına düşen, çürüyen yemek atıkları ve pisliklere ulaşamaz.

Vereceğiniz pek çok gıda malzemesi kafesin altına düştüğü için kuşunuzun bunlara ulaşmaması gerekir. Özellikle ahşap yapıda olan tünekler tercih edilmeli plastik tüneklerden uzak durulmalıdır.

Kuşunuz kendisine gerekli olan kalsiyumu alabilmesi için kalamar kemiğini mutlaka kafes içerisinde bulundurmalısınız. 

Küçük bir yemliği yarıya kadar doldurarak ihtiyacı kadar yem vermelisiniz. Kuş kumu ince taneli olduğu için yemin altında hemen kaybolur. Bunun için yemin içerisine dökülmemelidir.

Sultan Papağanı Yemliği

Sultan papağanı yemliği içinde genellikle dıştan takılan değil içten takılan modeller tercih edilmelidir. Öçten takılan yemlik ve suluklar daha kolay, rahat şekilde kullanılabilir.

Çeneleri çok güçlü yapıda olan sultan papağanları için muhakkak dayanıklı malzemeden üretilen yemlikler seçilmelidir. Temizlenmesi kolay hijyenik, sağlık ve güvenlik testinden geçirilen yemlikler kullanılmalıdır.

Sultan Papağanı Suluğu

Sultan papağanı suluğu içinde kelepçeli ve içten takılan modelleri tercih edinmelidir sultan papağanı kafesinde olması gerekenler içinde tünekli silo suluk tarzında olanlar papağanınız için idealdir.

Sultan Papağanı Tüneği

Sultan papağanı tüneği ahşap malzemeden üretilmelidir. Özellikle sağlıksız yapıda olduğu için plastik tünekler önerilmez. Tüneklerin 1 ya da 1,5 cm. çapında yuvarlak yapıda olması gerekir.

Sultan Papağanı Gaga Taşı, Kalamar Kemiği

Sultan papağanı gaga taşı, kalamar kemiği kuşunuzun ihtiyaç duyduğu mineral bileşenin önemli bölümünü karşılamaktadır.

Sık yumurtlayan sultan papağanları yüksek kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bunun için doğal kalsiyum kaynağı olan kalamar kemiği özellikle tünek yakınlarına hayvanınızın kolaylıkla erişebileceği yerlere takılarak kafeste sürekli bulundurulmalıdır.

Sultan Papağanı Kumu

Sultan papağanı kumu kuşunuzun rahat sindirim yapabilmesi için gereklidir.

Kafeste muhakkak bulundurulması gereken önemli malzemelerden olan kuş kumunu papağanınızın istediği zaman istediği miktarda yiyebilmesi için yemin içerisine karıştırarak değil kafes içerisinde kolaylıkla erişebileceği farklı bir kaba koymalısınız.

Kuş kumunu ideal ölçüde vererek kuşunuzun tüketimini kontrol altına almanız gerekir.

Sultan Papağanı İçin Salıncağı Ve Oyuncakları

Sultan papağanı için salıncak ve oyuncak papağanınızın keyifli, rahat hareket edebilmesi, sizinle eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlar.

Sultan papağanının en sevdiği oyuncakların başında gelen papağan salıncağı türlerinden özellikle ahşaptan üretilenler tercih edilmelidir.

Kuşunuz çıngıraklı papağan oyuncaklarından da hoşlanır.

Onun için plastik değil ahşaptan üretilen oyuncakları tercih etmeniz papağanınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Tırmanmayı çok seven kuşunuz için kafes içerisine papağan merdiveni koymanız da keyifli ve güvenli şekilde hareket etmesine yardım eder.

Kafes içerisinde en olmaması gereken aksesuar ise aynadır. Özellikle tek başına yaşayan sultan papağanları aynada gördüğü kişiye kısa sürede bağlanarak aşık olabilir. Bu da onların strese girip çığlık atma, bağırma ve ısırma davranışlarında bulunmalarına neden olabilir.

Sultan Papağanı Kafesi İçerisinde Olması Gereken Asgari Eşyalar Ve Besin Kaynakları Hangileridir?

Sultan papağanı kafesi içinde olması gereken asgari eşya ve besin kaynakları gaga taşı, kalamar kemiği, kuş kumu, yemlik ve soluk, tünekler, kafes ızgarası, salıncak ve oyuncaklardır.

Yukarıda belirtilen pek çok eşya ve besin kaynağı kuşunuzun kaliteli, rahat ve sağlıklı bir ortamda yaşaması için gereklidir.

Onunla Sevgi bağınızı güçlendirerek daha kolay ve hızlı iletişime geçebilir; kuşunuzla eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Sultan papağanı kafesinde olması gerekenler arasında yer alan oyuncaklar içerisine zil takmanız yemlik ve suyu ideal hizasında takmanız yeme ve içme işlemini daha rahat ve pratik hale getirir.

Oyuncakların özellikle plastik olmamasına kuşunuzun sağlığı açısından faydalı olan, ahşap malzemeden üretilen oyuncakları tercih etmeye özen göstermelisiniz.