Anasayfa » Sultan Papağanı » Sultan Papağanı Konuşma Belirtileri Nelerdir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Sultan Papağanı Konuşma Belirtileri Nelerdir?

Sultan papağanı konuşma belirtileri erkek ve dişi papağanlarda farklı şekilde görülür. Dişi sultan papağanları çoğu zaman düz şekilde öterken, erkek olanlar ise ritmik ıslık çalarak, şarkı söyleyerek dikkat çeker.

Dişi Sultan Papağanı Konuşma Belirtileri Nelerdir?

Dişi sultan papağanı konuşma belirtileri genellikle ritim olmadan sadece ötme şeklindedir. Genel olarak papağanlar taklit etme, konuşma ve kolay kavrayabilme yetenekleri oldukça gelişmiş canlılardır.

Diğer cins papağanlara göre eğitim sürecini daha rahat, pratik, sorunsuz şekilde gerçekleştirebileceğiniz bu kuşlar kendi cinsine ve karakterine göre farklı kelimeler öğrenebilir.

Papağanınızı iyi tanıyarak onun da sizi tanıması için sabırlı olmanız,  yapacakları ve yapamayacakları konusunda iyice analiz ederek eğitim sürecini hassas, özenli ve sevgi dolu bir şekilde geçirmeniz gerekir.

Erkek Sultan Papağanı Konuşma Belirtileri Nelerdir?

Erkek sultan papağanı konuşma belirtileri genellikle ritmik şekilde ötme, şarkılar söyleme, ıslık çalma ve konuşmaları taklit edebilme yeteneği ile ön plana çıkar.

Sahiplerine ve yaşadıkları ortama kolaylıkla adapte olan kuşlar, kelimeleri tekrar etmenin yanında anlamlarını da kolay, hızlı şekilde öğrenebilme yeteneğine sahiptirler. Bulundukları ortamda kendilerini tedirgin hissettiklerinde çığlık atma davranışı gösterirler.

Erkek sultan papağanı konuşma belirtileri gösterdiği zaman ve tüm gelişim sürecinde kuşunuzun yaşadığı ortamın fiziksel koşullarına dikkat etmeniz gerekir. Sultan papağanın doğada en çok bulunan rengi gridir.

Ayaklarında tüyü olmayan kuşlar,  ideal oda sıcaklığında yaşayamadıklarında hemen üşürler. Papağanınızı özellikle rüzgârlı ve soğuk yerlerde tutmamalı, ideal oda sıcaklığında yaşamalarına özen göstermelisiniz.

Sizinle şarkılar söyleyip konuşma yeteneği kazanması için ona özverili, hassas, sevgi dolu yaklaşmalısınız.   

Yavru Sultan Papağanı İlk Konuşma Belirtileri Nelerdir?

Yavru sultan papağanın ilk konuşma belirtileri 1 yaşından itibaren ortaya çıkar. Konuşma eğitimi sabır, anlayış, özveri gerektiren önemli bir süreçtir.

Papağanınızla sevgi bağı geliştirerek çevresiyle uyumlu hale getirmek için size ve dış çevresine iyice alışmasını beklemelisiniz. 

Bu aşamadan sonra sonra konuşma eğitimine rahatlıkla başlayabilirsiniz. Herkes papağanı alır almaz hemen konuşmasını istese de konuşma eğitimi zaman ve özveri gerektiren bir süreçtir.

Sultan papağanınızın konuşmasını istiyorsanız onunla oyunlar oynayarak karakterlerine uygun, kendini tedirgin hissetmeyeceği ortamda eğitim vermeniz gerekir. Taklit etme, konuşma ve kavrayabilme yetenekleri gelişmiş olan papağanlar kısa ve kolay kelimeleri oldukça hızlı, rahat şekilde öğrenir.

Papağanınızı iyi tanıyarak sizi tanıması, sevmesi ve güven duyması için sabırlı olmalısınız. Çok kısa sürede doğru ve etkili şekilde konuşmasını istiyorsanız yavru erkek sultan papağanlarını tercih edebilirsiniz.

Sultan papağanı konuşma belirtileri erkek sultan papağanları üzerinde ritmik şekilde ortaya çıkar. Öten, ıslık çalan, şarkılar söyleyen, taklit yeteneği gelişmiş kuşlar güçlü hafızaları sayesinde öğrettiğiniz tüm kelime ve sesleri kolayca öğrenebilir.