Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Neden Kafesten Çıkmıyor? Neler Yapılabilir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Neden Kafesten Çıkmıyor? Neler Yapılabilir?

Sultan papağanlarının kafesten çıkmaması çeşitli durumlarda görülebilen bir sorundur. Sultan papağanının kafesten çıkmaması özellikle ilk zamanlarda görülen bir durumdur.

Sultan Papağanı Neden Kafesten Çıkmak İstememe Nedenleri Nelerdir?

Sultan papağanının kafesten çıkmak istememe nedenleri başlıca şunlardır:

  • Yeni Ortama Adapte Olma Zorluğu: Yeni sahiplendiğiniz ya da henüz yavru olan sultan papağanları için kafes dışı yeni bir alandır. Bu alana adapte olmakta güçlük çeken sultan papağanları kafes dışına çıkmak istemezler. Buna ek olarak sultan papağanını aşina olmadığı bir alanda dışarı çıkartmayı istemek de adapte olma zorluğuna neden olur.
  • Hastalıklar: Hasta bir sultan papağanı çok yüksek bir ihtimalle kafes dışına çıkacak ya da uçacak enerjiyi bulamaz. Bu nedenle hastalık da kafesten dışarı çıkmamak için büyük bir nedendir.
  • Diğer Kuşlardan Ayrılmak İstememe: Kafeste herhangi bir aile üyesi ya da arkadaşı ile yaşayan sultan papağanı, o kuştan ya da kuşlardan ayrılmak istemediği için kafesten çıkmak istemeyebilir. Sultan papağanının kafesten çıkmaması durumunun en çok görülen nedenlerinden bir tanesi de bu nedendir.
  • Korku: Kafes dışındaki alan çok gürültülü, soğuk ya da sıcak gibi uygun olmayan faktörlere sahip bir alansa kuşun korkmasına neden olur. Buna ek olarak kafes dışında kuşun daha önce görmediği herhangi bir hayvan varsa da bu da korku yaratabilir. Bu tür korku durumlarında kuş çıkmak istemeyebilir.

Yeni Eve Gelen Sultan Papağanım Neden Kafesten Çıkmıyor?

Eve yeni gelmiş olan sultan papağanının kafesten çıkmaması çok normaldir. Yeni sahiplenmiş olduğunuz kuşunuz henüz size ve eve uyum sağlamamıştır.

Bu durumdan dolayı korktuğu için ilk zamanlarda kafesten çıkmak istememesi normal. Bu durumda kuşunuzu çıkmak için zorlamamanız önerilir çünkü çoğunlukla bu sorun kısa bir adapte olma süresi sonunda çözülür.

Kafesten Çıkmayan Sultan Papağanına Neler Yapılabilir?

Kafesten çıkmayan Sultan papağanına yapılabilecek çeşitli şeyler bulunur. Ancak, en önemli noktalardan biri sultan papağanının kafesten çıkmaması durumunda kuşun zorlanmaması gerektiğidir.

Kuşunuz kafesten çıkmıyorsa şunları yapmanız önerilir:

  • Sabırlı ve sevgili davranmak
  • Ödüllendirme sistemini kullanmak
  • Kuşunuz adını biliyorsa adı ile seslenmek
  • Oyun aktivitelerini kullanmak